górne tło

Konkurs pn. Ogólnopolska sieć zatrudnienia socjalnego

Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ogłosił konkurs nr FERS.04.13-IP.06-004/25 pn. Ogólnopolska sieć zatrudnienia socjalnego w ramach Działania 04.13 Wysokiej jakości system włączenia społecznego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

Efektem realizacji projektu będzie powstanie jednej ogólnopolskiej sieci podmiotów zatrudnienia socjalnego (PZS), PZS to jest: centra integracji społecznej (CIS) i kluby integracji społecznej (KIS), działają na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym. Ich głównym celem jest społeczna i zawodowa reintegracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Utworzenie ogólnopolskiej sieci PZS pozwoli na stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, a także na wypracowywanie środowiskowych standardów i metod funkcjonowania, które będą miały pozytywny wpływ zarówno na jakość usług reintegracyjnych, jak i na stabilność i rozwój instytucji sektora zatrudnienia socjalnego. Jednocześnie taka środowiskowa reprezentacja będzie też istotnym uzupełnieniem instytucjonalnych ram kreowania polityki na rzecz rozwoju zatrudnienia socjalnego, ekonomii społecznej i włączenia społecznego. Jedną z istotnych funkcji sieci będzie wypracowywanie stanowisk i opinii o kierunkach rozwoju zatrudnienia socjalnego. Głos środowiska będzie komplementarny do eksperckiego wkładu do dialogu wnoszonego przez Radę Zatrudnienia Socjalnego (RZS). W obecnym stanie prawnym minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego korzysta z wsparcia doradczego RZS. Należy mieć jednak na uwadze, że organ ten ma charakter opiniodawczo-doradczy. Organ taki nie zastępuje niezależnej od administracji rządowej, reprezentatywnej dla środowiska, ogólnokrajowej sieci podmiotów zatrudnienia socjalnego.

Projekt realizowany będzie przez okres nie krótszy niż 36 miesięcy i zakończy się nie później niż w IV kw. 2029 r.

W konkursie wniosek może złożyć podmiot ekonomii społecznej tj:

  1. spółdzielnia socjalna,
  2. warsztat terapii zajęciowej i zakład aktywności zawodowej,
  3. centrum integracji społecznej i klub integracji społecznej,
  4. spółdzielnia pracy, w tym spółdzielnia inwalidów i spółdzielnia niewidomych, oraz spółdzielnia produkcji rolnej,
  5. organizacja pozarządowa, o której mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2024 r. poz. 14912, z późn.zm.), z wyjątkiem partii politycznych, europejskich partii politycznych, związków zawodowych i organizacji pracodawców, samorządów zawodowych, fundacji utworzonych przez partie polityczne i europejskich fundacji politycznych,
  6. podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1, 2 lub 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie Wnioskodawcą musi posiadać co najmniej pięcioletnie udokumentowane doświadczenie we wspieraniu PZS.

Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów wyłonionych w konkursie to 10 000 000,00 PLN. Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu wynosi 100%. Wkład własny nie jest wymagany. Do dofinansowania zostanie wybrany jeden projekt.

Wniosek można składać w terminie od 30 czerwca 2025 r. do 11 sierpnia 2025 r.

Pytania dotyczące naboru można kierować do Pana Pawła Sosińskiego, tel. 48 538 117 894, adres e-mail: pawel.sosinski@mrpips.gov.pl

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć pod adresem: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/413-wysokiej-jakosci-system-wlaczenia-spolecznego-5/