górne tło

1% podatku = 100 % serca

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zachęca do przekazywania 1 % podatku na rzecz krakowskich organizacji pożytku publicznego.

Zachęcam  mieszkańców naszego miasta  by przekazali 1 % podatku na rzecz krakowskich organizacji pozarządowych. W ten sposób pomożemy tym organizacjom, które cały rok wspierają potrzebujących, dbają o prawa człowieka czy wspomagają szeroko rozumiany rozwój lokalny – mówi Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

1% podatku mogą przekazać rozliczający się w Polsce:

  1. podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych),
  2. podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  3. podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.

1% mogą przekazać również emeryci, pod warunkiem jednak, że samodzielnie wypełnią PIT-37 i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie. Podobna zasada dotyczy osób, które są rozliczane przez pracodawcę.

Wypełniając PIT za 2012 r. podajemy wyłącznie numer KRS organizacji, bez konieczności posługiwania się jej nazwą.

W większości wypadków 1% podatku to niewielka kwota: kilkadziesiąt, kilkanaście, a nawet kilka złotych. Liczą się jednak najdrobniejsze wpłaty. Każdą z nich można przeliczyć na pewną ilość posiłków, godzin zajęć czy sprzętu do zajęć edukacyjnych i sportowych.

Lista krakowskich Organizacji Pożytku Publicznego (lista pochodzi ze strony http://www.e-file.pl)

Szczegółowe informacje oraz listę organizacji pożytku publicznego można znaleźć na stronie www.pozytek.gov.pl.


Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 % podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2012 wraz ze zaktualizowanymi rachunkami bankowymi (stan na 14.02.2013 r., źródło: www.pozytek.gov.pl)

W terminie do dnia 28 lutego 2013 roku, organizacje pożytku publicznego mogą naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według siedziby organizacji zgłosić pisemne zastrzeżenie co do poprawności numerów rachunków bankowych zamieszczonych w poniższym wykazie.

Infolinia pod numerem telefonu: 22 661 11 47 w godzinach 10.00-15.00.

Pliki do pobrania
Wykaz OPP uprawnionych do 1% podatku za 2012 r. (xls)

 

ZOBACZ!

Wykaz krakowskich OPP uprawnionych do 1% podatku za 2012 r. (pdf)