Konkurs MSZ na rzecz współpracy polsko-czeskiej
Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłasza konkurs „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2025”.
Założeniem konkursu „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2025” jest wyłonienie najlepszych ofert do realizacji jako zadanie publiczne, których celem będzie:
- Nawiązywanie nowych oraz wzmacnianie istniejących kontaktów służących rozwijaniu współpracy pomiędzy społeczeństwami Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej w kontekście relacji dwustronnych oraz współpracy regionalnej.
- Zintensyfikowanie współpracy polsko-czeskiej w zakresie priorytetów polityki zagranicznej obu państw, także w kontekście polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
- Rozwój współpracy polsko-czeskiej w obszarze budowania świadomości społecznej dla przeciwdziałania dezinformacji w przestrzeni publicznej, również w kontekście rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie.
- Pobudzanie polsko-czeskiej współpracy dwustronnej w różnych obszarach m.in. kultury (np. w sferze ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, etc.), turystyki, sztuki, nauki i edukacji, współpracy młodzieży i społeczeństwa obywatelskiego, ochrony środowiska, innowacyjności gospodarki i nowoczesnych technologii, wzmacniania tożsamości regionu w nawiązaniu do doświadczeń historycznych i w odniesieniu do współczesnych wyzwań międzynarodowych.
- Wzmocnienie polsko-czeskiej współpracy transgranicznej, w tym współpracy instytucji samorządowych oraz organizacji pozarządowych w zakresie zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej pod kątem analizy polskich i czeskich doświadczeń, a także podejmowanie działań służących pokonywaniu barier we współpracy transgranicznej w różnych obszarach.
Zgłoszony projekt może dotyczyć tylko jednego celu.
Zgłaszane projekty będą realizowane w ramach działalności statutowej Forum Polsko -Czeskiego i powinny odpowiadać ściśle celom, dla których zostało ono powołane. Informacje na ten temat znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/forum-polsko-czeskie
Głównym adresatem projektów realizowanych poza granicami kraju nie mogą być środowiska polonijne.
Działania mogą być zrealizowane np. w formie:
- serii wykładów, prelekcji, konferencji i kongresów oraz festiwali muzycznych, teatralnych i filmowych, których efekty będą np. utrwalone na nośnikach cyfrowych,
- serii artykułów prasowych, umieszczanych w mediach czeskich i polskich,
- wystaw, prezentowanych w kilku miejscach,
- kampanii w mediach społecznościowych, stron internetowych; pożądana jest współpraca z liderami opinii - influencerami, gwarantująca dotarcie z przekazem do szerokiego grona odbiorców,
- serii klipów, filmów, podcastów, wideoblogów,
- gier internetowych, planszowych i karcianych,
- quizów, w tym internetowych,
- aplikacji mobilnych,
- konkursów wiedzy,
- narzędzi szkoleniowych (scenariusze zajęć lekcyjnych i szkoleń online),
przy czym, działania takie jak: filmy powinny posiadać promesę emisji/pokazu, publikacje - listę dystrybucyjną, koncerty - promesę rezerwacji sal koncertowych, artykuły prasowe - wskazane miejsca publikacji i dystrybucji, wystawy - promesę miejsca ekspozycji, nowotworzone strony internetowe - zapewnienie o ich utrzymywaniu i aktualizacji w kolejnych latach.
W ramach konkursu nie jest możliwe finansowanie działań obejmujących część prac nad realizacją projektu – bez publikacji/prezentacji efektów realizacji zadania.
Projekty mogą być realizowane od dnia 15 lutego do dnia 15 grudnia 2025 r.
O udzielenie dotacji w ramach konkursu mogą się ubiegać:
- zarejestrowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ww. ustawy, tj.:
- stowarzyszenia,
- fundacje,
- osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego,
- spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału pomiędzy swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników,
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
- spółdzielnie socjalne,
- niepubliczne szkoły wyższe,
- publiczne szkoły wyższe,
- instytuty badawcze,
- jednostki samorządu terytorialnego.
Każdy podmiot może złożyć w konkursie jedną ofertę.
Warunkiem koniecznym jest udział w projekcie przynajmniej jednego partnera czeskiego.
Maksymalna łączna kwota środków finansowych przeznaczonych na realizację projektów wynosi 448 000,00 zł. Maksymalna wnioskowana kwota dotacji wynosi 80 000,00 PLN. Wkład własny nie jest wymagany.
Ofertę należy złożyć w wersji elektronicznej do dnia 29 listopada 2024 r. do godz. 15.00.
Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/konkurs-forum-polsko---czeskie-na-rzecz-zblizenia-spoleczenstw-poglebionej-wspolpracy-i-dobrego-sasiedztwa-2025