górne tło

Konkurs dotacyjny w programie Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy

Fundacja im. Stefana Batorego w konsorcjum z Fundacją Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” i Fundacją Akademia Organizacji Obywatelskich zapraszają do składania wniosków na projekty tematyczne w pierwszym konkursie dotacyjnym w programie Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanym ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.

Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy (Active Citizens Fund – National) jest jednym z 11 programów prowadzonych w Polsce ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (tzw. Funduszy norweskich i Funduszy EOG) 2014-2021 i jednym z dwóch przeznaczonych na wsparcie działalności organizacji społecznych. Jego celem jest wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego, aktywności obywatelskiej oraz upodmiotowienie grup zagrożonych wykluczeniem. Wsparcie we wszystkich konkursach dotacyjnych przyznawane będzie na działania prowadzone przez polskie organizacje społeczne – samodzielnie lub w partnerstwie z innym podmiotami z Polski, z Państw-Darczyńców oraz z krajów sąsiadujących z Polską, a nienależących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Program wspierać będzie działania prowadzone przez organizacje z całej Polski. Należy podkreślić, że szczególną wagę przykładać będzie do wspierania działań podejmowanych przez organizacje mniej doświadczone, spoza dużych aglomeracji i z terenów o ograniczonym dostępie do programów pomocowych i wsparcia infrastrukturalnego oraz organizacje adresujące swoje działania do grup narażonych na dyskryminację i wykluczenie.
Istotne jest, że we wszystkich działaniach ważną grupą docelową będzie młodzież.

Obszary wsparcia w konkursie na projektu tematyczne to:

Obszar 1 – angażowanie obywateli i obywatelek w sprawy publiczne i działania społeczne

Obszar 2 – ochrona praw człowieka i równe traktowanie

Obszar 3. Wzmocnienie grup narażonych na wykluczenie.

O dotacje mogą ubiegać się zarejestrowane w Polsce: stowarzyszenia (w tym stowarzyszenia zwykłe), fundacje, związki stowarzyszeń, spółdzielnie socjalne, spółki non-profit, koła gospodyń wiejskich, a także kościelne osoby prawne, które spełniają poniższe warunki:

Planowane we wniosku działania powinny być zgodne ze statutem, regulaminem lub innym dokumentem określającym misję, cele i sposoby działania Wnioskodawcy. Nie mogą dotyczyć praktyk i kultu religijnego (obejmujących również głoszenie i szerzenie wiary), działalności partyjnej ani kampanii wyborczych. Ponadto dotacja nie może być przeznaczona na prowadzenie działalności gospodarczej ani odpłatnej. Więcej informacji na temat podmiotów uprawnionych do ubiegania się o dotację i wymogów, które muszą spełniać znajduje się w Podręczniku dla Wnioskodawców i Grantobiorców w podrozdziałach 4.1 i 4.2.

Kwota przeznaczona na dotacje w pierwszym konkursie: 10 455 000 EUR.

Kwoty alokacji na poszczególne obszary wsparcia:

Można ubiegać się na małe i duże dotacje.
Małe dotacje:

Duże dotacje:

Zarówno w przypadku małych jak i dużych dotacji realizacja projektów może trwać od 8 do 24 miesięcy. Może się rozpocząć najwcześniej 1 października 2020 r. i musi się zakończyć do 30 listopada 2022 r.

Terminy składania wniosków:


Szczegółowe informacje o konkursie, w tym regulamin dostępne są pod adresem:
http://aktywniobywatele.org.pl/dla-wnioskodawcow/konkurs-na-projekty-tematyczne/