górne tło

Nabór wniosków dotyczący wzmacniania edukacji w zakresie demokracji w szkołach i poza nimi

The German Marshall Fund of the United States zaprasza do składania wniosków w ramach projektu Central Europe—Building Resilience in Civil Society (CEBRICS) – Wzmacnianie edukacji w zakresie demokracji w szkołach i poza nimi.
 

CEBRICS to pięcioletni projekt grantowy i budowania potencjału w latach 2022–2026, finansowany przez USAID, skupiający się na Bułgarii, Węgrzech i Polsce. Ogółem GMF planuje zapewnić około 230 grantów, 300 mikrograntów i 18 kursów budowania potencjału w czasie trwania projektu. Projekt wspiera organizacje społeczeństwa obywatelskiego i inne podmioty demokratyczne w całym regionie w celu promowania swobód demokratycznych i bezpieczeństwa.


Edukacja w zakresie demokracji ma kluczowe znaczenie dla kultywowania postaw pluralizmu, uczestnictwa i integracji w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń, a tym samym dla wzmocnienia zdolności społeczeństw do opierania się pokusom populizmu i autorytaryzmu. Mając na uwadze trend bierności politycznej i obojętności wobec demokracji w Europie Środkowej ważne jest, aby młodzi ludzie odkryli swoją sprawczość i rozwinęli aktywną postawę partycypacyjną wobec spraw publicznych, napędzaną chęcią zmiany i poprawy społeczeństwa.


Z tego powodu w ramach programu Engaging Central Europe (ECE) ogłoszono specjalne zaproszenie do składania wniosków. Jego celem jest wsparcie organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które wyposażają obywateli lub młodzież w umiejętności obywatelskie, pielęgnują wśród nich postawy demokratyczne i sprzyjają ich zaangażowaniu w procesy demokratyczne w Bułgarii, na Węgrzech i w Polsce.


W ramach naboru wsparciem zostaną objęte projekty trwające od 4 do 12 miesięcy. 


Kwota dotacji w wysokości od 10 000 do 25 000$ zostanie przekazana organizacjom społeczeństwa obywatelskiego z osiągnięciami w zakresie demokracji, edukacji i uczestnictwa młodzieży. Wnioskodawca musi być zarejestrowany w Polsce, Bułgarii lub na Węgrzech.


Priorytet będą mieć projekty, spełniające minimum jedno z poniższych kryteriów:

  1. Zajęcie się podstawowymi wartościami demokratycznymi, takimi jak wolność, równość, pluralizm, uczestnictwo, włączenie społeczne, odwaga i sprawczość obywatelska oraz odpowiedzialność.
  2. Wsparcie krytycznego myślenia opartego na faktach i wyposażenie grupy docelowej w narzędzia i umiejętności potrzebne do krytycznej analizy informacji politycznych i źródeł mediów (społecznościowych).
  3. Zachęcanie do udziału w procesach demokratycznych, pomoc młodym ludziom w rozwijaniu sprawczości publicznej i umożliwienie im bycia rzecznikami demokracji w swoich społecznościach.
  4. Stosowanie interaktywnych i partycypacyjnych metod nauczania oraz kreatywnego podejścia do uczenia się.
  5. Wspieranie partnerstwa z lokalnymi organizacjami, szkołami i liderami społeczności.

Szczególnie zachęcane do składania wniosków są organizacje, które angażują osoby lub grupy w obszarach peryferyjnych.


Termin składania wniosków w 2024 r. upływa:

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć pod adresem: https://www.gmfus.org/cebrics