Ogłoszono nabór ciągły (trwający od II kwartału 2023 r. do 30 września 2023 r.) na dotacje z Krajowego Planu Odbudowy w ramach inwestycji B3.5.1. Inwestycje w energooszczędne budownictwo mieszkaniowe dla gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach.
W ramach tego naboru finansowane jest powstawanie lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, mieszkań chronionych oraz mieszkań na wynajem tworzonych z udziałem gminy albo związku międzygminnego przez innych niż gmina inwestorów.
Finansowego wsparcia w ramach planu rozwojowego udziela się w sytuacji jeśli:
1) wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP w budynku powstałym w ramach przedsięwzięcia nie przekracza 52 kWh/(m2·rok);
2) przedsięwzięcie nie wyrządza poważnych szkód dla celów środowiskowych;
3) termin zakończenia realizacji przedsięwzięcia jest zgodny z planem rozwojowym w ramach działania „Inwestycje w energooszczędne budownictwo mieszkaniowe dla gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach” – przedsięwzięcie musi zakończyć się do 31 sierpnia 2026 r.
Wsparcie oferowane jest w formie bezzwrotnego grantu (finansowe wsparcie w ramach planu rozwojowego) i łączy się ze wsparciem krajowym udzielanym w ramach programu budownictwa socjalnego i komunalnego. Do naboru stosuje się przepisy rozdziału 3a ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych. Program BSK realizowany jest na podstawie ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 377, z późn. zm.).
Wnioski w ramach naboru mogą składać Gminy, jednoosobowe spółki gminne, związki międzygminne, powiaty, organizacje pozarządowe, podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego.
Poszczególne jednostki mogą uzyskać dofinansowanie na poszczególne rodzaje przedsięwzięć takie jak:
Wysokość finansowego wsparcia udzielanego w ramach planu rozwojowego nie może przekroczyć:
Istotne jest, że powyższe wartości procentowe stanowią dodatkowe wsparcie z tytułu podwyższonych standardów efektywności energetycznej budynków.
Istnieje możliwość połączenia finansowego wsparcia (na podstawie jednej umowy) udzielanego w ramach rozwoju z finansowym wsparciem udzielanym zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych.
Koszty przedsięwzięcia brane pod uwagę przy ustalaniu kwoty finansowego wsparcia udzielanego w ramach planu rozwojowego nie obejmują podatku od towarów i usług.
Na finansowe wsparcie udzielane w ramach planu rozwojowego przeznacza się kwotę 672 285 000 zł (słownie złotych: sześćset siedemdziesiąt dwa miliony dwieście osiemdziesiąt pięć tysięcy) w przeliczeniu 150 000 000 euro (słownie euro: sto pięćdziesiąt milionów), wg kursu 1 EUR = 4,4819 PLN.
Szczegółowe informacje o naborze znajdują się pod linkiem: B3.5.1. https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/b351-inwestycje-w-energooszczedne-budownictwo-mieszkaniowe-dla-gospodarstw-domowych-o-niskich-i-srednich-dochodach oraz na stronach Banku Gospodarstwa Krajowego, który udziela wsparcia i do którego składać należy wnioski: https://www.bgk.pl/krajowy-plan-odbudowy/