Komunikat archiwalny

Stwórz projekt i włącz się w urodziny Nowej Huty!

„Re-wizje. NH” to kolejna inicjatywa, która stała się częścią tegorocznych obchodów jubileuszu 70-lecia Nowej Huty. Idea pojawiła się podczas spotkań konsultacyjnych organizowanych przez Miejskie Centrum Dialogu pt. „Wspólnie urządzimy urodziny Nowej Huty”.

Stwórz projekt i włącz się w urodziny Nowej Huty!
Fot. materiały prasowe

Realizowany Fundację Fundusz Partnerstwa projekt wpisuje się w potrzebę wspólnego świętowania i pokazania potencjału, jaki jest w mieszkańcach i jak silne jest poczucie własnej tożsamości nowohucian.

Tytuł projektu: „Re-wizje. NH” nawiązuje do instalacji krakowskiego malarza, rzeźbiarza i performera Juliana Jończyka. W pamięci zapisała się historia, gdy kopię jednej z najsłynniejszych starożytnych rzeźb, ustawioną w foyer Starego Teatru, artysta przebił pięcioma świetlówkami. Jończyk mieszkający i tworzący w swojej pracowni na os. Uroczym w Nowej Hucie przez wiele lat badał w sztuce relacje między materią a światłem.

Na projekt „Re-wizje. NH” składa się wykonanie 30 portretów mieszkańców XVIII dzielnicy Nowa Huta. Liczbę wybrano inspirując się historią miejsca: 23 czerwca 1949 r. rozpoczęto budowę pierwszych osiedli na terenie przyszłej Nowej Huty. Czerwiec to miesiąc, który ma 30 dni, stąd wynika ilość sportretowanych osób. Każdy dzień to inna postać. Bohaterami i bohaterkami są ludzie współcześnie żyjący, którzy tworzą teraźniejszą Nową Hutę. Często są to pasjonaci, animatorzy lokalni, przedstawiciele organizacji pozarządowych, autorzy blogów, artyści. Wytypowane osoby zostaną sfotografowane w konwencji fotografii socjologicznej, której najbardziej znaną przedstawicielką jest Zofia Rydet.

Kolejnym etapem będzie wykonanie do każdego portretu ilustracji. Stworzone zostaną kolaże, w których odnajdziemy skojarzenia i symbole powiązane z historią Nowej Huty. Do realizacji tej części projektu zaproszono ilustratorów: Joannę Strylską-Gałażyn, Jagodę Pecelę i Łukasza Lendę. Artyści ilustratorzy biorący udział w projekcie to osoby silnie związane z Nową Hutą, którzy tutaj mają swoje pracownie i którzy chcą pokazać, że Nowa Huta jest miejscem przyjaznym dla artystów.

Powstałe w ten sposób kolaże trafią na pocztówki w nakładzie tysiąca egzemplarzy.

To nie koniec! Częścią projektu będzie również akcja pisania pozdrowień jubileuszowych na pocztówkach z kolażami do znajomych i rodziny. Taka akcja zorganizowana zostanie dla mieszkańców we współpracy ze Zgody 7 – miejscem spotkań. Maraton pisania potrwa pięć godzin i odbędzie się we wtorek, 25 czerwca. Wstęp wolny!

„Re-wizje. NH” trafią również do mediów społecznościowych. W ramach warsztatów tworzenia jubileuszowych hasztagów, które odbędą się w siedzibie Fundacji Fundusz Partnerstwa, powstaną hasła, które będą następnie wykorzystane na Instagramie. Każde zdjęcie będzie podpisane kilkunastoma hasztagami, które wypracują uczestnicy warsztatów.

Więcej o projekcie można znaleźć na stronie Fundacji Fundusz Partnerstwa na Facebooku.

Projekt jest współfinansowany ze środków miasta Krakowa w ramach małych grantów w obszarze rewitalizacji.

Zostań twarzą Nowej Huty projekt

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: NGO
Zobacz także
Nawikus
POLECAMY
Newsletter
newsletter
Zapisz się
Norway Grants
Partnerzy