Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Świetlica Terapeutyczna „SOS” Pijarów

Status prawny: inna
Zakres działalności:
pomoc społeczna, edukacja, rodzina i wychowanie, hobby
Sposób reprezentacji:

ks. Dyrektor ks. Stanisław Kania SP

Rok rejestracji: 1986-01-01
Podmiot rejestrujący: Małopolski Urząd Wojewódzki
Adres siedziby: ul. Pijarska 2, 31-015 Kraków
NIP: 676-21-55-017
REGON: 04001842800109
KRS: 0062
Podatnik VAT: NIE
Nr konta: 97 1240 4533 1111 0000 5428 1150
Telefon 12 423-14-32
Fax 12 422-22-55 w. 40
Kontakt e-mail: pijarzy.sos@gmail.com
WWW: www.swietlica.pijarzy.pl

Opis działalności

W 1986 roku ks. Stanisław Kania pijar wraz z grupą przyjaciół postanowił pomóc błąkającym się dzieciom po pustych ulicach i placach. Dzięki temu dzieci znalazły kąt, do którego mogły codziennie przyjść i spędzać czas w atmosferze spokoju, stało się to miejscem spotkań różnych grup dzieci które stworzyły wspólnotę. A tym samym była to pierwsza Świetlica w  Krakowie pozarządowa. W Świetlicy od początku pracowali wychowawcy na zasadzie wolontariatu. Wychowawcy wolontariusze własnym przykładem uczyli dzieci m.in. kultury zachowania, kultury słowa i pomagali w rozwiązywaniu różnorodnych problemów emocjonalnych i rodzinnych, okazywali akceptację, pomagali w opanowaniu lęku i odbudowaniu poczucia własnej wartości, a ponadto udzielali wsparcia w nauce.

Takie były początki Świetlicy przy ul. Pijarskiej. Od tamtego  momentu minęły już 25 lat. Z biegiem lat działalność Świetlicy rozwijała się i coraz bardziej urozmaicała. Oprócz wychowawców i psychologów w świetlicy pracę podjęli: logopeda, rehabilitant, informatycy i specjaliści. Stale pojawiają się nowe możliwości prowadzenia zróżnicowanych zajęć dla dzieci, co czyni Świetlicę jeszcze bardziej atrakcyjną. Jednakże Świetlica to nie tylko stali pracownicy, ale także wolontariusze niejednokrotnie związani ze Świetlicą od wielu lat, którzy służą swoją profesjonalną  wiedzą i umiejętnościami z różnych dziedzin. Dodatkowo w Świetlicy realizowane są przez studentów krakowskich uczelni praktyki pedagogiczne oraz  staże z którymi mamy podpisane długoletnie umowy.

Charakter pracy z dziećmi i młodzieżą w świetlicy jest bardzo zróżnicowany ze względu na wiek i potrzeby wychowanków. Najmłodsi wychowankowie są uczniami początkowych klas szkoły podstawowej, a najstarsi – to już licealiści, którzy po wielu latach wspólnego przebywania w świetlicy nie mogą  się z nią rozstać. To właśnie cieszy wychowawców najbardziej. Świetlica oferuje dzieciom i młodzieży pomoc w nauce i gorący posiłek. Przede wszystkim jednak na Pijarskiej znajdują to czego każdy człowiek szuka i potrzebuje najbardziej - ciepło płynące od drugiego człowieka. A tym samym wszyscy pracownicy pragną swoim zaangażowaniem stworzyć namiastkę ciepła rodzinnego. Dzieci korzystają z pomocy specjalistów, którzy pomagają im w nauce: matematyki, fizyki, chemii, polskiego, języków obcych. Mogą też rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Pracownicy Świetlicy starają się zorganizować zajęcia w czasie wolnym od lekcji oraz nauczyć wychowanków, jak swój wolny czas można wartościowo zagospodarować. Organizując czas wolny, łączą przyjemne z pożytecznym – dzieci mają  atrakcyjne zajęcia rekreacyjno – sportowe na basenie i na sali gimnastycznej, zajęcia komputerowe, art-terapię oraz zajęcia ogólnorozwojowe. Świetlica organizuje również wyjazdy  podczas wakacji i ferii zimowych, które dla wielu z podopiecznych są jedyna okazją na  poznanie zakątków historycznych, geograficznych, kulturowych oraz tradycji  jak i odpoczynek.  W krajobraz świetlicy na stałe wrosły uroczystości okolicznościowe, takie jak: wernisaż prac dzieci, kiermasze świąteczne, a także jasełka dla sponsorów i przyjaciół świetlicy połączone ze wspólnym kolędowaniem.

Uroczystości te pozwalają na spotkanie dzieci z rodzicami, wychowawcami, wolontariuszami, darczyńcami - wszystkimi tymi, których serce zawsze jest otwarte na potrzeby dziecka. Działalność świetlicy nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc licznych Dobroczyńców i Organizacji. Wśród  organizacji, które wspomagają finansowo, należy wymienić m.in. Miejski Ośrodek Pomocy społecznej, Urząd Miasta  Krakowa  oraz Kuratorium  Oświaty   w Krakowie. Olbrzymią pomocą finansowa są też osoby prywatne - dobroczyńcy, którzy potrafią i chcą się dzielić. Takim zwornikiem jest Marcin Daniec. To dzięki organizacjom i ludziom dobrej woli praca wychowawcza w świetlicy i całoroczne jej funkcjonowanie może być kompleksowe. Społeczność Świetlicy bierze czynny udział jako Organizacja Pozarządowa w różnych imprezach organizowanych przez różnych organizatorów w mieście.

Władze organizacji

ks. Dyrektor, dyrektor ds. pedagogicznych, wychowawcy, logopeda, psycholog, specjaliści od artterapi, rehabilitant, informatyk wolontariusze -  wykładowcy uczelni wyższych, nauczyciele przedmiotowi ze szkół podstawowych i średnich, studenci uczelni pedagogicznych, księgowa.

Nagrody i wyróżnienia

  1. Nagroda Samorządu Amicus Hominum - 2006 r. dla Dyrektora ks. Stanisław Kania SP,
  2. Filantrop Krakowa A.D. 2006 dla Dyr. ks. Stanisław Kania SP
  3. Wyróżnienia i podziękowania Prezydenta Miasta Krakowa
  4. Wyróżnienia i podziękowania Małopolskiego Kuratora Oświaty
  5. Wyróżnienia i podziękowania Wojewody Małopolskiego
  6. Udział w  Święcie Organizacji Pozarządowych na Małym  Rynku 1 w Krakowie – dyplom  Pana Prezydenta Miasta Krakowa,
  7. Artykuł  w dwutygodniku miejskim  ,,Kraków. Pl.''
  8. Na przestrzeni lat - osiągnięcia dzieci w zakresie promocji do kolejnych   klas , udział w konkursach i olimpiadach  przedmiotowych .

Cele statutowe

  1. Zapewnienie opieki wychowawczej.
  2. Stworzenie warunków do nauki własnej i pomocy w nauce.
  3. Rozwijanie zainteresowań, działania terapeutyczne, których zadaniem jest łagodzenie niedostatków wychowawczych w rodzinie.
  4. Eliminowanie zaburzeń zachowania.
  5. Pomoc finansowa lub materialna dzieciom i ich rodzicom, objętych patologią społeczną, niewydolnych wychowawczo i niepełnosprawnym.
  6. Zagospodarowanie dzieciom czasu wolnego od zajęć szkolnych.
  7. Organizowanie wycieczek, wypoczynku zimowego i letniego dla dzieci i młodzieży, wyjazdów śródrocznych, wakacyjnych, kolonii.
  8. Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, rekreacja, krajoznawstwo.
  9. Upowszechnianie sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji.
  10. Świetlica może przyjmować dobra finansowe i rzeczowe z przeznaczeniem na realizację celów statutowych.
  11. Świetlica może organizować i prowadzić szkolenia, warsztaty, sympozja, konferencje, konsultacje diagnostyczne dla dzieci, oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
  12. Świetlica działa na terenie Polski.