Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Copernicus Festival 2023: Kosmos

Do końca tygodnia w Muzeum Inżynierii i Techniki przy ul. Św. Wawrzyńca 15 w Krakowie trwa Copernicus Festival 2023: Kosmos. W weekend można wziąć udział w wielu wydarzeniach.

Copernicus Festival 2023 - Kosmos
Fot. Biuro Copernicus Festival

W piątek o godzinie 17:30 pasmo Konfrontacje: naukowcy i popularyzatorzy nauki dr Łukasz Lamża i dr Tomasz Miller pokłócą się o to, czy przyrodą rządzą jakieś prawa. Czy może metafora praw przyrody więcej zaciemnia niż wyjaśnia – i potrzebujemy innej, by opisać regularności występujące w świecie i opisywane przez naukowców?

O godzinie 19:00 wykład dr. Davida Grinspoona – amerykańskiego astrobiologa związanego z National Aeronautics and Space Administration (NASA) i European Space Agency (ESA). Jeden z głównych gości festiwalu opowie o tym, w jaki sposób szuka się życia na innych planetach – i jak wiele różnych form życie może przybierać.

Po wykładzie (o godzinie 20:30) dyskusja na temat ewolucji kosmosu i w kosmosie. Do Davida Grinspoona dołączą także Łukasz Lamża i prof. January Weiner.

W sobotę w paśmie Konfrontacje psycholog, prof. Mateusz Hohol, i fizyk, prof. Sebastian Szybka, pokłócą się o matematykę. Czy jest ona tworem człowieka, czy może niezależnym od nas królestwem abstrakcji, które nasz umysł jedynie odkrywa? Początek debaty o godzinie 17:30.

Po niej (o godzinie 19:00) zapraszamy na wykład prof. Bernarda Carra, kolejnego gościa głównego festiwalu. Matematyk i kosmolog opowie o poszukiwaniach jednej spójnej teorii, która pozwalałaby wyjaśniać kosmos w różnych skalach – od cząstek elementarnych, po cały obserwowany wszechświat. Czy w tej teorii wyróżnione miejsce zajmie także ludzki umysł?

Po wykładzie (o godzinie 20:30) w dyskusji z profesorem Carrem wezmą udział profesor Jean-Pierre Lasota oraz dr Tomasz Miller. Punktem wyjścia do rozmowy będzie miejsce człowieka we wszechświecie.

Niedziela to w dużej mierze dzień adresowany do dzieci. O godzinie 14:00 pod Muzeum Inżynierii i Techniki otwarte zostanie Mobilne Planetarium – zapraszamy na serię kosmicznych pokazów i warsztatów dla wszystkich dzieci.

Z kolei o godzinie 16:00 dr Łukasz Lamża dzieciom w wieku 6-10 lat opowie o działaniu Układu Słonecznego – a nawet wykona z nimi jego żywy model.

O godzinie 17:00 dr Lamża opowie starszym dzieciom i młodzieży o rozmiarach wszechświata.

Festiwal zakończy Benefis Mikołaja Kopernika, podczas którego porozmawiamy z prof. Michałem Hellerem i prof. Wojciechem Sadym o starożytnej i średniowiecznej wizji świata, a także posłuchamy utworów Joachima Mencla.

Miłośników kina zapraszamy do Kina Mikro na dwa darmowe seanse z wprowadzeniem prof. Bogusława Skowronka. W piątek o godzinie 22:00 pokaz filmu „Ga, ga. Chwała Bohaterom” w reżyserii Piotra Szulkina, a w sobotę o godzinie 22:00 „Grawitacji” (reżyser Alfonso Cuaron).

To tylko główne wydarzenia festiwalu. Opisy pozostałych wydarzeń a także przygotowanych na festiwal materiałów filmowych na stronie copernicusfestival.com.

pokaż metkę
Autor: Biuro Copernicus Festival/ Diana Sałacka
Osoba publikująca: Joanna Słomska
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2023-05-25
Data aktualizacji: 2023-05-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź