Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych zaprasza organizacje pozarządowe do wzięcia udziału w bezpłatnym spotkaniu konsultacyjnym pn. Przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom w miejscu pracy.
Dobrostan psychiczny to jeden z kluczowych trendów w obszarze kryzysów zdrowotnych, wpisujący się w tzw. reactive zone. To perspektywa krótkoterminowa i oznacza, że dany trend potrzebuje 1–5 lat, żeby wejść do mainstreamu i stać się trendem wiodącym.
Pojęcie dobrostanu psychicznego obejmuje doświadczanie przez człowieka pozytywnych emocji, niski poziom szkodliwych nastrojów, a także wysoki poziom zadowolenia z życia. Podstawowy poziom dobrostanu koncentruje się na pozytywnym nastawieniu wobec planów, które człowiek chce realizować, i które nadają sens jego codzienności.
Dlaczego, o tym piszemy?
Sektor organizacji pozarządowych opiera się przede wszystkim na pracy ludzi i pracy z ludźmi. Praca ta dotyczy często tematów trudnych i wrażliwych, wymagających dużych nakładów energii, a więc potęgujących występowanie zjawiska, jakim jest wypalenie aktywistyczne liderek i liderów.
Rzeczywistość, w której aktualnie żyjemy, zmienia się dynamicznie, czego realnie doświadczamy m.in. w związku z wojną w Ukrainie. Trudna sytuacja, która dzieje się za naszą wschodnią granicą, jest wyzwaniem nie tylko dla migrantów, którzy przyjechali do naszego kraju, ale także i dla społeczności goszczącej. To moment, w którym wyjątkowo uważnie warto przyjrzeć się tematyce dyskryminacji.
Jedną z form dyskryminacji w pracy, o której aktualnie mówi się głośno, jest mobbing – długotrwałe i uporczywe nękanie pracownika, które ma na celu np. poniżenie, zastraszenie lub ośmieszenie danej osoby. W Polsce mobbing definiuje art. 94 Kodeksu Pracy. Oznacza to, że swoich praw na tym polu dochodzić można poprzez drogę sądową. Wiele ofiar mobbingu nie podejmuje jednak żadnych działań, z uwagi na fakt jak trudno udowodnić, że tego typu sytuacje miały miejsce.
Kwestia dobrostanu psychicznego staje się coraz bardziej istotna dla aktualnych i potencjalnych pracowników Twojej organizacji. Gorąco zachęcamy Cię do dyskusji o tym, jak przeciwdziałać wyżej wymienionym negatywnym zjawiskom. Jesteśmy bardzo ciekawi Twoich doświadczeń oraz otwarci na pytania – również te trudne.
Spotykamy się już w najbliższą środę (09.11. 2022) o godz. 12:00. Mamy nadzieję, że będzie to dla Ciebie świetna okazja do przygotowania Twojej NGO na zmiany społeczne, które z każdym rokiem będą coraz bardziej palące.
Zagrożenia psychospołeczne w miejscu pracy coraz częściej traktowane są równie poważnie jak fizyczne czynniki ryzyka. I całe szczęście!
Występowanie takich zjawisk jak m.in. wypalenie zawodowe, dyskryminacja czy mobbing prowadzi bowiem do ogromnych szkód w zdrowiu somatycznym, psychicznym i społecznym zespołu. To z kolei bezpośrednio przekłada się na kondycję całej organizacji. Dobrostan pracowników to w dzisiejszych czasach nie luksus, lecz podstawa zadowolenia z wykonywanej pracy.
Jak przeciwdziałać negatywnym zjawiskom w miejscu pracy? Właśnie o tym porozmawiamy na najbliższym spotkaniu.
Zarejestruj się już dziś, by zarezerwować miejsce!