górne tło

Nabór na projekty wspierające współpracę sądową w sprawach cywilnych i karnych

Komisja Europejska ogłosiła nabór wniosków o dotacje na działania wspierające projekty ponadnarodowe w celu wspierania współpracy sądowej w sprawach cywilnych i karnych (Call for proposals for action grants to support transnational projects to promote judicial cooperation in civil and criminal matters).

Głównym celem naboru jest wsparcie skutecznego i spójnego stosowania dorobku prawnego dotyczącego współpracy sądowej w sprawach cywilnych i karnych.

Dofinansowanie można uzyskać na następujące Priorytety i działania:

Priorytet I. Współpraca sądowa w sprawach cywilnych

Celem jest promowanie współpracy sądowej w sprawach cywilnych oraz przyczynianie się do skutecznego i spójnego stosowania i egzekwowania instrumentów UE. Pierwszeństwo mają projekty mające w szczególności na celu:

Priorytet II. Współpraca sądowa w sprawach karnych

Celem jest promowanie współpracy sądowej w sprawach karnych oraz przyczynianie się do skutecznego i spójnego stosowania unijnych instrumentów wzajemnego uznawania w sprawach karnych.

Pierwszeństwo będzie miało wdrożenie i praktyczne zastosowanie następujących instrumentów wzajemnego uznawania:

W ramach tego priorytetu pierwszeństwo zostanie przyznane także:

W ramach powyższych priorytetów do dofinansowania kwalifikują się następujące działania:

Działania szkoleniowe mogą być kwalifikowane jedynie wtedy, gdy mają one charakter pomocniczy, a nie są głównym celem projektu.

Wnioski muszą być międzynarodowe i obejmować organizacje z co najmniej dwóch krajów kwalifikujących się. Wnioskodawcą i partnerami mogą być podmioty prawne, publiczne lub prywatne posiadające siedzibę w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej (z wyjątkiem Danii i Wielkiej Brytanii) oraz w Albanii lub organizacje międzynarodowe.

Organizacje nastawione na zysk muszą składać wnioski we współpracy z podmiotami publicznymi lub prywatnymi organizacjami non-profit.

Na dofinansowanie projektów w ramach niniejszego konkursu przeznaczono środki w wysokości 2 900 000 EUR.

Dotacja Unii o którą ubiega się Wnioskodawca nie może być niższa niż 75 000 EUR.

Maksymalny poziom dofinansowania UE wynosi 80% do kosztów kwalifikowalnych faktycznie poniesionych i zadeklarowanych przez beneficjenta (beneficjentów). Pozostałe 20% powinno zostać pokryte ze środków własnych beneficjenta, dochodu wygenerowanego w ramach projektu, wkładu finansowego stron trzecich.

Termin ostateczny składania wniosków upływa w dniu 19 czerwca 2018 roku.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/opportunities/just/topics/just-jcoo-ag-2018.html