górne tło

Pokazy festiwalowych filmów dokumentalnych - wstęp wolny

Zapraszamy na pokaz interesujących filmów dokumentalnych, prezentowanych podczas minionych edycji festiwalu „Watch Docs”. To wyjątkowa możliwość zobaczenia filmów festiwalowych, dostępnych tylko w ramach specjalnej licencji.

Centrum Obywatelskie Centrum C 10 to miejsce dialogu o najważniejszych tematach związanych ze społeczeństwem obywatelskim. Prezentowane przez nas filmy dotykają złożonej problematyki społecznej. Aby umożliwić Państwu swobodną wymianę opinii, pokazom filmowym towarzyszyć będzie dyskusja moderowana przez pracowników Centrum.

Serdecznie zachęcamy do udziału w dyskusji.

Wstęp na wszystkie projekcje filmowe jest bezpłatny. Aby uczestniczyć w pokazie filmów, wystarczy wypełnić krótki formularz.

Pokazy filmowe odbędą się w dniach:
29.09.2020 r. (wtorek) w godz. 11:00–14:00. Zapisy TUTAJ.
05.10.2020 r. (poniedziałek) w godz. 17:00–20:00. Zapisy TUTAJ.

Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona.

Na każdym pokazie zostaną zaprezentowane dwa filmy.

Filmy festiwalowe:
PRZECIW SPOŁECZEŃSTWU OBYWATELSKIEMU
29' 2019 Węgry, Polska
reżyseria: István Gábor Takács, Peter Sarosi
produkcja: Rights Reporter Foundation.

Społeczeństwo obywatelskie w Europie Środkowo–Wschodniej i Azji Centralnej coraz częściej staje się obiektem rządowych ataków. Film opowiada o oporze stawianym przez obrońców praw człowieka w Rosji, Kirgistanie, Polsce i na Węgrzech. Prezentuje historie organizacji i aktywistów, którzy poświęcili się walce o prawa (m.in. do ochrony zdrowia) osób należących do mniejszości oraz innych najbardziej stygmatyzowanych, czy wręcz kryminalizowanych grup.

6... 5... 4... 3... NA ULICY
47' 2019 Polska
reżyseria: Robert Kowalski
zdjęcia: Paweł Łysakiewicz, Franciszka Lewandowska, Paweł Sierpiński, Mateusz Weber, Justyna i Piotr Grabowscy, Przemysław Watemborski, Rafał Żwan
montaż: Paweł Deliś
produkcja: OKO.press, Robert Kowalski.

Aktywistyczna ulica – film opowiada o akcjach, w których brały udział tysiące ludzi, ale także o protestach samotnych, jednoosobowych.

Przez ostatnie trzy lata w Polsce zorganizowano setki demonstracji, wieców, blokad, marszów i pochodów. Sezon otworzyły wielkie, nawet 100-tysięczne manifestacje Komitetu Obrony Demokracji, później był grudniowy „pucz 2016”, cykliczne kontrmanifestacje smoleńskie, czarne marsze w obronie praw kobiet, Sądu Najwyższego i sądów powszechnych, oblężenia Sejmu, blokady marszów nacjonalistów i neofaszystów, protesty przeciwko ekshumacjom ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku, akcje piętnujące pedofilię w kościele i wiele innych. Autor był z kamerą na wydarzeniach wielkich, powszechnie znanych i zapowiadanych z wyprzedzeniem oraz na akcjach specjalnych, utajnionych do samego końca.

O festiwalu:
WATCH DOCS to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Każdego roku na festiwalu pokazywanych jest blisko siedemdziesiąt światowej klasy filmów. Na międzynarodowym festiwalu w Warszawie, na festiwalu objazdowym w czterdziestu polskich miejscowościach i w ramach festiwalu on–line rocznie ogląda je łącznie ponad sto tysięcy widzów. WATCH DOCS jest najstarszym festiwalem filmów dokumentalnych w Warszawie – pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2001 roku.

Zapraszamy nie tylko fanów zaangażowanego kina, zainteresowanych bieżącą tematyką społeczną, lecz także mieszkańców i mieszkanki Krakowa. Jesteśmy dla Was!

Pokaz organizowany w ramach projektu WATCH DOCS Zrób to sam Helsińskiej Inicjatywy dla Praw Człowieka.

Zadanie publiczne pn. Centrum Obywatelskie Centrum C 10. Zadanie publiczne finansowane ze środków Miasta Krakowa.