Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Dokument archiwalny

Wolontariat za granicą

Wolontariusz to ktoś, kto ochotniczo i bez wynagrodzenia pomaga innym. W Polsce w ostatnim czasie, daje się zauważyć rosnące zainteresowanie wolontariatem, zwłaszcza w jego wersji międzynarodowej. Coraz więcej osób pragnie żyć ciekawie i pożytecznie, i co więcej, ma wiarę, że uda się to zrealizować. Chcą oni pracować w Afryce, Azji czy Europie w ramach akcji humanitarnych, a przy okazji poznawać nowe kultury i obyczaje, zdobywać nowe umiejętności i doskonalić języki obce. Organizacje pozarządowe starają się odpowiedzieć na to zapotrzebowanie poprzez umożliwienie osobom zainteresowanym uczestnictwa w różnorodnych programach z zakresu wolontariatu zagranicznego.

JAK ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM ZA GRANICĄ?

 

KTO MOŻE WYJECHAĆ? wolontariat zagraniczny przeznaczony jest na ogół dla osób z doświadczeniem w pracy na rzecz innych, choć nie jest to warunek konieczny. Wolontariuszem może zostać osoba, która ukończyła 18 lat, dobrze zna język kraju do którego wyjeżdża lub język angielski. Czasem wymagane są szczepienia.

ORGANIZATORZY ZAPEWNIAJĄ wolontariuszom zakwaterowanie (bywa, że na kampingach i w namiotach), wyżywienie lub kieszonkowe, a także zwrot kosztów podróży służbowych.

EWENTUALNE KOSZTY, KTÓRE PONOSI WOLONTARIUSZ (niektóre organizacje je pokrywają): wiza, podróż do wybranego kraju, ubezpieczenie.

CZAS TRWANIA: na ogół są to 2-3 miesiące w okresie wakacyjnym. Są też projekty krótsze (10 dni) lub dłuższe (rok). Każda organizacja ma swoje własne wymagania, wolontariusz pracuje np. przez 5 dni w tygodniu po 6 godzin dziennie.

CO ZROBIĆ, ŻEBY WYJECHAĆ?
Aby wyjechać kandydat powinien:

  • wybrać interesujący go projekt z bazy danych,
  • wypełnić formularz aplikacyjny i wysłać go do organizacji, oraz wysłać list motywacyjny, cv ze zdjęciem, ewentualnie referencje, potwierdzenie działalności społecznej, swój adres zwrotny,
  • odbyć wstępne przygotowanie (tylko w niektórych organizacjach), które obejmuje kilkutygodniowy kurs języka.


W czasie trwania programu wolontariusz może być zobowiązany do udziału w seminariach (analizowanie przebiegu działań własnych, wymiana doświadczeń).

CO PO POWROCIE?
Niektóre organizacje współpracują ze swoimi wolontariuszami po zakończeniu programu wyjazdowego. Np. w Programie Młodzież po powrocie z wyjazdu, możliwe jest złożenie wniosku do organizatora o przyznanie środków finansowych na realizację własnego projektu, bezpośrednio związanego z pracą w charakterze wolontariusza.

GDZIE MOŻNA PRACOWAĆ?
Wolontariusze są potrzebni w bardzo różnych dziedzinach. Dzięki temu każdy może odnaleźć dla siebie jakieś ciekawe zajęcie, np.:

  • pomoc starszym, bezdomnym, bezrobotnym,
  • pomoc niepełnosprawnym,
  • pomoc przy ochronie zdrowia,
  • zwalczanie narkomanii i alkoholizmu,
  • pomoc imigrantom i zwalczanie rasizmu,
  • usuwanie skutków kataklizmów i zniszczeń wojennych,
  • integracja społeczna i walka z wykluczeniem społecznym,
  • działania na rzecz wyrównywania szans,
  • zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży,
  • ochrona dziedzictwa narodowego,
  • ochrona przyrody,
  • media i komunikacja społeczna.


Wolontariusze wykonują pracę m.in. na rzecz domów dziecka, przedszkoli, ośrodków pomocy społecznej, domów spokojnej starości, placówek misyjnych, schronisk dla azylantów, ośrodków dla niepełnosprawnych, ośrodków eduka-cyjnych dla dzieci i dorosłych, organizacji młodzieżowych. Wolontariusze biorą udział w projektach edukacyjnych, ekologicznych, przy budowie obozów dla uchodźców, kościołów, przychodni medycznych.
Należy pamiętać, że zadania wolontariusza nie mogą zastępować niczyjej pracy zarobkowej.

 

UBEZPIECZENIE:

Każda organizacja indywidualnie określa zasady ubezpieczania wolontariuszy.
Kandydat sam musi się zorientować (najlepiej na stronach internetowych), co w kwestii ubezpieczenia organizacja zapewnia, a co, być może, będzie musiał sam sobie sfinansować.

Np. United Nations Volunteers jako część Programu UNDP ma bardzo rozbudowany system ubezpieczeń wolontariuszy biorących udział w projektach i akcjach ONZ-owskich.
Dotyczy to m.in. zabezpieczenia wolontariusza (a także jego rodziny, jeśli z nim wyjeżdża) zarówno w kwestii ewentualnych chorób czy wypadków, jak i diet.
W przypadku konieczności operacji, w ciągu 24h osoba poszkodowana zostaje przewieziona specjalnym śmigłowcem do najbliższego europejskiego szpitala. Później ma zapewnioną miesięczną rehabilitację. Wysokość diety jest zależna od zagrożenia, jakie istnieje w danym regionie. Dodatkowo wolontariusz otrzymuje pewną kwotę na każdego członka rodziny, który wyjechał razem z nim.

 

WOLONTARIAT EUROPEJSKI (EVS):

Wolontariat Europejski (European Voluntary Service – EVS) to Akcja umożliwiająca wolontariuszowi lub grupie wolontariuszy podjęcie pracy społecznej we wszystkich Krajach Programu i Sąsiedzkich Krajach Partnerskich. EVS powstał po to, by wolontariusze mogli zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy przez doświadczenia związane z edukacją pozaformalną. W Wolontariacie Europejskim może uczestniczyć każdy młody człowiek w wieku od 18 do 30 lat, w szczególnych sytuacjach możliwy jest udział młodzieży w wieku 16 - 17 lat. Pobyt w zagranicznej organizacji trwa od 2 do 12 miesięcy.

Wolontariat Europejski to szansa dla:

  • młodych Polaków na wyjazd za granicę oraz na zdobycie nieocenionych doświadczeń w trakcie realizacji projektu,
  • polskich instytucji i organizacji non-profit na wykorzystanie umiejętności wolontariuszy zagranicznych, którzy chcą się nimi podzielić i zdobyć doświadczenie w naszym kraju oraz dla tych organizacji, które chcą pomóc polskiej młodzieży wyjechać na wolontariat.

Wolontariat Europejski to druga akcja programu Komisji Europejskiej MŁODZIEŻ W DZIAŁANIU.

Na stronie www.mlodziez.org.pl można znaleźć szczegółowe informacje o wszystkich zasadach Wolontariatu Europejskiego i dowiedzieć się, jak zostać wolontariuszem, co zrobić, by zostać organizacją goszczącą lub wysyłającą wolontariuszy.

BAZA DANYCH ORGANIZACJI WYSYŁAJĄCYCH I GOSZCZĄCYCH, w której można szukać projektów dla wolontariuszy znajduje się na stonie http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm


KRAKOWSKIE ORGANIZACJE WYSYŁAJĄCE WOLONTARIUSZY:

Stowarzyszenie Rozwoju i Integracji Młodzieży
Polska Misja Medyczna
Salezjanski Ruch Troski o Młodzież SALTROM
Internationaler Bund Polska
Stowarzyszenie Biuro Inicjatyw Międzynarodowych
Salezjanski Wolontariat Misyjny - Młodzi Światu

 

KRAKOWSKIE ORGANIZACJE UDZIELAJĄCE INFORMACJI NA TEMAT WOLONTARIATU EUROPEJSKIEGO:

Centrum Młodzieży im.Henryka Jordana
ul. Krupnicza 38
tel: 12 430 00 15 wew 241
http://www.cmjordan.krakow.pl/wspolpraca-miedzynarodowa/wolontariat-europejski

Stowarzyszenie Rozwoju i integracji młodzieży STRIM
ul. Pawlikowskiego 5/5
tel: 12 422 55 64
www.strim.org.pl

Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza”
ul. Reymonta 18
tel: 12 637 37 61, 12 637 59 35
http://www.mdk-dh.krakow.pl/?pg=mwd_szkolenia

Regionalne Centrum Informacji Młodzieżowej przy Centrum Młodzieży im. H.Jordana
ul. Basztowa 5
tel: 12 429 65 69
www.rcim.krakow.pl


Program Wolontariuszy Narodów Zjednoczonych

Program Wolontariuszy Narodów Zjednoczonych (UNV) został utworzony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1970 roku i jest nadzorowany przez krajowe biura Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju (UNDP). Program Wolontariuszy NZ działa obecnie w 140 krajach, a jego siłę stanowi 4780 specjalistów, którzy nieustannie wspierają zrównoważony rozwój społeczności na całym świecie. Współpraca techniczna pociąga za sobą współdziałanie takich sektorów jak: rolnictwo, zdrowie, edukacja, praca społeczna, szkolenia zawodowe, przemysł, transport, pomoc humanitarna i rehabilitacja oraz wspieranie mechanizmów wyborczych.

Wolontariusze zajmują się: wspieraniem inicjatyw lokalnych, pomocą humanitarną, wspieraniem inicjatyw pokojowych, kontrolą przestrzegania praw człowieka.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.undp.org


Adresy internetowe wybranych organizacji, które zajmują się wolontariatem zagranicznym:
www.pah.org.pl
www.jedenswiat.org.pl
www.schuman.org.pl
www.unvolunteers.org

www.ecovolunteer.org

www.volunteer.org.nz

www.worldvolunteerweb.org/

 

 

 

 

 

Żrodło informacji prezentowanych na stronie: portal Departamentu Pożytku Publicznego www.pozytek.gov.pl
Aktualizacja informacji dotyczących WOLONTARIATU EUROPEJSKIEGO

Centrum Młodzieży im.dr.H.Jordana - Dział Edukacji, Nauki i Współpracy Międzynarodowej
pokaż metkę
Osoba publikująca: SYLWIA DROŻDŻ
Podmiot publikujący: Portal www.ngo.krakow.pl
Data publikacji: 2011-08-24
Data aktualizacji: 2011-08-24
Powrót