Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Stowarzyszenie INTERKULTURALNI PL

Status prawny: stowarzyszenie
Zakres działalności:
mniejszości narodowe/cudzoziemcy,
Sfera zadań publicznych: działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego; działalność na rzecz integracji cudzoziemców
Sposób reprezentacji:

Prezes - Jakub Kościółek Wiceprezes - Adam Bulandra Stowarzyszenie reprezentuje każdy członek Zarządu

Rok rejestracji: 2010-10-20
Podmiot rejestrujący: Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieście w Krakowei, XI Wydział Gospodarczy KRS
Adres siedziby: ,
NIP: 676-24-30-328
REGON: 121368522
KRS: 0000368412
Podatnik VAT: NIE
Nr konta: 03 1240 4650 1111 0010 4007 9313
Nr konta OPP: 03 1240 4650 1111 0010 4007 9313
Kontakt e-mail: interkulturalnipl@gmail.com

Opis działalności

Stowarzyszenie w styczniu 2019 r. rozpoczęło nowy, międzynarodowy projekt, którego liderem jest Science and Research Centre (Znanstveno-Raziskovalno Središč e Koper) z Koper w Słoweni, we współpracy z trzynastoma innymi uczestnikami pod nazwą "MICREATE - Dzieci migrujące i społeczności w zmieniającej się Europie" ("MICREATE - Migrant Children and Communities in a Transforming Europe") finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Horizon 2020 (numer umowy grantowej 822664).

 


Stowarzyszenie jest partnerem w prowadzeniu Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców w Krakowie.
Punkt jest prowadzony przez Fundację Współpracy Polsko-Ukraińskiej U-WORK we współpracy z Fundacją Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. M. Reja,Fundacją ONE WORLD - ONE HEART, Stowarzyszeniem Rodzin Wielokulturowych oraz naszą organizacją. Patronem medialnym jest portal “UAinKrakow.pl”.


Stowarzyszenie zostało realizatorem zadań w ramach projektu "Małopolska przyjazna cudzoziemcom - wsparcie w integracji i adaptacji obywateli państw trzecich". W ramach projektu będziemy organizować wydarzenia kulturalno-integracyjne, wśród nich między innymi wielokulturowe kino plenerowe, dzień dziecka, gry miejskie, warsztaty i wycieczki. O planowanych wydarzeniach będziemy informować na naszej stronie internetowej i Fanpage'u.

 

Nagrody i wyróżnienia

25 czerwca 2019 r. Stowarzyszenie INTERKULURALNI PL zostało uhonorowani za  pracę na rzecz zróżnicowania kulturowego, etnicznego, wyznaniowego oraz integracji mieszkańców Krakowa i środowisk cudzoziemców, tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości.

W 2016 roku Stowarzyszenie oraz wiceprezes Zarządu organizacji zostali nominowani do nagrody "Złote Wachlarze", przyznawanej przez Międzynarodową Organizację Migracji osobom i instytucjom zasłużonym w działalności na rzecz migrantów i migrantek.

Współpraca z miastem

W sierpniu 2012 r. pomiędzy Wydziałem Spraw Społecznych i Stowarzyszeniem INTERKULTURALNI PL podpisano porozumienie, którego celem było wsparcie procesu wdrażania działań opisanych w „Projekcie Strategii zapobiegania i reakcji na zdarzenia o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym w przestrzeni publicznej miasta – propozycja dla samorządu lokalnego Miasta Krakowa (2012-2016)". Umowa partnerska określa zakres współpracy pomiędzy Gminą Miejską Kraków i Stowarzyszeniem w ramach projektu pn. "Kraków przeciwko rasizmowi i ksenofobii", realizowanego w oparciu o fundusze Fundacji im. Stefana Batorego. Efektem współpracy pomiędzy Gminą Miejską Kraków i Stowarzyszenia był przyjęcie we wrześniu 2016 r.  przez Radę Miasta Krakowa uchwały w sprawie przyjęcia Programu Otwarty Kraków. Jakub Kościółek - jest Z-cą Przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego ds. współpracy na rzecz realizacji Programu Otwarty Kraków.  

Cele statutowe

"...Celami Stowarzyszenia są  następujące działania:
1. Działalność w zakresie transferu kulturowego, dialogu międzykulturowego, propagowania różnorodności kulturowej i otwartości społeczeństw przyjmujących, prezentacji innych kultur w Polsce i za granicą, afirmacja kultur różnorodnych grup narodowościowych, etnicznych i społecznych.
2. Wspieranie badań międzykulturowych, etnicznych i etnograficznych. Edukacja międzykulturowa.
3. Wspieranie i podejmowanie działań na rzecz podtrzymania i zachowania dziedzictwa kultur i obyczajów różnorodnych grup etnicznych i narodowych.
4. Rozwijanie i umacnianie postaw nastawionych na aktywne współdziałanie w rozwoju otwartego społeczeństwa obywatelskiego opartego na akceptacji różnorodności i współistnienia różnych kultur i narodów.
5. Działalność na rzecz przygotowania Polaków do sprostania wymogom społeczeństwa przyjmującego cudzoziemców.
6. Działalność w zakresie nauki, kursów i warsztatów międzykulturowych i etnicznych.
7. Wspieranie działań i inicjatyw służących ochronie praw człowieka; przeciwdziałaniu dyskryminacji, wspieraniu grup marginalizowanych społecznie; przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu; wspieraniu grup, bądź osób upośledzonych społecznie, w tym cudzoziemców i uchodźców.
8. Działalność na rzecz wspólnot lokalnych, samorządności lokalnej oraz organizacji społecznych.
9. Wspieranie pomocy społecznej dla uchodźców, ofiar konfliktów etnicznych i narodowościowych, osób dyskryminowanych.
10. Pomoc cudzoziemcom w integracji i aktywnym uczestnictwie w życiu społecznym
11. Pomoc Polakom wyjeżdżającym i wracającym do kraju. Wspieranie mobilności i inicjatyw współpracy międzykulturowej.
12. Wspieranie inicjatyw i działalności służącej powiększaniu kapitału społecznego państw rozwijających się, w szczególności w zakresie celów milenijnych oraz celów zrównoważonego rozwoju do roku 2030 Organizacji Narodów Zjednoczonych.
13. Działalność na rzecz ochrony praw i swobód obywatelskich, równości kobiet i mężczyzn, praw dzieci, mniejszości etnicznych, narodowych, równości ras i swobód religijnych, przeciwdziałania ksenofobii, rasizmowi i uprzedzeniom wszelkiego rodzaju.
14. Wspieranie idei transparentności i służebnej roli instytucji publicznych w Polsce.
15. Inicjowanie działań zmierzających do podnoszenia standardu ochrony praw człowieka i obywatela oraz podejmowanie interwencji w przypadkach ich naruszeń.
16. Inicjowanie działań zmierzających do podnoszenia standardów administracji publicznej oraz sprawowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce.
17. Inicjowanie działań zmierzających do podnoszenia standardów sprawowania opieki psychologicznej oraz upowszechniania zasad prawidłowej komunikacji międzykulturowej i międzyludzkiej.
18. Udzielanie bezpłatnej pomocy i informacji prawnej, obejmującej reprezentację przed instytucjami władzy wykonawczej i wymiaru sprawiedliwości na zasadach określonych dla organizacji społecznych.
19. Współpraca z krajowymi i międzynarodowymi organizacjami zajmującymi się problematyką ochrony praw człowieka, dialogu i transferu międzykulturowego.

§ 9.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
1. Wzajemne kontakty, systemy wymiany międzynarodowej, szkolenia, konferencje, wyjazdy, warsztaty międzykulturowe, imprezy i inne podobne działania z instytucjami publicznymi, ośrodkami kultury, Kościołami i związkami wyznaniowymi, organizacjami, stowarzyszeniami i grupami etnicznymi, narodowościowymi
i kulturalnymi w Polsce i za granicą.
2. Współpracę z instytucjami publicznymi, ośrodkami kultury, Kościołami i związkami wyznaniowymi, organizacjami, stowarzyszeniami i grupami etnicznymi, narodowościowymi i kulturalnymi w Polsce i za granicą w zakresie realizacji celów statutowych.
3.  Rozwijanie kontaktów i współpracy międzynarodowej, w szczególności poprzez wymianę doświadczeń, realizacje wspólnych programów, konferencje, seminaria i innego rodzaju działania.
4.  Rozwijanie i nawiązywanie współpracy z mediami i innymi niezależnymi instytutami, organizacjami czy instytucjami edukacji i oświaty.
5.  Organizację pomocy psychologicznej oraz sieci wsparcia społecznego dla cudzoziemców oraz Polaków przygotowujących się do wyjazdów lub powracających z wyjazdów zagranicznych.
6.  Monitoringi i działania strażnicze.
7.  Edukację, działalność oświatową, kulturalną i szkolenia.
8.  Organizację imprez kulturalnych i innego rodzaju podobnych wydarzeń oraz ich upowszechnianie.
9.  Prowadzenie poradnictwa obywatelskiego, w postaci niezależnych usług wspierających samodzielność obywateli, pomagających zwalczyć społeczne wykluczenie, w tym poprzez wszczynanie i przystępowanie do toczących się postępowań administracyjnych, sądowych i egzekucyjnych (wykonawczych) w sprawach administracyjnych, cywilnych i karnych w zakresie statutowej działalności określonej w § 9 punkt 7, 9, 11, 13, 15, 16 i 18 niniejszego statutu, na zasadach określonych przepisami prawa.
10.  Rzecznictwo interesów grup marginalizowanych społecznie.
11.  Organizację wieców, zgromadzeń i happeningów w zakresie dopuszczonym prawem.
12.  Działalność edukacyjną, szkoleniową, wydawniczą, publicystyczną i badawczą.
13.  Przygotowywanie i opiniowanie projektów aktów prawnych oraz innego rodzaju rządowych dokumentów programowych związanych z przedmiotem działalności Stowarzyszenia.
14. Publikację raportów, występowanie z wnioskami i zapytaniami do odpowiednich organów państwowych i międzynarodowych.
15. Stworzenie biblioteki, narzędzi interaktywnych oraz bazy danych obejmującej dziedziny statutowej działalności Stowarzyszenia.

§ 9a
1.    Cele, określone w § 8 pkt 2-4, 6-8, 10, 13 i 19 oraz sposoby ich realizacji, określone w § 9 pkt 7-10, 12-15 stanowią przedmiot statutowej działalności organizacji pożytku publicznego.
2.    Cele i sposoby ich realizacji, określone w pkcie 1 stanowią z zasady działalność nieodpłatną pożytku publicznego Stowarzyszenia.
3.   W drodze uchwały, Zarząd Stowarzyszenia może podjąć decyzję, aby w zakresie celów określonych w § 8 pkt 2,6 i 7 oraz sposobów ich realizacji, określonych w § 9 pkt 7-8, 12-15 podjąć działalność odpłatną pożytku publicznego.

Statut jest dostępny na stronie Stowarzyszenia:

Linki do serwisów społecznościowych