górne tło

Otwarty konkurs grantowy FRDL Małe granty – drugi nabór

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego zaprasza do składania wniosków w ramach otwartego konkursu grantowego „Małe granty – drugi nabór”.

Konkurs ogłoszony jest w ramach projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Komisji Europejskiej „Obywatele, równość, prawa i wartości” na lata 2021–2027.

Celem konkursu jest wspieranie działań, które przyczyniają się do: 

Dofinansowanie mogą otrzymać tylko te projekty, których założenia wpisują się we wskazane powyżej cele.

Konkurs na małe granty wspiera działania w ramach czterech obszarów tematycznych: 

  1. Upowszechnianie wiedzy i budowanie świadomości dotyczącej znaczenia Karty praw podstawowych i traktatów UE. Przykładowe działania: 
    • działania informacyjne, mające na celu podnoszenie świadomości nt. znaczenia Karty i docieranie do opinii publicznej oraz kluczowych dla danego obszaru podmiotów; 
    • komunikacja i informowanie społeczeństwa za pomocą różnych środków komunikacji, w tym mediów społecznościowych; 
    • szkolenia, warsztaty, doradztwo; 
    • działania o charakterze edukacyjno-animacyjnym. 
  2. Działania strażnicze i wspieranie społeczności lokalnych w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego i partycypacji w tworzeniu polityk lokalnych. Przykładowe działania: 
    • zapewnienie bezpłatnego doradztwa; 
    • prowadzenie działań strażniczych i monitorujących w zakresie polityki UE oraz praw i wartości na mocy Traktatów UE i Karty; 
    • promowanie wdrażania przyjętych ustaw, rozporządzeń i spraw sądowych; 
    • badania i analizy mające na celu informowanie o procesie kształtowania polityki na poziomie UE i krajowym; 
    • opracowywanie narzędzi i standardów wspierających wartości UE; 
    • działania o charakterze edukacyjno-animacyjnym. 
  3. Wspieranie grup docelowych - ofiar i grup narażonych na dyskryminację, których podstawowe prawa są naruszane. Wybór tego obszaru tematycznego obliguje wnioskodawcę do równoczesnego zaplanowania działań z obszaru tematycznego nr 1 - Upowszechnianie wiedzy i budowanie świadomości dotyczącej znaczenia Karty praw podstawowych i traktatów UE. Przykładowe działania: 
    • zapewnienie bezpłatnego doradztwa lub wsparcia; 
    • wsparcie ofiar (np. ofiar przemocy, dyskryminacji, wojny itp.); 
    • doraźna pomoc psychologiczna w sytuacjach kryzysowych; 
    • działania o charakterze edukacyjno-animacyjnym. 
  4. Rozwój organizacji jako aktywnych podmiotów zaangażowanych w budowanie lokalnej demokracji. Przykładowe działania: 
    • koalicje i partnerstwa między organizacjami na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego i partycypacji w kształtowaniu polityk lokalnych; 
    • lobbing i adwokatura w celu wywarcia wpływu na politykę i procesy decyzyjne (na szczeblu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim); 
    • działania o charakterze edukacyjno-animacyjnym. 

Powyższy katalog działań kwalifikowanych ma charakter zamknięty. Projekt musi obejmować działania z minimum 2 obszarów tematycznych.

Podmioty uprawnione do ubiegania się o dofinansowanie – dotyczy zarówno Lidera jak i Partnera/Partnerów projektu: 

  1. stowarzyszenia działające na mocy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261 z późn. zm.), z wyłączeniem stowarzyszeń zwykłych; 
  2. fundacje działające na mocy ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2167 z późn. zm.). O granty nie mogą ubiegać się fundacje z zarządem jednoosobowym, które nie posiadają organu nadzoru; 
  3. związki stowarzyszeń utworzone na podstawie Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261). 

Projekt wspiera działania prowadzone przez Podmioty wymienione powyżej z terenu całej Polski, z wyłączeniem działań prowadzonych na terenie m.st. Warszawy. Dodatkowe punkty strategiczne otrzymają Podmioty zarejestrowane w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców.
W ramach konkursu na małe granty organizacja może złożyć maksymalnie 1 wniosek jako Lider lub 1 wniosek jako Partner.
O dofinansowanie mogą ubiegać się tylko te organizacje, które spełniają wymóg dotyczący doświadczenia personelu – posiadania wśród pracowników lub zapewnienia w personelu bezpośrednio zaangażowanym w realizację projektu osoby, która posiada doświadczenie w realizacji co najmniej jednego projektu zgodnego z celami programu CERV.

Kwota środków przeznaczona na drugi nabór Konkursu na Małe Granty wynosi 400 000 euro. Minimalna kwota grantu, o którą może ubiegać się Wnioskodawca wynosi 10 000 euro, a maksymalna 20 000 euro. Wkład własny nie jest wymagany. Maksymalne wsparcie 1 organizacji występującej jako Lider lub jako Partner w ramach wszystkich konkursów organizowanych przez Operatora w ramach Projektu BB nie może przekroczyć łącznej kwoty 60 000 euro.

Minimalny okres realizacji projektu wynosi 6 miesięcy, a maksymalny 12 miesięcy. Działania należy rozpocząć najwcześniej 1 lipca 2024 r., a zakończyć najpóźniej 30 czerwca 2025 r.

Nabór wniosków trwa do 15 marca 2024 r. do godziny 12.00. Decyzja o przyznaniu grantów zostanie opublikowana do 15 maja 2024 r.

Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są pod adresem: https://bb.frdl.pl/granty/male-granty-drugi-nabor