górne tło

Biochemiczne maszyny, AI i odkrywanie kosmosu. Zaczynamy Copernicus Festival 2024!

Technologie przyszłości, pasjonujący świat owadów czy interfejsy mózg – komputer... To tematy, które poruszymy podczas tegorocznego popularnonaukowego Copernicus Festival 2024: Maszyna.

Zapraszamy między 21 a 26 maja 2024 roku do Muzeum Inżynierii i Techniki (ul. św. Wawrzyńca 15 w Krakowie), a także do uczestniczenia w naszych wydarzeniach online.

W trakcie Copernicus Festival przyglądamy się największym zagadkom nauki, pobudzamy do refleksji, a także pokazujemy związki nauki z kulturą. Co roku program obfituje w różnorodne wydarzenia.

W tym roku tematem przewodnim jest „Maszyna” – w trakcie wykładów, spotkań, seansów filmowych czy warsztatów przyjrzymy się m.in. rozwojowi naszej technologii  – od skromnych początków na afrykańskiej sawannie i prymitywnych narzędzi z kamienia, po urządzenia pozwalające nam sięgać, aż na krańce wszechświata i w głąb naszych mózgów. Zastanowimy się, czy jesteśmy skazani na władzę algorytmów, a także czy możemy porównać działanie prostych i złożonych organizmów – w tym naszego ciała – do maszyny. Naszymi gośćmi będą m.in. badacz umysłów pszczół Lars Chittka, paleoantropolog i odkrywca najstarszej technologii Thomas Plummer, znawczyni tajemnic ludzkiej psychiki Dominika Dudek, specjalista od bezdusznych biochemicznych maszyn – wirusów – Krzysztof Pyrć, astronomka i odkrywczyni tajemnic kosmosu Agnieszka Pollo czy twórca interfejsów mózg–komputer Piotr Durka.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Zapraszamy do udziału i zapoznania się z pełnym programem na copernicusfestival.com.