RADA POŻYTKU rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Dokument archiwalny

Krakowska Rada Działalności Pożytku Publicznego - Wiesław Hołdys

Wiesław Hołdys /Stowarzyszenie Teatrów Nieinstytucjonalnych STEN/. Reżyser, absolwent PWST w Krakowie i teatrologii UJ. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Teatr Mumerus, sekretarz zarządu Stowarzyszenia Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN. Członek Konwentu ds. Strategii Rozwoju Kultury w Krakowie, autor i realizator kilkudziesięciu projektów teatralno-edukacyjnych.



Co skłoniło Pana do kandydowania do KRDPP?
Do kandydowania skłoniły mnie namowy kolegów z krakowskich organizacji pozarządowych działających w sferze kultury. Zrozumiałem, iż mam mandat zaufania tego środowiska, a przynajmniej jego części.

Jakimi zagadnieniami, tematami zmierza się Pan zająć w Radzie?
Przede wszystkim kultura, a także edukacja nieformalna. W tej chwili organizacje pozarządowe zepchnięte są do swego rodaju niszy, gdzie powierza im się realizację zadań o niewielkim znaczeniu i równie niewielkim budżecie. A tak nie musi być - organizacje pozarządowe  mogą realizować właściwe  wszelkie zadania publiczne, robiąc to taniej i efektywniej niż wiele organizacji publicznych, to jest samorzadowych i państwowych. Tak jest w krajach o rozwiniętej demokracji (np. Niemcy, Holandia, Szwajcaria) - ponieważ
współpracowałem z organizacjami z tych państw, chciałbym pewne podpatrzone tam rozwiązania przenieść na nasz grunt.

Jak ocenia Pan stojące przed KRDPP wyzwania?
Podstawowym wyzwaniem jest przekonanie społeczności lokalnej, że organizacje pozarządowe są tak samo ważną częścią społeczeństwa jak organizacje rządowe
czy prywatne. W tej chwili takiego przekonania nie ma, w opinii większości organizacje pozarządowe są marginesem, w którym działają niegroźni hobbyści. A przecież w rozwiniętych krajach organizacje pozarządowe wytwarzają większą część tego, co należy do infrastruktury społecznej (przede wszystkim kultura, edukacja, pomoc społeczna), a przede wszystkim mają fundamentalne znaczenie dla budowy społeczeństwa obywatelskiego przez to, że kreują postawy aktywne. Co prawda, trudne to wyzwanie i pewno jego realizacja zajmie wiele lat, ale warto je podjąć dla budowy takiego społeczeństwa, w którym większość będzie się po prostu dobrze czuła.

Zapraszamy do zapoznania się z formularzem zgłoszeniowym kandydata do Krakowskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Joanna Słomska
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2012-06-20
Data aktualizacji: 2012-06-20
Powrót