górne tło

Copernicus Festival 2025

Sztuczna inteligencja, tajemnice początków wszechświata, język małp i DNA naszych praprzodków – Copernicus Festival 2025 zbiera to wszystko w jedno. To właśnie w Krakowie już po raz XXI spotykają się języki nauki i kultury, by wspólnie opowiadać o tym, co zdumiewa, niepokoi i zachwyca we współczesnym świecie.

Od 20 do 25 maja w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie (ul. Wawrzyńca 15) spotkają się naukowcy, artyści i humaniści, by wspólnie rozmawiać o największych tajemnicach świata – od tych kosmicznych po te ukryte w ludzkim mózgu i kodzie genetycznym.

Gośćmi tegorocznej edycji będą m.in. Stanislas Dehaene – światowej sławy neurobiolog, autor bestsellerów o mózgu i uczeniu się, Terry Sejnowski – pionier sztucznej inteligencji, współtwórca maszyny Boltzmanna (fundament współczesnego uczenia maszynowego), Zuzana Hofmanová – archeogenetyczka z Instytutu Maxa Plancka, która potrafi wyczytać historię ludzkości z jednej kości, Ruth Durrer – kosmolożka badająca ciemną energię, oraz Klaus Zuberbühler – autor badań nad „językami” małp i ewolucją świadomości.

Copernicus Festival powstał z myśli ks. prof. Michała Hellera – filozofa i kosmologa, który od zawsze widzi w nauce nie tylko precyzję, ale i piękno. Festiwal udowadnia, że nauka potrafi być bliska, zrozumiała i głęboko inspirująca. To Festiwal dla tych, którzy nie przestali się dziwić światu.

Wszystkie wydarzenia są darmowe i otwarte – wystarczy przyjść lub dołączyć online. Sprawdź program na copernicusfestival.com i dołącz do nas. Bo wszechświat wciąż jest pełen tajemnic - odkryjmy je razem!