Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

'Nabór wniosków w ramach programów Justice i REC'

Komisja Europejska ogłosiła nabór wniosków nr JUST/2014/SPOB/OG/NETW, wpisujący się w ramy programów Justice i REC. Nabór ma na celu ustanowienie trzyletniego programu ramowego na zasadzie umów partnerskich na poziomie europejskim oraz grantów operacyjnych na rok 2015.

Nabór zawiera w sobie 8 zakresów tematycznych, w ramach których można się ubiegać o dofinansowanie:

  • Współpraca sądowa w sprawach cywilnych i / lub karnych
    W sprawach cywilnych – m.in. wspieranie wzrostu gospodarczego i zapewnienie pełnej mobilności w swobodnym przemieszczaniu się obywateli po całym terytorium UE; w sprawach karnych – m. in. wzajemne uznawanie wyroków i orzeczeń sądowych w państwach UE.
  • Dostęp do wymiaru sprawiedliwości
    (mieszczą się w tym również prawa ofiar przestępstw i prawo do obrony).
    Wymiana i dostarczanie informacji, szkolenie profesjonalistów, wymiana najlepszych praktyk, wspieranie praw procesowych dla ofiar, podejrzanych i oskarżonych, ułatwienie współpracy pomiędzy organami krajowymi, prawnikami i usługodawcami, podnoszenie świadomości wśród obywateli
  • Daphne – Zwalczanie przemocy
    Zapobieganie i zwalczanie wszelkich form przemocy wobec dzieci i kobiet oraz ochrona ofiar takiej przemocy.
  • Prawa dziecka
    Działania finansowane w tej dziedzinie muszą być zgodne z konwencją ONZ o prawach dziecka i artykułem nr 24 Europejskiej Karty Praw Podstawowych. Działania powinny przyczynić się do skutecznego przestrzegania wszystkich praw dziecka w państwach członkowskich UE.
  • Rasizm, ksenofobia, homofobia i inne formy nietolerancji
    Monitorowanie polityki i prawodawstwa na poziomie europejskim i krajowym w celu zwalczania przejawów nietolerancji; zwalczanie mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści itp.
  • Równe traktowanie
    Zwalczanie wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć, pochodzenie rasowe lub etniczne, religię, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną; wspieranie rozwoju, wdrażania i monitorowania polityki niedyskryminacji i równości oraz przepisów prawnych na szczeblu europejskim i krajowym; promowanie niedyskryminacji i równych szans; promowanie interesów jednej lub więcej grup zagrożonych dyskryminacji; podnoszenie świadomości społecznej na temat prawa do niedyskryminacji i korzyści płynących z różnorodności.
  • Prawa osób niepełnosprawnych
    Podnoszenie świadomości społecznej na temat niepełnosprawności; promowanie, ochrona i zapewnienie pełnego i równego korzystania ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności przez wszystkie osoby; przyczynianie się do uwzględniania różnych aspektów kwestii niepełnosprawności w UE i politykach krajowych, w szczególności w dziedzinie zatrudnienia, edukacji, integracji społecznej, ochrony socjalnej, ochrony zdrowia, praw człowieka, współpracy międzynarodowej i rozwoju.
  • Równość kobiet i mężczyzn
    Wspieranie rozwoju i wdrażania polityki równości płci na poziomie UE i krajowym; poprawa zrozumienia problemu dyskryminacji i nierówności między kobietami i mężczyznami w państwach członkowskich (w tym dyskryminacji wielokrotnej); przyczynianie się do skutecznej ochrony prawnej przed dyskryminacją na podstawie różnych unijnych dyrektyw wdrażających zasadę równego traktowania kobiet i mężczyzn; podnoszenie świadomości publicznej i rozpowszechnianie informacji na temat praw kobiet, prawa do równości kobiet i mężczyzn i płynącej z tego korzyści dla społeczeństwa.

    Wnioskodawca ubiegający się o dotację musi spełniać następujące kryteria:
    • Posiadać osobowość prawną
    • Być prywatną organizacja działającą non-profit
    • Sieć musi zostać zorganizowana na poziomie europejskim i posiadać członków z co najmniej 10 państw członkowskich.

    Do konkursu nie kwalifikują się działania takie jak:
    • Sponsoring / stypendia dla osób fizycznych na ich udział w warsztaty, seminaria, konferencje, kongresy, szkolenia itp.;
    • działania wspierające poszczególne partie polityczne;
    • udzielanie wsparcia finansowego osobom trzecim;
    • działania prawne przed sądami krajowymi lub międzynarodowymi, niezależnie od ich przyczyn lub celów.

    Każdy wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek do konkursu. Na podstawie oceny Komisji wybrane zostaną organizacje, które zostaną zaproszone do podpisania trzyletniej umowy ramowej w partnerstwie z Komisją. Dla wybranych organizacji Komisja oceni szczegółowe działania sieci na rok 2015 oraz odpowiedni budżet.

    Zaproszenie do składania wniosków ma na celu wsparcie w okresie 2015-2017 działań i kosztów eksploatacji sieci na poziomie UE, których cele statutowe są objęte lub przyczyniają się do osiągnięcia konkretnych celów programu Justice oraz REC.

    Wnioski powinny uzupełniać działania UE w odpowiednich obszarach. Powielaniem istniejących już inicjatyw, nie będą finansowane.

    Nie ma obecnie określonej konkretnej wysokości środków pieniężnych, które zostaną przeznaczone na budżet dla całego okresu 2015-2017, kiedy to będzie działał program. Orientacyjna kwota jest dostępna jedynie dla roku 2015 i wynosi ona około:
    • 2 100 000 EUR dla programu Justice
    • 6 980 000 EUR dla programu REC.
    Przyznana dotacja będzie wynosić nie więcej niż 80% całkowitej wartości projektu.

    Wnioski należy składać za pomocą systemu PRIAMOS w terminie:  do 14 listopada 2014 roku do godz. 12.00 w południe.

    Datą rozpoczęcia udzielania dotacji będzie data rozpoczęcia roku finansowego wnioskodawcy.

    Dokładne informacje o konkursie dostępne są po angielsku pod adresem internetowym: http://ec.europa.eu/justice/grants1/calls/just_2014_spob_og_netw_en.htm


Informację przygotowało Biuro Funduszy Europejskich
Urzędu Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: SYLWIA DROŻDŻ
Podmiot publikujący: Portal www.ngo.krakow.pl
Data publikacji: 2014-09-22
Data aktualizacji: 2014-09-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź