Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży ogłosila konkurs

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży zaprasza do udziału w programie dotacji „Zachować pamięć 2020” na polsko-niemieckie projekty w miejscach pamięci terroru hitlerowskiego.

Fot. Pixabay

Program skierowany jest do polsko-niemieckich lub trójstronnych partnerstw, które podczas wspólnych spotkań młodzieży podejmują tematykę związaną z historią narodowego socjalizmu, Holokaustu, II wojny światowej i okupacji Polski przez nazistowskie Niemcy.

W trakcie spotkań realizowanych w ramach programu młodzież zajmuje się politycznym i społecznym kontekstem powstania narodowego socjalizmu, szczególnie od momentu przejęcia władzy przez Hitlera w 1933 roku, pogłębia swoją wiedzę dotyczącą Holokaustu i okupacji ziem polskich przez hitlerowskie Niemcy w czasie II wojny światowej oraz poznaje historię odwiedzanych miejsc pamięci terroru hitlerowskiego w Polsce i Niemczech.

Aby projekt polsko-niemieckiej wymiany młodzieży mógł zostać dofinansowany w ramach programu „Zachować pamięć”, musi spełniać następujące kryteria:

  • Jego program obejmuje wizytę w miejscu pamięci terroru hitlerowskiego oraz pogłębione poznanie historii tego miejsca. Preferowane będą projekty realizowane we współpracy z wyspecjalizowanymi placówkami edukacyjnymi zajmującymi się zagadnieniami nazizmu lub projekty korzystające z oferty pedagogicznej tych placówek.
  • Co najmniej połowa programu poświęcona jest tematyce narodowego socjalizmu, II wojny światowej, Holokaustu lub okupacji ziem polskich przez hitlerowskie Niemcy (wraz ze wspólnym przygotowaniem i podsumowaniem tej części przez obydwie grupy stanowi co najmniej 50% całego projektu).
  • Program części historycznej odnosi się do współczesności i życia młodych ludzi i stworzony jest w oparciu o zagadnienia nurtujące uczestników. Z opisu i realizacji projektu wynika aktywny udział młodzieży w planowaniu i przebiegu programu.      
  • Program składa się częściowo z warsztatów, podczas których młodzież, bazując na zdobytej wiedzy historycznej, ma okazję do rozważań i dyskusji na temat problemów występujących we współczesnym świecie.
  • Uczestnicy są gruntownie przygotowani (przed i podczas spotkania) do udziału w projekcie i podejmowania trudnej tematyki historycznej oraz aktywnie biorą udział w podsumowaniu oraz refleksji podsumowującej program.
  • W przypadku projektów trójstronnych uwzględniona jest perspektywa grupy z kraju trzeciego.
  • Pozostała część projektu umożliwia uczestnikom wzajemne poznanie się, zawiera elementy edukacji międzykulturowej i zachęca młodzież do poznania kraju sąsiada, np. jego historii, kultury, języka i życia codziennego.
  • Wspólny program trwa od 4 do 14 dni.
  • Grupa liczy nie więcej niż 50 uczestników w wieku od 14 do 26 lat.

Ostateczny termin składania wniosków upływa 29 lutego 2020 roku.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: https://www.pnwm.org/dotacje/zachowac-pamiec/zachowac-pamiec-2020/

pokaż metkę
Autor: Wydział Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji
Osoba publikująca: ANGELIKA SAŁAPA-GICALA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2019-12-06
Data aktualizacji: 2019-12-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź