FILANTROP KRAKOWA A.D. 2011 - XII EDYCJA KONKURSU
19 czerwca 2012 r. Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Anna Okońska - Walkowicz i Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider wręczyli laureatom konkursu o tytuł Filantrop Krakowa A.D. 2011 akty nadania tytułu oraz symboliczne berła (św. Królowej Jadwigi). Konkurs o tytuł Filantropa Krakowa jest ogłaszany przez Prezydenta Miasta Krakowa od 2000 roku. Wówczas Rada Miasta Krakowa kierując się intencją wspierania, prowadzenia i rozwoju działalności charytatywnej ustanowiła tytuł Filantropa Krakowa A.D.
Tytuł przyznawany jest osobom lub podmiotom za wyróżniającą się pomoc udzielaną potrzebującym. Corocznie za poprzedni rok kalendarzowy przyznawane są łącznie maksymalnie trzy tytuły w dwóch kategoriach:
- za największy finansowy wkład w pomoc udzielaną osobom lub podmiotom oceniany według kryterium wysokości wkładu finansowego,
- za najciekawszą formę i efektywność filantropii według kryteriów określonych przez komisję – Bractwo Filantropii.
Prezydent Miasta Krakowa powołuje Bractwo Filantropii, które opiniuje kandydatury do tytułu Filantrop Krakowa.
W roku 2012 Bractwo Filantropii w składzie:
Przewodniczący Bractwa:
1) Bogusław Kośmider - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa
Członkowie:
2) Anna Okońska-Walkowicz - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa
3) Jerzy Fedorowicz - przedstawiciel Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Rady Miasta Krakowa
4) Bogdan Smok - przedstawiciel Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Rady Miasta Krakowa
5) Marek Scholz - przedstawiciel laureatów tytułu Filantrop Krakowa A.D. 2010
6) Andrzej Żugaj - przedstawiciel środowisk prowadzących działalność charytatywną
7) Krzysztof Klimczak - p.o. Zastępcy Dyrektora Wydziału Spraw Społecznych.
na posiedzeniu w dniu 20 kwietnia 2012 r. nominowało do tytułu "Filantrop Krakowa A.D. 2011" w kategorii za największy finansowy wkład w pomoc udzielaną osobom lub podmiotom oceniany według kryterium wysokości wkładu finansowego oraz w kategorii za najciekawszą formę i efektywność filantropii kandydaturę:
- Fundacji Elektrociepłowni „KRAKÓW" S.A. – Gorące Serce
oraz w kategorii za najciekawszą formę i efektywność filantropii kandydatury:
- Pani Wioletty Maliny-Jurczyk,
- Radio Taxi Barbakan Sp. z o.o.
Na podstawie wniosku przedłożonego przez Bractwo Filantropii Prezydent Miasta Krakowa podjął decyzję o akceptacji ww. kandydatur.
Sylwetki wyróżnionych laureatów:
Fundacja Elektrociepłowni „KRAKÓW" S.A. – Gorące Serce
(wniosek został złożony przez Powiatową Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Krakowa).
Krótka charakterystyka kandydata:
Celem działalności Fundacji jest „Poprawa zdrowia i związanej z nim jakości życia.
W tym celu Fundacja będzie wspomagać rozwój skutecznej walki z chorobami poprzez finansowanie badań profilaktycznych, leczenie oraz propagowanie idei zdrowego trybu życia".
Działania Fundacji związane są głównie z terenem miasta Krakowa i Małopolski, ale także dotyczą osób i organizacji spoza tego rejonu. Skupiają się one głównie wokół zagadnień:
- monitorowanie stanu zdrowia oraz określenie potrzeb zdrowotnych ludności,
- organizowanie i finansowanie badań diagnostyczno - rehabilitacyjnych,
- podejmowanie opieki i rehabilitacji nad osobami przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi,
- stwarzanie możliwości powrotu do czynnego i aktywnego życia,
- promocję zdrowia, to jest zwiększanie aktywności fizycznej – organizowanie i finansowanie imprez sportowych.
Opis dotychczasowych działań o znaczeniu charytatywnym podejmowanych przez kandydata:
Fundacja realizując swoje cele statutowe wspiera osoby fizyczne, doświadczone przez los: osoby chore będące w trudnej sytuacji materialnej oraz osoby niepełnosprawne wymagające kosztownej opieki medycznej i rehabilitacji. W ten sposób Fundacja wypełnia działania świadczone przez inne placówki Służby Zdrowia.
Wspierając organizację imprez sportowych Fundacja propaguje zdrowy styl życia w obrębie społeczności lokalnej. Stało się już tradycją, że Fundacja jest sponsorem Cracovia Maraton oraz Pikniku lotniczego organizowanego przez Fundację Studentów i Absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie AKADEMICA, skupiającą studentów niepełnosprawnych. W ubiegłym roku Fundacja wsparła zorganizowanie biegu miejskiego - Krakowskiego Biegu INTERRUN, w którym uczestniczyły osoby w różnych kategoriach wiekowych
i o zróżnicowanym przygotowaniu sportowym. Celem tej imprezy sportowej była popularyzacja aktywnego stylu życia – biegania jako najprostszej i najtańszej formy ruchu.
Od kilku lat wraz z Małopolskim Stowarzyszeniem „Sprawni Razem" w ramach Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z Wzajemnością", Fundacja organizuje Piknik Integracyjny, podczas którego w warunkach plenerowych wspólnie bawią się ludzie zdrowi oraz osoby niepełnosprawne.
Podczas pikniku występują niepełnosprawni artyści prezentujący taniec artystyczny na wózkach, grupy wokalne zrzeszające osoby niewidome oraz grupy artystyczne działające przy szkołach specjalnych, integracyjnych i placówkach oświatowych.
Fundacja wspiera działalność placówek służby zdrowia przeznaczając darowizny na zakup dodatkowego wyposażenia oraz przyczyniając się do poprawy warunków leczenia pacjentów.
Za działalność na rzecz profilaktyki chorób onkologicznych, wspomaganie aktywności ruchowej i sportu, w tym w szczególności wśród osób niepełnosprawnych Fundacja Elektrociepłowni „KRAKÓW" S.A. – Gorące Serce została uhonorowana tytułem Mecenasa Zdrowia.
Szczególną opieką Fundacja otacza osoby niepełnosprawne, niepełnosprawnych sportowców przygotowujących się do zawodów sportowych, paraolimpiad itp. Ikoną Fundacji – Gorące Serce jest wielokrotna złota medalistka paraolimpiad – Katarzyna Rogowiec.
Swoimi działaniami Fundacja wspiera także osoby starsze, w tym seniorów zrzeszonych w Małopolskim Związku Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych. Dzięki darowiznom Fundacji zorganizowano imprezy plenerowe, oraz spotkania integracyjne, które umożliwiły osobom starszym kontakt z innymi osobami i aktywny udział w imprezach na świeżym powietrzu.
Fundacja w 2011 roku na działalność filantropijną przeznaczyła środki finansowe w wysokości 326.263,73 zł.
Szczegółowe uzasadnienie zgłoszenia kandydatury:
Fundacja Elektrociepłowni „KRAKÓW" S.A. – Gorące Serce od 2005 r. wspiera i współuczestniczy w organizacji masowych imprez sportowych w Krakowie, w szczególności w zakresie wspierania aktywności ruchowej oraz sportu osób niepełnosprawnych (Cracovia Maraton, Cracovia Interia, Tydzień Osób Niepełnosprawnych, Piknik Lotniczy oraz Piknik Integracyjny, olimpiady specjalne, wspieranie finansowe niepełnosprawnej sportsmenki Kasi Rogowiec w przygotowaniach do MŚ itd.).
w kategorii za najciekawszą formę i efektywność filantropii
Radio Taxi Barbakan Sp. z o.o.
(wniosek został złożony przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko" w Krakowie ul. Prof. S. Myczkowskiego 4).
Krótka charakterystyka kandydata:
Przedsiębiorstwo Usług Transportowych Radio Taxi Barbakan Sp. z.o.o. powstało 4 września 1994 r. Pierwszy klient zamówił kurs 12 października 1994 r. Obecnie Radio Taxi Barbakan jest największą siecią w Małopolsce – liczy w sumie 700 taksówek. Od początku swojego istnienia Radio Taxi Barbakan jest firmą odpowiedzialną społecznie. Przez tę odpowiedzialność, zarówno jej zarząd jak i poszczególni pracownicy, rozumieją pomoc osobom najbardziej potrzebującym pomocy, ale też wsparcie dla instytucji kultury i sportu, oraz edukacji działających na terenie miasta Krakowa.
Opis dotychczasowych działań o znaczeniu charytatywnym podejmowanych przez kandydata:
Firma Radio Taxi Barbakan Sp. z o.o. wspiera Podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko" od momentu powstania Fundacji, a więc od 2003 r. Z każdego kursu, który wykonują taksówkarze Barbakan Taxi każdego dnia 1 grosz jest przekazywany na rzecz Fundacji. Wsparcie to jest udzielane od 8 lat, bez przerwy. Dzięki tym systematycznym wpłatom, każdego miesiąca udaje się pomóc kolejnym osobom niepełnosprawnym. Wśród nich większość stanowią osoby niepełnosprawne intelektualnie, w tym m.in. podopieczni Warsztatów Terapii Artystycznej z podkrakowskich Radwanowic. Wiele spośród tych osób nie potrafi nawet prosić o pomoc. Radio Taxi Barbakan wychodzi naprzeciw ich potrzebom. W pomoc zaangażowana jest cała firma, a więc również jej poszczególni pracownicy.
W 2007 r. do tytułu Filantropa Krakowa, był nominowany Pan Stanisław Grzybowski, wiceprezes Radia Taxi Barbakan i nadal zarówno on, jak i reprezentowana przez niego firma, konsekwentnie na ten tytuł pracują. W piśmie skierowanym do Pana Stanisława Grzybowskiego w czerwcu 2007 r. Pan Prezydent napisał, że podejmowane przez niego działania na rzecz osób potrzebujących pomocy są realizowane w myśl prawdy, że „o losie człowieka decyduje drugi człowiek". Wspierając poszczególne organizacje i instytucje, Radio Taxi Barbakan wspiera konkretne osoby, które potrzebują pomocy. Poniżej historia jednej z nich:
W 2008 roku zwróciliśmy się do Radio Taxi Barbakan, z prośbą o pomoc dla 25-letniego Dominika, mieszkańca Domu Pomocy Społecznej w Krakowie. Dominik cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, nie mówi. Przez wiele lat kontakt z nim był ograniczony. Od 2006 r. zaczął się szybko rozwijać. Stał się bardziej aktywny i samodzielny. Chętnie uczestniczy w tym, co się dzieje wokół niego i nawiązuje nowe kontakty. Nauczyciele
z Zespołu Szkół Specjalnych nr 11, w których uczył się Dominik, postanowili nadal go edukować. Niestety na przeszkodzie stanęły pieniądze. Renta, jaką dostawał Dominik, z trudem wystarczała na opłacenie Domu Pomocy Społecznej i podstawowe rzeczy. Na dojazd do szkoły oddalonej wiele kilometrów od DPS-u zwyczajnie nie było go stać. Zwróciliśmy się o pomoc do Radio Taxi Barbakan – odpowiedź była natychmiastowa. Od września 2008 r. do końca sierpnia 2009 r. Barbakan Taxi woził Dominika z ul. Nowaczyńskiego, gdzie znajduje się DPS, na Warsztaty Terapii Zajęciowej przy ul. Prądnickiej. W tej chwil dojazdy dofinansowuje Dominikowi nasza Fundacja.
Podobnych historii jest bardzo wiele. Radio Taxi Barbakan wspiera również wiele innych organizacji pozarządowych działających na terenie Krakowa, a także instytucje kultury, sportu i edukacji. Poniżej prezentujemy listę niektórych z nich:
- Pola Nadziei (Radio Taxi Barbakan wspiera tę ideę od początku jej istnienia)
- Europejskie Forum Studentów AEGEE Kraków (projekt European Boards' Meeting)
- Przedszkole Samorządowe Specjalne nr 100 Oś. Urocze 1 (przedszkole to opiekuje się m.in. dziećmi niepełnosprawnymi)
- Fundacja Pomocy Artystom Polskim Czardasz
- Krakowskie Szkoły Artystyczne Kraków ul. Limanowskiego 5
- Klub Bilardowy Break Club Kraków
- Politechnika Krakowska Wydział Mechaniczny
- Politechnika Krakowska Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki
- Politechnika Krakowska Wydział Architektury
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, sztab działający przy Gazecie Krakowskiej
- Studencki Przegląd Kabaretów „DowciPakery"
- Międzynarodowy Turniej Szermierczy o Puchar Barbakanu
- Przegląd Kabaretów Cytrynówka
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli Zachariaszowskiej
- Etiuda – Anima międzynarodowy festiwal filmowy
- Kluby sportowe: Cracovia, Wisła, Hutnik.
Szczegółowe uzasadnienie zgłoszenia kandydatury:
Nie sposób wymienić wszystkich organizacji i instytucji, oraz osób indywidualnych, którym Radio Taxi Barbakan pomogło i stale pomaga. Na stronie internetowej firmy widnieje ponad 190 podziękowań za udzielone wsparcie, a to – jak podkreślają pracownicy – nie jest jeszcze pełna lista. Pierwsze podziękowanie pochodzi z 1995 roku. Ich autorami są zarówno jednostki podlegające Miastu, takie jak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, kluby sportowe, szkoły, przedszkola i domy dziecka, a także organizacje pozarządowe, wyższe uczelnie, hospicja, instytucje kultury (w 2010 r. Radio Taxi Barbakan otrzymało nominację do tytułu Mecenas Kultury Krakowa w kategorii - sponsor) i osoby indywidualne. Wspierając je, nie tylko w 2011 r., ale od początku swojego istnienia Radio Taxi Barbakan ma ważny wpływ nie tylko na losy poszczególnych osób, którym pomógł, ale na losy Krakowa. Dzięki jego zaangażowaniu i pomocy, a przede wszystkim wielkiemu sercu zarządu i pracowników Radio Taxi Barbakan w 2011 r. odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych i charytatywnych, które miały i mają wpływ na to jak postrzegane jest nasze miasto, a także na jakość życia jego mieszkańców. Działalność społeczna Radio Taxi Barbakan nie jest chwilową potrzebą serca, ale filantropią w pełnym tego słowa znaczeniu. Z pewnością ta krakowska firma zasługuje na zaszczytny tytuł Filantropa Krakowa, a co za tym idzie Filantropa Roku 2011.
w kategorii za najciekawszą formę i efektywność filantropii
Wioletta Katarzyna Malina – Jurczyk
Prezes Centrum Medycznego im. Św. Damiana w Krakowie
Właściciel sieci aptek Vena-Vita w Krakowie
(wniosek został złożony przez Panią Marzenę Paszkot Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny i Polityki Społecznej).
Krótka charakterystyka kandydata:
Pani Wioletta Malina-Jurczyk studiowała w CM UJ w Krakowie na Wydziale Farmacji gdzie uzyskała tytuł magistra farmacji. Posiada także prawo wykonywania zawodu aptekarza. Właścicielka kilku firm. Od roku 2003 prowadzi w Krakowie sieć aptek Vena-Vita, a od roku 2009 Centrum Medyczne św. Damiana. Jako pierwsza uruchomiła aptekę internetową wraz z dostarczaniem leków prosto do zamawiających. Znacznym ułatwieniem dla ludzi chorych był bezpłatny dowóz leków na telefon.
Pani Wioletta Malina-Jurczyk od najmłodszych lat przejawia cechy społecznika, bardzo mocno angażuje się w sprawy społeczne pomagając potrzebującym. Jest osobą, która nie potrafi przejść obojętnie wobec cierpienia innych. Angażuje się w akcje społeczne, zdrowotne, kulturalne, bierze czynny udział w aukcjach charytatywnych. Swoją pomocą, zarówno finansową jak i rzeczową, obejmuje wiele zróżnicowanych tematycznie obszarów, takich jak zdrowie, profilaktyka, edukacja, kultura, sport, pomoc społeczna.
Opis dotychczasowych działań o znaczeniu charytatywnym podejmowanych przez kandydata:
- Współpraca z Fundacją „Mimo Wszystko" Anny Dymnej – przekazywanie 1% z obrotu apteki internetowej w latach 2009-2010 – łączna kwota 43773,21 zł;
- Współpraca z fundacją Matio – wsparcie farmaceutyczne (zaopatrywanie w leki);
- Wsparcie Szkoły Podstawowej nr 159 Urszulanek Unii Rzymskiej w Krakowie (ul. Starowiślna 7, Kraków) poprzez: darowizny leków, finansowanie i organizacja szkoleń dla nauczycieli, organizowanie akcji profilaktycznych oraz edukacyjnyc w zakresie pierwszej pomocy, cukrzycy (postępowanie w przypadku chorych dzieci), BHP;
- Wsparcie Przedszkola nr 17 Sióstr Służebniczek NMP w Krakowie (ul. Kordylewskiego 14) poprzez darowizny leków;
- Wsparcie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Łanowej 41 w Krakowie poprzez darowizny leków oraz środków opatrunkowych;
- dr Tomasz Hama – sfinansowanie terapii onkologicznej (kwota ok. 400 000 zł);
- dr Andrzej Kosoń – sfinansowanie terapii onkologicznej;
- Sponsorowanie sekcji siatkówki AGH Wawel Kraków w latach 2011-2012 – kwota 5 000 zł;
- Uczestnictwo w akcji Szlachetna Paczka w roku 2011 – przygotowanie paczki dla jednej rodziny zawierającej m.in. komputer, sprzęt AGD, odzież – wartość paczki ok. 10 000 zł;
- Uczestnictwo w programie Gminy Miejskiej Kraków „Krakowska Karta Rodzinna 4+", w ramach którego dla rodzin wielodzietnych przeznaczona jest zniżka na usługi medyczne w wysokości 50%;
- Organizowanie akcji prozdrowotnych w ramach programu Święty Damian – Twoje Zdrowie w Krakowie – bezpłatne badania spirometryczne (2011-2012, ok. 300 osób), bezpłatne badania pulmonologiczne (ok. 200 osób), bezpłatne USG piersi (ok. 80 osób);
- Zorganizowanie publicznej zbiórki pieniężnej w sieci aptek Vena-Vita na rzecz Mai Kropiwnickiej, podopiecznej Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą";
- Przeprowadzenie akcji przekazywania 1% podatku dochodowego na rzecz wspomagania leczenia Franciszka Zawiszy oraz pomoc finansowa;
- Udział w aukcji charytatywnej na rzecz rodziny poszkodowanej w pożarze (strata mieszkania) – przekazana kwota – 2 000 zł;
- Udział w aukcji charytatywnej organizowanej przed Klub Amazonek – kwota 7 000 zł oraz przekazanie na aukcję pakietów na badania medyczne);
- Udział w akcji „Podaruj Wiktorii życie" – wsparcie finansowe;
- Udział w aukcji charytatywnej Fundacji Chorych Hematologicznie im. Prof. Aleksandrowicza – kwota 5 000 zł;
- Przekazanie darowizny pieniężnej w kwocie 1 200 zł na rzecz Instytutu Archeologii UJ w ramach programu Delta Nilu w okresie od stycznia do grudnia 2010 r.;
- Wsparcie projektów artystycznych – fotografia Robert Słaboński – wsparcie finansowe przy organizowaniu wystaw oraz przy organizowaniu wypraw;
- Sponsor nagród rzeczowych w konkursie fotograficznym „Rodzina w obiektywie – niech się święci" organizowanym przez Gminę Miejską Kraków oraz Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie;
- Zadeklarowanie współpracy przy organizacji Święta Rodziny Krakowskiej w dniu 27.05.2012 r. – bezpłatne badania medyczne, zakup nagród do konkursów;
- Otrzymanie tytułu Mecenasa Kultury Krakowa w latach 2004-2005 za działania na rzecz rozwoju kultury w Krakowie.
Szczegółowe uzasadnienie zgłoszenia kandydatury:
Pani Wioletta Malina-Jurczyk jest inicjatorem i darczyńcą aukcji charytatywnych. Systematycznie, nieodpłatnie obdarowuje osoby i instytucje zwracające się z prośbą o pomoc i wsparcie. Odbiorcy tych darów czują się zauważeni i dowartościowani, a często odzyskują zdrowie. Pani Wioletta Malina-Jurczyk jest doskonałym wzorem dla innych jak można prowadzić biznes z korzyścią dla lokalnego społeczeństwa – wspiera osoby starsze, dzieci, artystów i sportowców. Kandydatka ta jest przykładem wielkiej hojności i wrażliwości skierowanej na potrzebujących.
Uroczyste wręczenie tytułów Filantrop Krakowa A.D. 2011 odbyło się 19 czerwca 2012 r. o godz. 12.00 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego Pałacu Wielopolskich.
Prezydent Miasta Krakowa wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa w trakcie uroczystości wręczyli laureatom: symboliczne berła (św. Królowej Jadwigi), akty nadania tytułu, znaczki Filantrop Krakowa.
Dodatkowo kandydaci zgłoszeni do konkursu tj.:
- Mieczysław Lasota,
- Mieczysław Jan Ciało-Ciałowicz,
- Janusz Bodzęta,
- Stowarzyszenie „Lekarze Nadziei",
- Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka,
- InPost,
- Krystyna Jastrzębska
otrzymali podziękowania (w formie dyplomów) za prowadzoną działalność filantropijną.