Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Apel krakowskiej Rady ds. Równego Traktowania

Solidaryzując się z osobami LGBT, Rada ds. Równego Traktowania działająca przy Prezydencie Miasta wydała oświadczenie i zaapelowała do mieszkańców i mieszkanek Krakowa o zaangażowanie i wsparcie.

Fot. Otwarty Kraków

Drodzy mieszkańcy, drogie mieszkanki Krakowa,

Wszyscy i wszystkie jesteśmy wobec prawa równi i równe.
Wszyscy i wszystkie mamy prawo do równego traktowania przez władze publiczne
– tak brzmi Artykuł 32. Konstytucji.

Równość, wolność, solidarność, szacunek i otwartość to wartości, które towarzyszą nam od powstania Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydencie Miasta Krakowa. Dlatego w obliczu wydarzeń ostatnich dni nie możemy milczeć. Chcemy być i jesteśmy solidarni i solidarne z tymi, których politycy oraz hierarchowie kościoła katolickiego odczłowieczają, wyzywają, poniżają osoby LGBT, czyli lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe to nasi przyjaciele, bliscy, koledzy i koleżanki. LGBT to także i my. Politycy i publicyści, którzy szerzą mowę nienawiści wykluczają z ten sposób ze społeczeństwa kilka milionów obywateli i obywatelek, nie tylko osoby LGBT, ale także ich bliskich i rodziny: nie ma i nie będzie na to naszej zgody.

Jako członkowie i członkinie krakowskiej Rady ds. Równego Traktowania stoimy po stronie równości, wolności i otwartości. Wierzymy w dialog i współpracę, ale oparte na szacunku.

Drogie lesbijki, drodzy geje, osoby biseksualne i transpłciowe: nie jesteście sami i same, jesteśmy z Wami, wspieramy i zrobimy wszystko, byście czuli się w Krakowie, jak w domu – bo tu jest Wasz dom. Kraków jest miastem tętniącym życiem i różnorodnością – a Wy i Wasza historia jesteście jego istotną częścią. Kilka tygodni temu przygotowaliśmy poradnik dla osób wykluczonych, w którym nie zabrakło i strony o LGBT. Bo tęczę mamy nie tylko w logo, ale i w sercu.

Umówiliśmy i umówiłyśmy się, że w ramach Rady ds. Równego Traktowania chcemy włączyć kwestie równości w główny nurt polityki miejskiej, podejmując działania, zmierzające do opracowania modelu na rzecz równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji na poziomie lokalnym. Ostatnie wydarzenia pokazują, jak ważne i istotne są takie inicjatywy – bo LGBT to nie ideologia. LGBT to ludzie, Krakowianie i Krakowianki, którym także należy się szacunek i prawo do bezpiecznego i godnego życia.

Apelujemy też dziś do mieszkańców i mieszkanek Krakowa, byście nie byli i były obojętni i obojętne. Rozglądajcie się, dbajcie o siebie i o innych, wspierajcie się. Chcemy też podziękować tym, którzy już wyrazili swoje wsparcie.

W wizji Rady ds. Równego Traktowania czytamy, że „chcemy Krakowa otwartego i solidarnego, w którym wszyscy i wszystkie mieszkańcy i mieszkanki są wolni i wolne, równi i równe oraz zaangażowani i zaangażowane”. Niech będzie to wizja także dla całego Krakowa.

Apel RRT – TUTAJ

 

pokaż metkę
Autor: Rada ds. Równego Traktowania
Osoba publikująca: Joanna Słomska
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2020-06-25
Data aktualizacji: 2020-06-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź