Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego ogłosiła pierwszy otwarty konkurs grantowy małe granty w ramach projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Komisji Europejskiej „Obywatele, równość, prawa i wartości” na lata 2021–2027. Trzyletni projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego w ramach dwóch dużych ścieżek – wsparcia szkoleniowo-doradczego oraz programów grantowych.
Celem konkursu jest wspieranie działań, które przyczyniają się do:
Finansowanie projektów, których celem jest ochrona i upowszechnianie praw i wartości unijnych oraz Karty Praw Podstawowych, ma na celu przeciwdziałanie zjawisku „kurczącej się przestrzeni” dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego (“shrinking space”).
Projekty dofinansowane w ramach konkursu muszą być zgodne z zakresem i celami programu CERV - Union Values („Wartości unijne”). Ten komponent programu CERV ma na celu ochronę, propagowanie i podnoszenie świadomości praw i wartości wynikających z Karty i traktatów unijnych. Wspieranie organizacji społeczeństwa obywatelskiego, działających na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym, ma przyczyniać się do wzmacniania praworządności, budowy bardziej demokratycznej Unii, dialogu, przejrzystości i rządów prawa.
Konkurs na małe granty wspiera działania w ramach czterech obszarów tematycznych:
1. Upowszechnianie wiedzy i budowanie świadomości dotyczącej znaczenia Karty praw podstawowych i traktatów UE. Przykładowe działania:
2. Działania strażnicze i wspieranie społeczności lokalnych w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego i partycypacji w tworzeniu polityk lokalnych. Przykładowe działania:
3. Wspieranie grup docelowych - ofiar i grup narażonych na dyskryminację, których podstawowe prawa są naruszane. Wybór tego obszaru tematycznego obliguje wnioskodawcę do równoczesnego zaplanowania działań z obszaru tematycznego nr 1 - Upowszechnianie wiedzy i budowanie świadomości dotyczącej znaczenia Karty praw podstawowych i traktatów UE. Przykładowe działania:
4. Rozwój organizacji jako aktywnych podmiotów zaangażowanych w budowanie lokalnej demokracji. Przykładowe działania:
Projekt musi obejmować działania z minimum 2 obszarów tematycznych.
Podmioty uprawnione do ubiegania się o dofinansowanie – dotyczy zarówno Lidera jak i Partnera/Partnerów projektu:
Projekt wspiera działania prowadzone przez Podmioty wymienione powyżej z terenu całej Polski, z wyłączeniem działań prowadzonych na terenie m.st. Warszawy. Dodatkowe punkty strategiczne otrzymają Podmioty zarejestrowane w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców.
W ramach konkursu na małe granty organizacja może złożyć maksymalnie 1 wniosek jako Lider lub 1 wniosek jako Partner.
Na pierwszy nabór przeznaczono 400 000 euro. Minimalna kwota grantu, o którą może ubiegać się Wnioskodawca, wynosi 10 000 euro, a maksymalna 20 000 euro. Nie jest wymagany wkład własny.
Maksymalne wsparcie 1 organizacji występującej jako Lider lub jako Partner w ramach wszystkich konkursów organizowanych przez Operatora w ramach Projektu BB nie może przekroczyć łącznej kwoty 60 000 euro.
Projekt może trwać od 6 miesięcy do 12 miesięcy. Działania należy rozpocząć najwcześniej 1 marca 2024 r., a zakończyć do 30 kwietnia 2025 r.
Nabór wniosków trwa do 6 grudnia 2023 r. do godz. 12.00. Decyzja o przyznaniu grantów zostanie opublikowana do 6 lutego 2024 r.
Więcej informacji o konkursie można znaleźć pod adresem: małe granty – Building Bridges (frdl.pl)