górne tło

Nabór wniosków w zakresie zwiększania udziału kobiet w debacie publicznej

The German Marshall Fund of the United States zaprasza do składania wniosków w ramach projektu Central Europe—Building Resilience in Civil Society (CEBRICS) - Zwiększanie udziału kobiet w debacie publicznej i procesach demokratycznych.
 

CEBRICS to pięcioletni projekt grantowy i budowania potencjału w latach 2022–2026, finansowany przez USAID, skupiający się na Bułgarii, Węgrzech i Polsce. Ogółem GMF planuje zapewnić około 230 grantów, 300 mikrograntów i 18 kursów budowania potencjału w czasie trwania projektu. Projekt wspiera organizacje społeczeństwa obywatelskiego i inne podmioty demokratyczne w całym regionie w celu promowania swobód demokratycznych i bezpieczeństwa.


Kobiety i mężczyźni powinni korzystać z równych praw i szans. Jednak dynamika polityczna i społeczna stanowi regularnie wyzwanie dla udziału kobiet w podejmowaniu decyzji politycznych i w życiu publicznym, co często ma daleko idące konsekwencje dla kobiet indywidualnie i zbiorowo.


Z tego powodu w ramach programu Engaging Central Europe (ECE) ogłoszono specjalne zaproszenie do składania wniosków. Jego celem jest wsparcie organizacji społeczeństwa obywatelskiego, aby wzmocnić pozycję kobiet w społeczeństwie obywatelskim, polityce i życiu publicznym w Bułgarii, na Węgrzech i w Polsce.


W ramach naboru wsparciem zostaną objęte projekty trwające od 4 do 12 miesięcy. 


Kwota dotacji w wysokości od 10 000 do 25 000$ zostanie przekazana organizacjom społeczeństwa obywatelskiego z udokumentowanym doświadczeniem we wspieraniu udziału kobiet.


Priorytet będą mieć projekty, spełniające minimum jedno z poniższych kryteriów:

  1. Zwiększenie udziału kobiet w życiu publicznym poprzez rzecznictwo podnoszące świadomość, kampanie edukacyjne lub szkolenia.
  2. Zwiększanie i wprowadzanie innowacji w zakresie zaangażowania obywatelskiego kobiet na szczeblu lokalnym, regionalnym lub krajowym, ze szczególnym uwzględnieniem ich udziału w debacie publicznej, podejmowaniu decyzji politycznych oraz wdrażaniu lub monitorowaniu procesów politycznych.
  3. Dotarcie do nowych okręgów wyborczych, przyciągnięcie nowych aktywistów i reagowanie na pojawiające się potrzeby.
  4. Mobilizowanie obywateli i społeczności lokalnych w sposób zrównoważony.
  5. Dalsza współpraca międzysektorowa organizacji społeczeństwa obywatelskiego i wzmocnienie sieci podmiotów prodemokratycznych.

Szczególnie zachęcane do składania wniosków są organizacje, które angażują osoby lub grupy w obszarach peryferyjnych.


Termin składania wniosków w 2024 r. upływa:

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć pod adresem: https://www.gmfus.org/cebrics