Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wybrane teksty

Kraków. Miasto inteligentne

2024-05-08

Budzisz się w słoneczną sobotę, planujesz poopalać się lub popływać w popularnym w Krakowie zalewie i nagle dostajesz powiadomienie na swój telefon: „Za godzinę skończą się miejsca na Zakrzówku, sugerujemy wybrać inne miejsce wypoczynku” – właśnie tak działa inteligentne miasto. Ale nie tylko. Pomaga uniknąć korków, znaleźć ten jeden, konkretny i najlepszy żłobek dla twojego dziecka czy załatwić sprawę w urzędzie. Kraków regularnie wdraża nowe projekty związane ze smart city.

Paweł Szmidt

Jak się tworzy miasto inteligentne?

2024-05-07

„Inteligentne” podlewanie parków, monitorowanie miejsc parkingowych czy niedopuszczanie do blokowania tramwajów przez nieprawidłowo zaparkowane auta – to tylko niektóre możliwości inteligentnego miasta. O tym, jak wygląda proces jego tworzenia w Krakowie, opowiada Paweł Schmidt, dyrektor Centrum Obsługi Informatycznej. Rozmawiał z nim Tadeusz Mordarski.

konwalia

W lesie maj zaczyna tańczyć

2024-05-07

Tak pięknie dookoła, że aż trudno to znieść! Tak mocno powstrzymuję odruch mrugania, że niebawem zaczną mnie boleć wyschnięte oczy, ale cóż – każda chwila niespoglądania wydaje się być stracona.

HelpHunters

Pomocna aplikacja od uczniów „Elektryka”

2024-05-07

Czasem mamy z czymś problem. Na tyle mały, że nie warto zwracać się z tym do wielkich instytucji, ale na tyle kłopotliwy, że chciałoby się kogoś poprosić o pomoc, a tu akurat nie ma nikogo pod ręką. Z pomocą przychodzi aplikacja HelpHunters.

Ryszard Kozik

Drugie, a nawet trzecie życie kłódek zakochanych

2024-05-07

Mnóstwo pozytywnych emocji wywołała wśród mieszkańców ogłoszona przez Muzeum Krakowa akcja zbierania historii kłódek zakochanych z kładki Bernatka. Do zbiorów muzealnych trafi sześć kłódek, ale napływające opowieści dotyczą także pozostałych. Opisujecie dzieje swych związków i okoliczności umieszczenia kłódek, załączacie zdjęcia – listy pełne są radości, ciepła i miłości.

To był najmilszy czas

2024-04-16

Instytut Kultury Willa Decjusza we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim należy do międzynarodowej sieci Scholar at Risk, której misją jest ochrona naukowców i naukowczyń prześladowanych w krajach ich pochodzenia. Przez kilka miesięcy Willa Decjusza gościła dr Marynę Szodę – białoruską tłumaczkę i kulturoznawczynię. Rozmawiała z nią Anna Słupek.

Marcin Kandefer

Stawiamy na maksymalną otwartość

2024-04-16

– Gdybyśmy nie dostali środków z Unii Europejskiej, to Ekospalarnia powstałaby albo później, albo kosztem innej inwestycji w mieście – mówi Marcin Kandefer, członek zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego. To właśnie ta miejska spółka wybudowała Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie i obecnie nim zarządza. Tadeusz Mordarski pytał o obecne funkcjonowanie zakładu oraz o plany jego rozwoju.

Wolontariusze w radiu JazzKultura

Krakowska kultura – europejskie możliwości

2024-04-16

Dofinansowane festiwale miejskie, modernizowane obiekty, wsparcie dla budowy nowych muzeów i placówek… Okrągłe rocznice to znakomity czas podsumowań, w tym oceny wpływu środków unijnych na rozwój sektora kultury.

Ryszard Kozik

Tę energię trzeba wykorzystać

2024-04-16

Czytając ten felieton, są Państwo w wyjątkowej chwili zawieszenia. Znany jest już skład Rady Miasta Krakowa, przed nami zapewne jeszcze jedna tura wyborów prezydenckich. Waży się więc wciąż, kto zasiądzie na krakowskim „tronie”, trwają już także zapewne negocjacje koalicyjne (w minimum dwóch wariantach, uzależnionych od ostatecznego wyboru krakowian). Ja jednak nie o tym chciałem.

W wiosennym lesie lepiej zmruż oczy

2024-04-02

Kiedy widzimy osobę, w której właśnie się zakochujemy, źrenice naszych oczu rozszerzają się ponad dwukrotnie. Proces ten, w pewnym sensie, ma w sobie coś z magii, a stojąca za nim kaskada zdarzeń zachodzących w naszym organizmie przyprawia o zawrót głowy.

Znajdź