górne tło

Dotacje Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza do składania wniosków o dofinansowanie projektów w 2021 r.

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN) wspiera finansowo projekty realizowane w ramach współpracy pomiędzy polskimi i niemieckimi instytucjami/ organizacjami oraz uczestniczy merytorycznie lub organizacyjnie w wybranych przedsięwzięciach.

W swojej działalności dotacyjnej FWPN określiła następujące priorytety:

Projekty samorządowe

Polskie i niemieckie instytucje samorządowe realizujące wspólne projekty.

Preferujemy projekty innowacyjne, służące budowaniu kompetencji w oparciu o wzajemne doświadczenia.
Instytucje samorządowe mogą składać wnioski o dotacje do FWPN we wszystkich priorytetach.

Przekłady literatury

Polscy i niemieccy wydawcy literatury pięknej, literatury faktu (w tym literatury naukowej o charakterze popularyzatorskim).

Koszty tłumaczenia na język polski lub niemiecki do 100% LUB koszty druku książki.  

Wydawca podpisał umowę licencyjną z właścicielem praw i umowę z tłumaczem. Nie finansujemy self-publishingu.


Projekty ekologiczne

Projekty, które podejmują temat zmian zachodzących na skutek oddziaływania człowieka na środowisko naturalne.

Instytucje podejmujące wyzwanie edukacji ekologicznej dzieci, młodzieży i dorosłych w kontekście zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa ekologicznego, ochrony krajobrazu, racjonalnego gospodarowania zasobami.

Za pomocą tego obszaru Fundacja chce współkształtować społeczeństwo obywatelskie w obszarze ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.


Projekty powinny odbywać się zgodnie z harmonogramem podanym we wniosku, jednak powinny być zrealizowane nie później niż do 31 grudnia roku, na który przyznana została dotacja, a czas ich realizacji co do zasady nie powinien przekroczyć 12 miesięcy.

Maksymalna kwota dotacji wynosi 80 000 PLN / 18 100 EUR, a udział dotacji Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej może stanowić maks. 50% całkowitych kosztów projektu, co oznacza, że pozostałe 50% muszą stanowić środki własne lub środki trzecie. Od 2020 roku szczególnie chętnie wspierane są projekty ze wszystkich priorytetów realizowane w formie online. Wkład FWPN w finansowanie takich projektów może wynosić do 80% kosztów.

W ramach priorytetów FWPN wnioski przyjmowane są na bieżąco i bez konkursów, w skróconym terminie do 3 miesięcy przed realizacją projektu.

Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: https://fwpn.org.pl/aktualnosci/zapraszamy-do-skladania-wnioskow-o-dofinansowanie-projektow-przez-fwpn-w-2021-roku-lEGOJc