Nabór wniosków w programie Młodzi obywatele 2025
Minister Edukacji zaprasza do składania wniosków w programie „Młodzi obywatele” na 2025 r.
Realizacja programu ma przyczynić się do realizacji następujących celów:
- Aktywne uczestnictwo w życiu społecznym poprzez zaangażowanie uczniów w działalność obywatelską, kształtowanie postaw prospołecznych i zwiększenie wiedzy na temat praw i obowiązków obywateli.
- Wspieranie systemu edukacji poprzez tworzenie materiałów dydaktycznych oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych.
- Kształtowanie postaw prospołecznych poprzez zachęcanie uczniów do realizowania i uczestnictwa w projektach odpowiadających na konkretne potrzeby społeczności lokalnej, w tym akcje charytatywne i wolontariat.
- Edukacja obywatelska i demokratyczna poprzez organizacje zajęć pozalekcyjnych dotyczących działania systemu demokratycznego, roli obywatela we współczesnym państwie i jego wpływie na otoczenie.
- Zrozumienie roli Polski w Unii Europejskiej poprzez organizowanie debat, symulacji politycznych oraz zajęć poszerzających wiedzę o UE, a w szczególności uwzględniając prezydencję Polski w UE.
- Podstawy ekonomii i gospodarki oraz rozwijanie przedsiębiorczości i przygotowanie do rynku pracy poprzez edukację w tym zakresie.
- Rozwój umiejętności argumentacji i krytycznego myślenia oraz doskonalenie umiejętności retorycznych i wystąpień publicznych.
- Przeciwdziałanie dezinformacji, a także wzmacnianie odporności na przekazywane w treści medialnej fake newsy, co przyczyni się do budowania bardziej odpowiedzialnego i świadomego obywatela.
Program obejmuje dofinansowanie projektów w zakresie następujących działań:
- Tworzenie interaktywnych pomocy dydaktycznych oraz materiałów edukacyjnych dot. edukacji obywatelskiej;
- Organizowanie wydarzeń edukacyjnych oraz zajęć pozalekcyjnych rozwijających aktywność społeczną i obywatelską uczniów;
- Organizowanie wizyt edukacyjnych w instytucjach publicznych oraz spotkań z ekspertami, liderami społecznymi, a także przedstawicielami różnych sektorów gospodarki;
- Organizowanie działań edukacyjnych dot. wiedzy obywatelskiej, praw i obowiązków: obywatelskich, dziecka, uczniowskich, a także wiedzy o Unii Europejskiej;
- Tworzenie kampanii społecznych i informacyjnych;
- Organizowanie wydarzeń poszerzających wiedzę o świecie współczesnym, w tym konkursów, wystaw, prezentacji, imprez sportowo-rekreacyjnych i pikników,
- inne działania mające na celu wspieranie systemu oświaty skierowane do podmiotów, o których mowa w art. 2 ustawy – Prawo oświatowe.
Działania w projekcie mogą być prowadzone nie wcześniej niż od dnia 3 czerwca 2025 r., do dnia 31 grudnia 2025 r.
Do udziału w programie są uprawnione podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy – Prawo oświatowe, tj.:
- organizacje pozarządowe, w tym organizacje harcerskie,
- podmioty prowadzące statutową działalność w zakresie oświaty i wychowania, będące podmiotami prowadzącymi działalność w sferze pożytku publicznego wymienionymi w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2024 r. poz. 1491, 1761, 1940).
W ramach programu wnioskodawca może złożyć wyłącznie jeden wniosek na dofinansowanie projektu.
Na realizację programu w 2025 r. przeznaczono 30 000 000 zł. Wysokość środków finansowych przeznaczonych na finansowanie realizacji danego projektu zakwalifikowanego do udziału w programie wynosi od 50 000 do 500 000 zł. Wymagany jest wkład własny wnioskodawcy w minimalnej wysokości 10% kosztów realizacji projektu.
Wnioski można składać w terminie od dnia 3 kwietnia 2025 r. do dnia 24 kwietnia 2025 r.
Informacje w sprawie programu można uzyskać dzwoniąc na numer telefonu: (22) 34 74 281 (w godzinach pracy urzędu) lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: programyedukacyjne@men.gov.pl
Szczegółowe informacje o programie dostępne są pod adresem: https://www.gov.pl/web/edukacja/mlodzi-obywatele