Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Fundacja Pomocy Rodzinie w Wychowaniu „Dom dla Dziecka”

Status prawny: fundacja
OPP: od 2011-12-15
Zakres działalności:
pomoc społeczna, rodzina i wychowanie
Sposób reprezentacji:

Samodzielnie dyrektor lub wicedyrektor

Rok rejestracji: 2002-01-01
Adres siedziby: Rynek Podgórski 4/1A, 30-533 Kraków
NIP: 679-27-35-067
REGON: 356566906
KRS: 0000129769
Podatnik VAT: NIE
Nr konta: 21 1940 1076 3095 3756 0001 0000
Nr konta OPP: 21 1940 1076 3095 3756 0003 0000
Telefon 12 423-50-76
Fax 12 423-50-76
Kontakt e-mail: domdladziecka@home.pl
WWW:

www.domdladziecka.pl

Opis działalności

Fundacja powstała we wrześniu 2002 roku w pobliżu kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie - Podgórzu.

Głęboko ludzki i religijny sens ikony MB Nieustającej Pomocy z podgórskiego kościoła, podkreślany podczas jej koronacji, oraz zachęta wyrażona przez Jana Pawła II na krakowskich Błoniach zainspirowały wolontariuszy do zajęcia się zaniedbanymi duchowo i materialnie dziećmi i ich rodzinami. Wzorem troski o los dziecka jest dla Fundacji św. Klemens Hofbauer, redemptorysta organizujący w Warszawie na przełomie XVIII i XIX wieku ośrodki i szkoły dla dzieci i młodzieży pozbawionej podstawowych środków i warunków do ludzkiego i chrześcijańskiego rozwoju.

Podobne ośrodki potrzebne są i obecnie. Coraz większy obszar bezrobocia, biedy i związana z tym frustracja rodziców, rozbite małżeństwa, samotne rodzicielstwo, brak umiejętności wychowawczych, uzależnienia, stosowanie przemocy sprawiają, że wiele dzieci wymaga opieki. Mimo, że wzrastają one we własnych domach, niedostatek jedzenia, ubrania, przyborów szkolnych, a także ciepła rodzinnego i bezwarunkowej akceptacji sprawiają, że nie mogą się prawidłowo rozwijać. Szukają, więc miejsca dla siebie, szukają kogoś, kto ich zrozumie, dowartościuje. Z braku właściwej alternatywy, pozostaje ulica, używki, przestępczość, sekty. Jesteśmy odpowiedzią na trudną sytuację rozwojową dzieci zaniedbanych materialnie i duchowo, zranionych emocjonalnie. Wspieramy rodzinę w wartościowym kształtowaniu młodego człowieka oraz tworzymy dzieciom i młodzieży miejsce, gdzie czują się jak
w Domu, znajdują pomocną dłoń, serdeczną atmosferę oraz pomoc psychologów, pedagogów, duszpasterzy, nauczycieli, lekarzy, studentów. Pomagamy w wychowaniu rodzinom, które ze względu na ubóstwo materialne, patologie społeczne, brak wykształcenia nie są w stanie zapewnić dzieciom środków do życia, opieki zdrowotnej, a często także poczucia bezpieczeństwa, akceptacji i miłości. Chcemy pomagać rodzicom budować Dom w ich własnych domach, zapraszając ich na prelekcje poświęcone wychowaniu, wspólne rodzinne nabożeństwa, występy artystyczne dzieci.

Realizacji naszych zadań służy obecnie: Klub młodzieżowy Benek.

 

Władze organizacji

Zarząd:
Dyrektor - Środa Marta
Wicedyrektor – Aleksandra Sobieniowska
Członek zarządu – Dominik Łośko

Współpraca z miastem

Prowadzenie „Specjalistycznej placówki Opiekuńczo – Wychowawczej Wsparcia Dziennego „Benedictus", okresowo inne projekty (np. wakacyjne)

Cele statutowe

1. Działalność wychowawcza, opiekuńcza, kulturalna, edukacyjna, duszpasterska.
2. Profilaktyka oraz promocja i ochrona zdrowia.
3. Wsparcie realizacji podstawowych funkcji rodziny dzięki podjemowaniu działań bezpośrednio dla rodziny, jak również w jej otoczeniu.
4. Działania wobec dziecka i jego otoczenia w przypadku problemów wychowawczych, zagrożenia demoralicacją, niedostosowaniem społecznym, uzależnieniami oraz przestępczością, a także niepełnosprawności oraz innych sytuacji lub osób mogących mieć negatywny wpływ na dziecko.
5. Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu oraz aktywnych form wypoczynku.
6. Propagowanie i popularyzacjia wiedzy o wychowaniu dzieci i młodzieży.
7. Rozwój umiejętności wychowawczych rodziców/prawnych opiekunów oraz osób zajmujących się pracą z dziećmi i młodzieżą.
8. Wspieranie wolontariuszy oraz liderów młodzieżowych.
9. Udoskonalanie umiejętności osób zajmujących się profesjonalnie pracą z dzieźmi i młodzieżą, edukacją oraz pomocą.
10. Skupianie osób i instytucji wokół idei fundacji.
11. Wspieranie inicjatyw i programów wspomagających rozwój dziecka.