Komunikat archiwalny

Copernicus Festival 2020 - Czas

Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Centrum Kopernika, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz wydawca „Tygodnika Powszechnego” zapraszają na Copernicus Festival edycja 2020.

Copernicus Festival 2020 - Czas
Fot. copernicusfestival.com

Ludzie próbują manipulować czasem od zarania dziejów. Choć wciąż pozostaje nieokiełznany, wciąż staramy się go wydłużać albo skracać – majstrować przy jego naturalnym rytmie. Paradoks polega na tym, że im więcej wiemy o jego naturze, tym bardziej pozostajemy wobec niego bezradni. Kilka sekund potrafi zamienić się w wieczność a dekada przeminąć w mgnieniu oka. Bo czym właściwie jest czas? Jak opisać jego bieg? Czy to jednostka stała, obiektywna w skali całego wszechświata? Czy raczej subiektywne odczucie naszych niedoskonałych umysłów? Wciąż, mimo upływu lat, nie potrafimy na gruncie fizyki stworzyć spójnej i przekonującej teorii na ten temat. Pozostaje nam więc tylko wyobraźnia. Albo literatura.

O czasie – o tym jak go odczuwamy, o roli, jaką pełni w naukach ścisłych, a także o próbach ujęciach go w filozoficznych i literackich kontekstach, będziemy dyskutować podczas tegorocznej, jesiennej edycji Copernicus Festival. Z powodu pandemii – dla bezpieczeństwa nas wszystkich – wszystkie spotkania przenieśliśmy do internetu.

Naszych gości zobaczymy i usłyszymy na festiwalowym kanale YouTube, Facebooku oraz na podcastach dostępnych na platformie Spotify.

Naszymi gośćmi będą między innymi:

  • Joseph LeDoux, zajmujący się ewolucyjnym i neurobiologicznym podłożem strachu;
  • duet Crazy Nauka (czyli Aleksandra i Piotr Stanisławscy), pogromcy mitów o eksploracji kosmosu;
  • Norman Davies, największy ekspert i miłośnik polskiej historii;
  • Ewa Lipska, która swoją poezją od lat próbuje uchwycić wielowymiarową naturę naszej rzeczywistości;
  • Szymon Malinowski, fizyk atmosfery i ekspert od klimatu;
  • Agata Kołodziejczyk i Matt Harasymczuk, fizyk atmosfery i ekspert od klimatu;
  • Mateusz Bartel, arcymistrz szachowy.

Więcej informacji na Copernicus Festival i kanale YouTube.

Zapraszamy!

pokaż metkę
Osoba publikująca: Joanna Słomska
Podmiot publikujący: NGO
Zobacz także
POLECAMY
Newsletter
newsletter
Zapisz się
Norway Grants
Partnerzy