Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Ziemi

Numer w ewidencji: 336
Data wpisów do ewidencji: 2023-01-19
Cel/cele działania: 1. dbałość o ład urbanistyczny i architektoniczny, zachowanie, ochrona i odtwarzanie ładu przestrzennego oraz krajobrazu naturalnego i kulturowego, ochrona środowiska i zabytków na terenie miasta Krakowa i okolic; 2. zachowanie i ochrona środowiska oraz dziedzictwa kulturowego; 3. koordynowanie i prowadzenie edukacji ekologicznej oraz podejmowanie różnorodnych działań zmierzających do podniesienia stanu świadomości ekologicznej mieszkańców Krakowa i okolic; 4. wspieranie inicjatyw zmierzających do ochrony środowiska i zasobów naturalnych oraz zachowanie dziedzictwa urbanistycznego na terenie całego miasta Krakowa i okolic; 5. propagowanie, inicjowanie,koordynowanie i prowadzenie działań w zakresie popularyzacji i rozwoju idei ładu urbanistycznego, ochrony środowiska, w tym upublicznianie informacji o tych działaniach w prasie, radiu i telewizji a także w szeroko rozumianych socjalmediach; 6. podejmowanie działań mających na celu odbudowę obszarów zdegradowanych i rewitalizację miasta Krakowa i okolic; 7. kreowanie pozytywnego wizerunku miasta Krakowa i okolic; 8. dbałość o zachowanie korytarza powietrznego, czystych wód i mikrosystemów na terenie Krakowa i okolic; 9. doprowadzenie do uporządkowania infrastruktury komunikacji miejskiej w Krakowie i okolicach, które ograniczy emisję spalin z samochodów na rzecz zrównoważonego transportu; 10. ochrona klimatu, obszarów zielonych, korytarzy powietrznych, zbiorników wodnych, hodowli naturalnych i sztucznych, siedlisk zwierząt ( w tym ryb) i roślin zarówno podlegających jak i niepodlegających ochronie; 11. ochrona lasów, terenów zadrzewionych i zakrzewionych, siedlisk, roślin pionierskich, rzadkich, zagrożonych wyginięciem, terenów o dużej bioróżnorodności; 12. ochrona parków narodowych i krajobrazowych oraz obszarów Natura 2000, rezerwatów, użytków ekologicznych i innych form ochrony przyrody; 13.monitorowanie kondycji środowiska na obszarze całej Polski.
Teren działania: Terenem działania Stowarzyszenia jest szczególnie obszar miasta Krakowa, a także całego kraju, a w szczególności województwa podkarpackiego, lubuskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.
Środki działania: Stowarzyszenie realizuje swoje cele w szczególności poprzez: 1) zabieranie głosu i wyrażanie swojego stanowiska na forum publicznym; 2) współpracę z organami administracji publicznej oraz instytucjami i podmiotami; 3) kierowanie postulatów do organów administracji publicznej i władz; 4) prowadzenie innych działań sprzyjających realizacji regulaminowych celów Stowarzyszenia; 5) wszczynanie oraz udział w postępowaniach administracyjnych zwykłych i nadzwyczajnych (m.in.wznowienie postępowania, stwierdzenie nieważności) sądowoadministracyjnych, przed naczelnym Sądem Administracyjnym, w sprawach karnych, cywilnych oraz wszelkich innych procedurach przewidzianych prawem w zakresie uzasadnionym celami Stowarzyszenia określonymi w § 3 oraz w zakresie w jakim przemawia za tym interes społeczny w rozumieniu art. 31 §1 kodeksu postępowania administracyjnego, poprzez między innymi składanie do organów administracji państwowej, samorządowej, lokalnej i podmiotów zarządzających uwag, zastrzeżeń, wniosków, propozycji zmian do projektów, skarg, zażaleń i odwołań w sprawie działań i przedsięwzięć ( w tym: inwestycji) mogących oddziaływać na ład urbanistyczny i architektoniczny, dziedzictwo kulturowe, środowisko, na wszelkich etapach ich planowania, projektowania, realizacji, eksploatacji i likwidacji; 6) składanie wniosków o udzielenie informacji publicznej dotyczących postępowań w przedmiocie wydania decyzji o warunkach zabudowy, wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, wydania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego; 7) uczestnictwo we wszelkich konsultacjach społecznych oraz konsultacjach środowisk przyrodniczych i urbanistycznych, ze szczególnym naciskiem na województwa podkarpackie, małopolskie, śląskie, opolskie i dolnośląskie; 8) dokonywanie ocen oddziaływania na środowisko, oceny stanu ekologicznego wód,ekspertyz dendrologicznych związanych z wycinką drzew; 9) aktywne uczestnictwo w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym miasta Krakowa i okolicznych gmin; 10) propagowanie i podejmowanie działań w zakresie transformacji energetycznej, dekarbonizacji gospodarki i wykorzystania odnawialnych źródeł energii na poziomie konsumenckim miasta Krakowa i okolicznych Gmin; 11) propagowanie i podejmowanie działań w zakresie wzrostu efektywności energetycznej, rozwoju energetyki obywatelskiej oraz wykorzystania bezpiecznych dla ludzi i środowiska odnawialnych źródeł energii miasta Krakowa i okolicznych Gmin; 12) wykonywanie ekspertyz przyrodniczych.
Adres siedziby: ul. Marsz. J. Piłsudskiego 11/9
31-110 Kraków
Reprezentacja: Stowarzyszenie zwykłe jest reprezentowane przez przedstawiciela:
Elżbieta Klimkiewicz
Organ kontroli wewnętrznej: Stowarzyszenie zwykłe nie posiada organu kontroli wewnętrznej.
Regulamin działalności:
Uchwała nr 2 z dnia 16 stycznia 2023 r.
Status OPP: NIE
pokaż metkę
Osoba publikująca MAŁGORZATA NĘDZA-LIŚKIEWICZ
Podmiot publikujący Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia