Zapraszamy wszystkich krakowian na wspólne spotkanie Komisji Dialogu Obywatelskiego działających obecnie przy Urzędzie Miasta Krakowa. Spotkanie odbędzie się 18 maja (środa) br., w godzinach 17.00–19.00 w siedzibie "Centrum Obywatelskiego".
Projekt: "Centrum Obywatelskie" /informacja własna/
Razem z Miejskim Ośrodkiem Wspierania Inicjatyw Społecznych zapraszamy wszystkich krakowian na wspólne spotkanie KDO działających obecnie przy Urzędzie Miasta Krakowa.
18 maja (środa) 2016 r., w godzinach 17:00 – 19:00 w Centrum Obywatelskim, Stadion Miejski im. H. Reymana, ul. Reymonta 20, Kraków, wejście „LE” od strony Parku Jordana.
Celem spotkania jest wzmocnienie współpracy KDO z Krakowską Radą Działalności Pożytku Publicznego przyszłej kadencji poprzez wyłonienie reprezentacji KDO do KRDPP.
Plan spotkania:
– przedstawienie poszczególnych KDO i podejmowanych przez nie tematów,
– przedstawienie dotychczasowej pracy KRDPP,
– dyskusja na temat zadań podejmowanych do tej pory przez KDO i KRDPP,
– wypracowanie rekomendacji dotyczących współpracy w kolejnej kadencji KRDPP.
Czym jest KRDPP?
Rada działalności pożytku publicznego to w swojej podstawowej formie grono doradcze, którego rolą jest konsultowanie i opiniowanie dokumentów dla potrzeb Urzędu Miasta Krakowa. Jednak to od stopnia zaangażowania organizacji, świadomości sektora i jakości współpracy z administracją zależą jej kompetencje i zasięg działania. Może on być dużo szerszy niż ten opisany w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która sankcjonuje działanie rad.
Do zadań gminnej rady działalności pożytku publicznego, wynikających z Ustawy, należy w szczególności:
– opiniowanie projektów strategii powiatów i gmin,
– opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfer pożytku publicznego, w tym programów współpracy,
– wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji,
– udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów pomiędzy organizacjami a administracją publiczną,
– wyrażanie opinii w sprawie zlecania zadań publicznych, w tym zlecania ich organizacjom.
Wyzwania:
Jak pokazały doświadczenia dotychczasowych prac KRDPP, podstawową barierą w pracy Rady jest kontakt i współpraca z „branżowymi” organizacjami pozarządowymi, których opinie mogłyby stanowić podstawę do formułowania opinii podejmowanych w formie uchwał, a następnie przekazywanych do Prezydenta i Rady Miasta. Chcemy wspólnie z członkami KDO zastanowić się nad wzmocnieniem tego elementu pracy KRDPP.
Chcemy o tym rozmawiać przed wyborami do kolejnej kadencji KRDPP, które właśnie rozpoczęły zbieraniem kandydatur wśród reprezentantów krakowskiego trzeciego sektora.
Spotkanie poprowadzą:
Joanna Czarnik z Fundacji Biuro inicjatyw Społecznych, członkini Małopolskiej RDPP
Przemek Dziewitek ze Stowarzyszenia Pracownia Obywatelska, współprzewodniczący KRDPP.
Projekt "Centrum Obywatelskie" jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.