Kraków działa lokalnie! Nowe projekty Małopolska Lokalnie i Lokalnego Programu Grantowego Krakowskie i Wielickie Inicjatywy
Małopolska znów będzie tętnić oddolną energią. Zakończył się nabór wniosków w ramach programu Małopolska Lokalnie 2025 oraz Lokalnych Programów Grantowych.

Spośród kilkuset zgłoszonych pomysłów wyłoniono 119 inicjatyw, które już wkrótce zostaną zrealizowane przez organizacje pozarządowe i grupy nieformalne w całym województwie. Łączna pula przyznanych dotacji to ponad 700 000 zł.
Celem programu jest wspieranie rozwoju młodych organizacji pozarządowych oraz aktywizacja mieszkańców wokół lokalnych działań społecznych. Małopolska Lokalnie to przestrzeń dla ludzi, którzy chcą działać – z pasją, odpowiedzialnością i troską o swoje otoczenie.
W tym roku w Krakowie rozpoczną się działania aż sześciu projektów w ramach Małopolska Lokalnie – wyjątkowo, wszystkie mają charakter rozwojowy. To inicjatywy wzmacniające lokalne fundacje i stowarzyszenia: od promocji muzyki chóralnej, przez pedagogikę cyrku, lepszą opiekę nad zwierzętami, aż po nowoczesne formy prezentacji rękodzieła i profesjonalizację działań edukacyjno-wspierających. Każdy z projektów wnosi nową jakość do działań społecznych w stolicy Małopolski.
Fundacja Chór Kameralny Auxilium zrealizuje projekt „zGRAJMY się”, dzięki któremu wzbogaci swoje zaplecze techniczne o mikrofony i rejestrator dźwięku. Sprzęt pozwoli na przygotowanie i publikację nagrań utworów chóralnych w mediach społecznościowych, a także rozwój warsztatu wokalnego członków zespołu. Projekt wesprze również promocję muzyki chóralnej i umocni tożsamość zespołu.
Więcej informacji: Facebook Fundacji Chór Kameralny Auxilium
Fundacja Wachlarz Kultury w ramach projektu „Pierwsze kroki Fundacji Wachlarz Kultury” zakupi sprzęt do pedagogiki cyrku, m.in. chusteczki do żonglowania, talerzyki i flower sticks. Zorganizuje także warsztaty dla krakowskich seniorów zakończone pokazem oraz stworzy film edukacyjny o Nowym Cyrku. Projekt pozwoli na rozwój fundacji oraz promocję tej nietypowej formy animacji.
Więcej informacji: Facebook Fundacji Wachlarz Kultury
Fundacja TAB Tolerancja Asertywność Bezpieczeństwo poprowadzi projekt „Silniejsza Fundacja – lepsza pomoc szczeniakom i kociakom”. Dzięki zakupowi sprzętu do pielęgnacji i transportu zwierząt poprawią się warunki opieki w fundacji. Równolegle prowadzone będą działania promujące adopcję, szkolenia z odpowiedzialnej opieki i rekrutacja wolontariuszy.
Więcej informacji: Facebook Fundacji TAB / Polish Puppy Rescue
Stowarzyszenie LUD-ART w projekcie „Przez Regiony z LUD-ART” zakupi sprzęt wystawienniczy – namiot, nakrycia stołów, ramy i gabloty – oraz zorganizuje wyjazd szkoleniowy i warsztaty haftu dla swoich członkiń. Efektem będą prezentacje rękodzieła w trakcie wydarzeń plenerowych i wystawa haftów regionalnych z różnych części Polski.
Więcej informacji: Facebook Stowarzyszenia LUD-ART lub Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli
Fundacja Instytut OM Noizzes zrealizuje projekt „Jak zbliżyć ludzi do siebie? – Głośne idee, wsparcie w potrzebie!”. Celem jest profesjonalizacja organizacji dzięki zakupowi mobilnego sprzętu nagłaśniającego, który pozwoli samodzielnie realizować warsztaty i spotkania – zarówno stacjonarne, jak i online. Projekt zwiększy rozpoznawalność Fundacji, poprawi komfort pracy zespołu i umożliwi lepszy dostęp do działań edukacyjnych, również dla osób niedosłyszących.
Więcej informacji: Facebook Fundacji Instytut OM Noizzes
– Małopolska Lokalnie to program, który opiera się na zaufaniu do lokalnych liderów i ich znajomości realnych potrzeb mieszkańców. W każdej z gmin, w każdym powiecie znajdują się ludzie, którzy chcą zmieniać rzeczywistość na lepszą – i my im w tym pomagamy. To nie jest tylko konkurs dotacyjny, to przede wszystkim inwestycja w relacje społeczne – mówi Dorota Kobylec, Koordynatorka Programu Małopolska Lokalnie oraz Lokalnych Programów Grantowych z Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych.
Kraków zyskał również nowy lokalny program – startuje pierwsza edycja KIWI
Równolegle w Krakowie wystartowała pierwsza edycja Lokalnego Programu Grantowego Krakowskie i Wielickie Inicjatywy (KIWI) – prowadzonego przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych i Fundację Zróbmy Sobie Kraków. To nowa szansa dla osób, które chcą zmieniać swoją najbliższą okolicę, tworzyć więzi sąsiedzkie i działać dla dobra wspólnego.
W ramach tej edycji mieszkańcy Krakowa realizują aż 15 różnorodnych projektów społecznych – od twórczych warsztatów i spektakli teatralnych, przez konsultacje dotyczące ogrodu rowerowego, aż po działania wzmacniające rodziny wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami. Wspólnym mianownikiem wszystkich inicjatyw są relacje, lokalność i aktywność społeczna.
Stary Bieżanów – lato pełne warsztatów i relacji
Stowarzyszenie Ogród Społeczny Stary Bieżanów
W projekcie „Twórcze Lato w Ogrodzie Społecznym” mieszkańcy XII dzielnicy Bieżanów-Prokocim wezmą udział w cyklu 15 warsztatów – od haftu i makramy po fitness i warsztaty zielarskie. Będą też zajęcia dla dzieci, spotkania sąsiedzkie i wymiana roślin. Całość odbędzie się w ogrodzie społecznym, który stanie się przestrzenią do integracji i odpoczynku.
Więcej informacji: Facebook Ogrodu Społecznego Stary Bieżanów
Kozłówek – dzieci uczą się tworzyć
Troje inspirujących
W ramach projektu „Inspirujemy dzieci na Kozłówce” dzieci w wieku 7–13 lat poznają tradycyjne rzemiosła i technikę. Będą budować karmniki, szydełkować, tworzyć łapacze snów i gry elektroniczne. Zajęcia nie tylko rozwijają kreatywność i sprawczość, ale też odciągają dzieci od ekranów.
Więcej informacji: kontakt przez MAM na Kozłówce
Zerówka z igłą i nitką
ab ovo
Projekt „Od Igiełki do Perełki” to warsztaty rękodzieła dla dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej, zakończone wspólnym wernisażem z rodzicami. Celem jest rozwój motoryki, kreatywności i umiejętności społecznych dzieci, a także wspólne, międzypokoleniowe tworzenie.
Więcej informacji: kontakt przez SPzOI nr 151 i fb patrona Stowarzyszenie Zacięcie
Dębniki – muzyka łączy ludzi
Orkiestra Czarne Pióra
„Potańcówki podwórkowe z Orkiestrą Czarne Pióra” to dwa muzyczne wydarzenia – otwarte spotkanie sąsiedzkie i koncert w domu pomocy społecznej. Projekt przywołuje tradycje krakowskich orkiestr podwórkowych i zachęca mieszkańców do wspólnego muzykowania, tańca i rozmów.
Więcej informacji: Facebook Orkiestry Czarne Pióra
Rodzice uczą się empatii i komunikacji
Empatia między rodzicami
W projekcie „Empatia między rodzicami: wsparcie, rozwój, równowaga” odbędą się warsztaty z Porozumienia bez Przemocy i pracy z emocjami przez ciało. Będą też spotkania integracyjne i wymiana doświadczeń. Wszystko po to, by wzmocnić relacje rodzinne i stworzyć wspierającą społeczność.
Więcej informacji: Facebook grupy Empatia między rodzicami
Sztuka przez zabawę
Twarda Sztuka
Projekt „Do dzieła!” to sześć spotkań dla maturzystów z historii sztuki – z elementami grywalizacji, filmów, warsztatów i wizyt w muzeach. Celem jest nie tylko nauka, ale też odkrywanie pasji i budowanie pewności siebie przed maturą.
Więcej informacji: Facebook Twardej Sztuki
Osiedle Kabel – drugie życie mebli
Fundacja Atelier Entre-Deux
„NA NOWO / A NOUVEAU” to cykl warsztatów upcyklingu mebli dla mieszkańców osiedla Kabel. Odzyskane z osiedlowej przestrzeni szafki czy krzesła zostaną wspólnie odnowione i wykorzystane w Miejscu Aktywności Mieszkańców.
Więcej informacji: Facebook Fundacji Atelier Entre-Deux
Nowa Huta – ogrodnicza integracja
Fundacja Czerwony Krakowiak
W ramach projektu „Roślinne Pogotowie” seniorzy, rodziny i lokalni pasjonaci roślin będą uczestniczyć w warsztatach ogrodniczych i artystycznych. Projekt promuje ekologię, sąsiedzkie wsparcie i aktywność w zielonej przestrzeni.
Więcej informacji: Facebook Czerwony Krakowiak i Kawa Kwiaty i Warsztaty
Rowerowy Kraków – od pomysłu do projektu
Fundacja Krakowski Park Rowerowy
Projekt „Ogród Rowerowy dla dzieci” zakłada stworzenie koncepcji bezpiecznej przestrzeni edukacyjnej do nauki jazdy na rowerze. W działaniach wezmą udział eksperci, urbaniści i organizacje rowerowe.
Więcej informacji: Facebook Krakowskiego Parku Rowerowego
Chór dla wspólnoty
Chór Lux Animae
Projekt „Lux. Światło.” to warsztaty emisji głosu i koncert chóralny o motywie przewodnim „światło”. Celem jest integracja lokalnej społeczności i przeciwdziałanie samotności, szczególnie wśród osób starszych.
Więcej informacji: kontakt przez Chór Lux Animae
Spektakl sąsiedzki z kotem Baleronem
GRANDA. Teatr ze społecznością Kozłówka
Mieszkańcy Kozłówka przygotowują spektakl „Gdzie jest Baleron?”, którego tematem jest siła sąsiedzkiej współpracy. Młodzież z osiedla zaangażuje się w tworzenie i granie przedstawienia, które odbędzie się jesienią.
Więcej informacji: Facebook MAM na Kozłówce
Bezpieczniej z samoobroną
Tęczowa Samoobrona
W projekcie „Tęcza i Tarcza” 15 osób – w tym osoby LGBT+, kobiety 40+ i obcokrajowcy – weźmie udział w treningach samoobrony inspirowanych ju-jitsu. Treningi będą inkluzywne, darmowe i dostosowane do potrzeb grupy.
Więcej informacji: Facebook MAM na Kozłówce
Rodziny potrzebujące wsparcia
Centrum Wsparcia Rodziców
Dzieci Niepełnosprawnych
Projekt „Relacjami Silni” to wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością i rodzin wielodzietnych. W planie: warsztaty, rodzinny spacer z przewodnikiem i stolarski warsztat dla dzieci i rodziców.
Więcej informacji: www.relacjamisilni.pl i FB Relacjami silni
Historie seniorów z Krakowa
Fundacja Smart Alpaka
„Tu kiedyś się krowy pasły” to projekt dokumentujący wspomnienia starszych mieszkańców Krakowa. Powstaną profesjonalne nagrania audio-wideo, które zostaną opublikowane jako społeczne archiwum wspomnień.
Więcej informacji: Facebook MAM na Kablu
Z kijkami przez miasto i dalej
Sąsiedzi NW Kozłówek
Grupa Sąsiedzi NW organizuje cztery wyjazdowe treningi Nordic Walking w różnych zakątkach Krakowa i okolic. To sport, integracja i odkrywanie zielonych przestrzeni miasta.
Więcej informacji: kontakt przez MAM na Kozłówce
– Lokalny Program Grantowy Krakowskie i Wielickie Inicjatywy, jak wielką siłę mają małe, sąsiedzkie inicjatywy. Czasem wystarczy jeden wspólny pomysł, żeby zbudować wokół niego trwałą społeczność. Kraków ma ogromny potencjał do takich działań – i KIWI to przestrzeń, która ten potencjał wydobywa – podkreśla Teresa Ścisłowicz, animatorka społeczności lokalnych z Fundacji BIS.
Program Małopolska Lokalnie realizowany jest nieprzerwanie od 2014 roku i skierowany jest do młodych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Oprócz wsparcia finansowego, uczestnicy mogą korzystać z bezpłatnych szkoleń, spotkań sieciujących i wsparcia doradczego. Program finansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030. Partnerem projektu jest Województwo Małopolskie.
Więcej informacji o aktualnych działaniach i planowanych wydarzeniach dostępnych jest na stronie internetowej www.malopolskalokalnie.pl, profilu na Facebooku www.facebook.com/malopolskalokalnie oraz w grupie wymiany doświadczeń: www.facebook.com/groups/malopolskalokalnie