Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Co po hotelu Cracovia?

Zapraszamy na debatę „Co po hotelu Cracovia?", która odbędzie się we wtorek (31 marca) o godzinie 18.00 w Pauza In Garden w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego). W debacie wezmą udział: Elżbieta Koterba, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Rozwoju Miasta, Tomasz Bobrowski, Główny Architekt Miasta Krakowa, Jan Janczykowski, Wojewódzki Konserwator Zabytków, Marek Dunikowski, pracownia architektoniczna DDJM, Krzysztof Giemza, Echo Investment.

Organizatorem spotkania jest Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla.

plakat

 

***

Efektowny przeszklony budynek biurowy oraz garaż podziemny – oto pomysł na zagospodarowanie terenu po byłym hotelu Cracovia, który przedstawiła Spółka Echo Investment. Wniosek o pozwolenie na budowę obiektu czeka na rozpatrzenie w Wydziale Architektury i Urbanistyki UMK.

Projekt, zgodnie z zapisami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Błonia Krakowskie", przewiduje budowę dwóch budynków biurowych, które poprzez swoje gabaryty i formę odtworzą główną bryłę dawnego hotelu Cracovia.

Obiekt będzie miał blisko 29 tys. mkw. powierzchni całkowitej, z czego ponad 18 tys. mkw. przeznaczono pod wynajem. Zaprojektowano również 62 miejsca parkingowe w garażu podziemnym.

Jak przekonuje Marek Dunikowski z Biura Architektonicznego DDJM, który zaprezentował koncepcję obiektu, projekt cechuje filozofia poszanowania dla kontekstu i dziedzictwa architektonicznego. Zabytkowe mozaiki we wnętrzu dawnego hotelu będą w całości odrestaurowane i przeniesione do holi nowych budynków. Nowy projekt odtwarza również charakterystyczne „powidoki" – daszek nad głównym wejściem i platformę tarasową od strony alei Krasińskiego.

– Za nową wartość w przestrzeni miejskiej z pewnością można uznać otwarcie wnętrza dotychczas ogrodzonej działki na ruch pieszy i rowerowy. Powstałe w projekcie wnętrza urbanistyczne wytworzą nowe perspektywy widokowe – na elewację Stadionu Cracovii, zabytkowe kamienice przy alei Zygmunta Krasińskiego, czy na nieeksponowaną wcześniej mozaikę na tylnej elewacji Kina Kijów – dodaje Marek Dunikowski.

pokaż metkę
Osoba publikująca: SYLWIA DROŻDŻ
Podmiot publikujący: Portal www.ngo.krakow.pl
Data publikacji: 2015-03-30
Data aktualizacji: 2015-03-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź