Do 11 marca 2011 r. organizacje posiadające status OPP mają czas na dostosowanie statutów (lub innych aktów wewnętrznych) do wymogów znowelizowanej ustawy o pożytku publicznym.
Podstawa prawna:
Organizacje pożytku publicznego (OPP), które uzyskały status OPP przed wejściem w życie znowelizowanej ustawy (przed 12 marca 2010 r.), zobowiązane są dostosować swoje statuty cyt. „Art. 23. W terminie roku od dnia wejścia w życie ustawy organizacje pożytku publicznego dostosują postanowienia swoich statutów do wymogów określonych w art. 20 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą” - to jest do 11 marca 2011 r.
Obecnie statut ma zabraniać: „zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe”.
Ustawa nakazuje posiadanie przez OPP statutowego organu kontroli wewnętrznej niezależnego od zarządu (np. komisji rewizyjnej), a członkowie organu kontroli wewnętrznej powinni spełniać następujące wymogi:
Ponadto, każdy członek organu kontroli wewnętrznej (np. komisji rewizyjnej) składa oświadczenie o spełnieniu ustawowych wymogów dotyczących niekaralności (zgodnie z treścią art. 20 ust. 1 pkt 4 ppkt b) oraz o nie pozostawaniu w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, braku pokrewieństwa, powinowactwa i podległości z tytułu zatrudnienia wobec członków zarządu (zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 4 ppkt a).
Członkowie zarządu organizacji OPP nie mogą być osobami skazanymi prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe. W statucie (albo innym akcie wewnętrznym), muszą znaleźć się zapisy zabraniające członkostwa w zarządzie takim osobom.
Ponadto, każdy członek zarządu składa oświadczenie o spełnieniu ustawowych wymogów dotyczących niekaralności (zgodnie z treścią art. 20 ust. 1 pkt 5) oraz o nie pozostawaniu w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, braku pokrewieństwa, powinowactwa i podległości z tytułu zatrudnienia wobec członków organu kontroli wewnętrznej (zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 4).
Wzory oświadczeń członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
Ustawa o pożytku publicznym zezwala organizacji OPP na prowadzenie działalności gospodarczej z tym, że może być ona prowadzona wyłącznie jako dodatkowa w stosunku do działalności pożytku publicznego, a dochód z niej (nadwyżka przychodów nad kosztami) przeznaczany jest na działalność pożytku publicznego. OPP, które prowadzą działalność gospodarczą powinny przejrzeć swoje statuty (lub inne akty wewnętrzne) pod kątem tych zapisów. Ponadto z praktyki rejestrowej sądów wynika, że organizacja posiadająca status OPP lub starająca się o niego i prowadząca działalność gospodarczą, powinna złożyć w KRS oświadczenia:
Należy pamiętać, że wymóg przekazywania nadwyżki przychodów nad kosztami na działalność pożytku publicznego dotyczy wszystkich organizacji OPP nie tylko tych, które prowadzą działalność gospodarczą i powinny one złożyć w KRS takie oświadczenie.