Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ogłoszono II nabór wniosków do Działania 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako Operator Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 ogłosiło II nabór wniosków do Działania 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki.

Fot. pixabay.com

Głównym celem Działania 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki jest rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy twórcami, uczestnikami życia kulturalnego i instytucjami kultury, jak również wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy Polską a Państwami Darczyńcami.

Każdy projekt musi obejmować zadania z co najmniej jednego z poniższych zakresów:

  • Przedsiębiorczość kulturalna - współpraca między sektorem kultury a branżami kreatywnymi oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Wsparcie będzie przyznawane projektom o charakterze edukacyjnym, analitycznymi i sieciowym, wzmacniającym kompetencje pracowników w dziedzinie zarządzania instytucjami kultury.
  • Rozwój publiczności - zwiększenie kompetencji kulturalnej publiczności, poprzez dotarcie
    do grup, które rzadko uczestniczą w życiu kulturalnym. Finansowanie uzyskają projekty wykorzystujące  nowe lub innowacyjne metody i narzędzia w kontaktach z publicznością
    i ukierunkowane na osiąganie wyższego poziomu edukacji kulturalnej.
  • Włączanie mniejszości religijnych, etnicznych, narodowych – aktywna promocja integracji mniejszości religijnych, etnicznych i narodowych. Premiowane będą działania zachęcające przedstawicieli mniejszości do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i artystycznych oraz organizacja seminariów i szkoleń dotyczących tematów związanych z mniejszościami etnicznymi, narodowymi i religijnymi.

Projekty mogą być realizowane praktycznie we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki, takich jak: muzyka i sztuki performatywne; sztuki wizualne (w tym festiwale filmowe); dziedzictwo kulturowe; przemysły kultury; przemysły kreatywne; literatura i krytyka sztuki; edukacja kulturalna; edukacja artystyczna.

Każdy projekt powinien być realizowany w partnerstwie z podmiotami sektora kultury z Państw Darczyńców: tj. Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Dodatkowo, w projekty mogą być zaangażowane także inne instytucje z Polski. Bardzo istotne jest, aby realizowane projekty zawierały element wymiany kulturalnej, co pozwoli na realną współpracę pomiędzy instytucjami / organizacjami z Polski, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu.

Projekty powinny angażować partnerów z Państw Darczyńców we wszystkie etapy realizacji projektu tj. planowania, realizacji i rozliczania, jak również uwzględniać jego rolę zarówno w aspekcie merytorycznym, jak i organizacyjnym i finansowym. Udział Partnera z Państw – Darczyńców powinien być potwierdzony już na etapie aplikowania listem intencyjnym (lub umową partnerską), stanowiącym jeden z załączników do wniosku.

Całkowita kwota przeznaczona na konkurs to 4 941 177 EUR, tj. 22 117 284 PLN.

Poziom dofinansowania ze środków Programu wynosi do 85 % kosztów kwalifikowalnych projektu. Wymagany jest wkład własny w wysokości co najmniej 15% kosztów kwalifikowalnych projektu. Wartość dofinansowania powinna mieścić się w przedziale od 100 000 do 500 000 euro.

Wnioskodawcami mogą być: 

  • publiczne instytucje kultury,
  • archiwa państwowe,
  • szkoły artystyczne i uczelnie artystyczne,
  • kościoły i związki wyznaniowe,
  • organizacje pozarządowe aktywne na polu kultury
  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • przedsiębiorcy działający w sektorze kultury i sektorze kreatywnym

Ostateczny termin składania wniosków upływ w dniu 22 stycznia 2021 roku.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: https://eogkultura.mkidn.gov.pl/pages/dzialania/dzialanie-ii/nabor-nr-2.php                                                                                      

pokaż metkę
Autor: Wydział Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji
Osoba publikująca: Angelika Sałapa-Gicala
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2020-11-26
Data aktualizacji: 2020-11-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź