Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Fundacja Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja

Status prawny: fundacja
Zakres działalności:
mniejszości narodowe/cudzoziemcy, edukacja,
Sfera zadań publicznych: działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego; działalność na rzecz integracji cudzoziemców
Sposób reprezentacji:

Oświadczenia woli w imieniu Fundacji we wszystkich sprawach z wyjątkiem majątkowych składa Prezes Zarządu lub z jego upoważnienia inny członek Zarządu 2 oświadczenia woli w sprawach majątkowych w imieniu Fundacji składają dwaj członkowie Zarządu działający łącznie w tym Prezes lub Wieceprazes. 

Rok rejestracji: 2011-07-05
Podmiot rejestrujący: Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieście w Krakowei, XI Wydział Gospodarczy KRS
Adres siedziby: , Kraków
NIP: 5512614038
REGON: 12240960200000
KRS: 0000390716
Podatnik VAT: NIE
Nr konta: PL 63 1600 1013 1887 2416 8000 0001
Kontakt e-mail: zarzad@fundacjareja.eu

Opis działalności

Wybrane działania 2020

Dzieci z doświadczeniem migracji w czasie pandemii

Dzieci i młodzież z doświadczeniem migracji w polskiej szkole wraz z nadejściem pandemii znalazły się w trudnej sytuacji. Konieczność nauki zdalnej może pogłębiać ich wykluczenie i ograniczać możliwości specjalistycznego wsparcia w nauce. Wszystkich zainteresowanych tym tematem zapraszamy do wysłuchania dwóch audycji Radia Kraków, w których wzięli udział Urszula Majcher – Legawiec z Fundacji Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. M. Reja oraz ze Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi i dr Jakub Kościółek, prezes stowarzyszenia Interkulturalni.pl, pracownik Wydziału Studiów Międzykulturowych UJ.

JAK WSPOMÓC DZIECI Z DOŚWIADCZENIEM MIGRACJI? DZIECI DOŚWIADCZONE MIGRACJĄ W DOBIE PANDEMII

Wielokulturowy szalik dla Prezydenta Krakowa

29 stycznia 2020 prezydent Krakowa Jacek  Majchrowski spotkał się z przedstawicielami obcokrajowców mieszkających w Krakowie. Wśród nich byli również uczestnicy Akademii Asystentów Międzykulturowych, realizowanej w ramach projektu Fundacji im. Mikołaja Reja. W spotkaniu wzięli udział ponadto Elżbieta Kois-Żurek – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Krakowscy Ambasadorowie Wielokulturowości: Urszula Majcher Legawiec – prezes naszej Fundacji, Adam Bulandra i Jakub Kościółek ze Stowarzyszenia Interkulturalni PL.

Podczas spotkania Prezydent otrzymał od imigrantów niezwykły prezent – szalik, który został wydziergany dla prezydenta Juliusza Leo podczas gry miejskiej zorganizowanej przez Fundację im. Mikołaja Reja” i Ambasadorów Wielokulturowości w ubiegłym roku. Tradycyjne frędzle szalika zastąpiono frędzlami-informacjami o tym, co imigrantom podoba się w Krakowie i za co lubią  miasto i jego mieszkańców.  Tematem spotkania były kwestie związane z obecnością w Krakowie imigrantów, dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji – zwłaszcza w kontekście ich edukacji w krakowskich szkołach. W rozmowie z Prezydentem poruszono m.in. temat utworzenia w Krakowie Centrum Wielokulturowego, bezpłatnej nauki języka polskiego i obecności asystentów międzykulturowych w krakowskich szkołach.

Szczegóły działalności można znaleźć na stronie Fundacji

Władze organizacji

Prezeska - Urszula Majcher Legawiec

Wieceprezes - Marcin Krzowski

Członkowie Zarządu:

Katarzyna Sowa

Paweł Dudek

Mariusz Czech

Nagrody i wyróżnienia

Prezeska Fundacji Urszula Majcher-Legawiec w 2018 roku została nominowana i po decyzji Kapituły Wielokulturowości została laureatką Konkursu Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości. Tytuł został przyznany za działania na rzecz cudzoziemców, zwłaszcza tematach dotyczących edukacji dzieci migrantów.

Współpraca z miastem

Fundacja między innymi współpracowała przy realizacji następujących projektów:

MURAL

Wzajemne zrozumienie, szacunek oraz uczenie się (Mutual Understanding, Respect and Learning – MURAL) to międzynarodowy projekt realizowany od 8 stycznia 2018 do 7 stycznia 2020 r. pod przewodnictwem British Council w Polsce we współpracy z organizacjami z sześciu krajów: Grecji, Niderlandów, Niemiec, Polski, Portugalii i Wielkiej Brytanii.

MURAL był współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu „Prawa, równość i obywatelstwo” (Rights, Equality and Citizenship programme).

W 2019 roku Fundacja wspólnie z miastem rozpoczęła projekt Akademia Asystentów Wielokulturowych. Szkolenia są kontynuowane.

Ponadto wspólnie z Fundacją miasto organizowało kilka znaczących konferencji dotyczących edukacji dzieci z doświadczeniem migracji.

Cele statutowe

Cele Fundacji

1. Celem Fundacji jest promocja kultury polskiej i języka polskiego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jak i poza jej granicami, budowanie podstaw dialogu międzykulturowego, propagowanie różnorodności kulturowej, wzmacnianie tożsamości kulturowej przy jednoczesnym budowaniu otwartości wobec innych kultur, działalność na rzecz integracji i przygotowania Polaków do sprostania wymogom społeczeństwa przyjmującego cudzoziemców, pomoc Polakom wyjeżdżającym z kraju i powracającym, współpraca z Polonią, podejmowanie działań na rzecz Polonii, współpraca z urzędami i instytucjami administracji publicznej oraz organizacjami zajmującymi się prawami człowieka i edukacją, współpraca z kościołami i związkami wyznaniowymi.
2. Realizacja celu, o którym mowa w pkt 1 niniejszego paragrafu odbywa się poprzez:
a) organizowanie i prowadzenie szkoleń, warsztatów i konferencji w zakresie kultury i języka polskiego
(także z wykorzystaniem narzędzi do zdalnego nauczania),
b) organizowanie oraz udział w targach, wystawach, festiwalach i innych wydarzeniach kulturalnych, oświatowych i naukowych promujących polskość, polską kulturę, sztukę, tradycję, język, dziedzictwo narodowe oraz pozytywny wizerunek Polski w kraju i zagranicą.
c) organizowanie obozów językowych dla dzieci i młodzieży z zagranicy oraz podróży studyjnych dla dorosłych połączonych z nauką języka polskiego,
d) prowadzenie działalności naukowej, edukacyjnej i oświatowej oraz tworzenie i publikowanie programów dydaktycznych, podręczników i innych wydawnictw w zakresie kultury oraz języka polskiego,
e) pomoc Polonii i Polakom za granicą oraz działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych,
f) wspieranie procesów integracji i edukacji cudzoziemców przebywających w Polsce,
g) wspieranie szkół uczących języka polskiego i wiedzy o Polsce poza jej granicami,
h) działalność na rzecz organizacji pozarządowych, w tym wspieranie działalność statutowej organizacji polonijnych,
i) promocję i organizację wolontariatu,
j) poradnictwo obywatelskie, organizowanie pomocy psychologicznej i edukacyjnej oraz sieci wsparcia dla cudzoziemców przebywających w Polsce oraz Polaków i ich rodzin przebywających za granicą oraz
powracających do Polski.

Linki do serwisów społecznościowych