FIO Małopolska Lokalnie wspiera krakowskich społeczników

15 projektów autorstwa organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z terenu Krakowa otrzymało blisko 71 000 zł na społeczne inicjatywy.

FIO Małopolska Lokalnie wspiera krakowskich społeczników
Fot. FIO Małopolska Lokalnie

Dotacje w wysokości do 5000 zł przyznano w ramach programu FIO Małopolska Lokalnie, który jest realizowany na terenie Krakowa przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych. Dzięki przyznawanym środkom organizacje pozarządowe i grupy nieformalne inicjują różnego rodzaju przedsięwzięcia dotyczące lokalnych społeczności.

Tegoroczne projekty społeczne będą miały miejsce na terenie następujących dzielnic: Bronowice Małe Wschód, Czyżyny, Dębniki, Zwierzyniec, Podgórze, Grzegórzki, Krowodrza.

Grupa nieformalna Ogród Społeczny Salwator, przy wsparciu Fundacji Edukacyjnej Nausika, zaprasza od lipca do października na wspólne projektowanie, budowę szklarni na działce w dzielnicy Zwierzyniec oraz integrację podczas otwartych spotkań rekreacyjnych i edukacyjnych.  Również grupa nieformalna Krakowski Ogród Społeczny „Macierzanki” w ramach projektu „Ogród w mieście przez cały rok” zaprasza w tym samym okresie mieszkańców Krakowa do działań w ogrodzie społecznym. Na terenie Dębnik zorganizowane zostaną dwa edukacyjne pikniki połączone ze wspólnymi pracami w ogrodzie oraz cykl cotygodniowych spotkań czytelniczych dla dzieci.

Aby zapobiec negatywnym skutkom pandemii COVID19 wśród krakowskich seniorów, dwie grupy nieformalne przygotowały dedykowane seniorom projekty. W dzielnicy Czyżyny grupa nieformalna Senior Plus, działająca w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Fabryka Inicjatyw, zaprosi we wrześniu i październiku (nabór lipiec/sierpień) osoby 60 roku życia na warsztaty „Ze stresem na Ty” dotyczące sposobów radzenia sobie ze stresem. Natomiast, grupa nieformalna Alternatywny dom kultury „Rogatka krowoderska” zaprasza już w lipcu seniorów z dzielnicy Krowodrza na sierpniowy cykl trzech zajęć warsztatowo–piknikowych „Krowoderscy seniorzy w brzoskwiniowym ogrodzie” zrealizowanych we wsi Brzoskwinia (gm. Zabierzów).

Ciekawą propozycję na wrzesień i październik dla dzieci uczniów z klas 7–8 szkół podstawowych (SP Nr 25, 153, 159 oraz Szkoła Waldorfska) w ramach projektu „Eko–porządki domowe” ma grupa nieformalna EduTrio. Młodzież będzie miała możliwość wzięcia udziału w warsztatach z ekologicznego sprzątania tj. naturalne pranie i usuwanie plam, usuwanie śmieci z wykorzystaniem odkurzacza, mycie powierzchni szklanych oraz usuwanie kamienia, tłuszczu, mydła, rdzy.

W tym samym okresie, do dzieci z klas 5 i 6 krakowskich szkół podstawowych, kieruje projekt „Psia edukacja” Stowarzyszenie Krakowski Kultywator. Uczniowie zostaną zaproszeni na spotkania z behawiorystą i trenerem psów, który wytłumaczy im podstawowe zagadnienia dotyczące wspólnej egzystencji ludzi z psami takie jak: potrzeby i emocje psa, jak zrozumieć psa, prawa i obowiązki przewodnika, jak pomagać psom.

Na projekt „Społeczny warsztat rowerowy” zaprasza mieszkańców Krakowa grupa nieformalna „Klucz i koło” wraz z patronem, Fundacją ZUPA. Celem tego ambitnego działania jest aktywizacja społeczna trzech osób z doświadczeniem bezdomności. W ramach projektu zostanie zorganizowany kurs podstaw serwisowania rowerów, otwarte warsztaty serwisowania rowerów i otwarte warsztaty rękodzielnicze dizajnu rowerowego, podczas których będzie można zaprojektować i wykonać dekoracyjne i użytkowe gadżety (typu portfele, podkładki, czy elementy biżuterii) wykonane z „odpadów” z warsztatu rowerowego.

Stowarzyszenie Wielokulturowy Kraków w ramach projektu „Wiele kultur – jeden Kraków” przygotuje w okresie od lipca do września kampanię medialną mającą na celu ukazanie różnych kultur obecnych w Krakowie historycznie i współcześnie, a także działalność organizacji zajmujących się różnorodnością kulturową.

Działania kulturalnie zaplanowała także grupa nieformalna Arteosis, która wraz z patronem Stowarzyszeniem Psychiatria i Sztuka im. dr. Andrzeja Kowala w Krakowie kontynuuje swoje ubiegłoroczne działania na rzecz artystów po tzw. kryzysach psychicznych, zapraszając ich do udziału w projekcie Konkurs Plastyczny dla twórców art brut „Między Niebem a Ziemią”. W sierpniu organizatorzy czekają na prace konkursowe, a we wrześniu odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy pokonkursowej połączony z wykładem na temat twórczości osób z niepełnosprawnością. Celem wystawy będzie odkrywanie i promowanie twórców niepełnosprawnych intelektualnie tworzących w nurcie art brut, przybliżenie szerszej publiczności charakterystycznych cech tego stylu.

Jak widać, mieszkańcy miasta Kraków mają bardzo różnorodne i ciekawe pomysły na działania społeczne. Również inicjatywy rozwojowe młodych organizacji pozarządowych pokazują, że mieszkańcy Krakowa mają duży potencjał w zakresie działalności obywatelskiej.

Swój potencjał dzięki dofinansowaniu do 5000 zł rozwinie sześć młodych organizacji pozarządowych z terenu dzielnic: Swoszowice, Stare Miasto, Bieżanów – Prokocim. Poznajmy je wszystkie.

Stowarzyszenie Zacięcie skupi się na utworzeniu profesjonalnej strony internetowej oraz zakupi sprzęt fotograficzny w celu rozwijania działalności stowarzyszenia oraz kreowania jego wizerunku.

ODDO Fundacja z myślą o ludziach i zwierzętach dzięki FIO Małopolska Lokalnie zbuduje bazę wolontariuszy, podniesie ich kompetencje w zakresie behawiorystyki zwierząt domowych i stworzy swoją stronę internetową.

Fundacja Jaku – Edukacja, Rozwój i Wsparcie zajmie się wspólnie z doradcą biznesowym zaplanowaniem kierunków i ustaleniem planów rozwoju fundacji na następne lata oraz zakupi narzędzia do nauczania online.

Fundacja Złotego Wieku również zajmie się utworzeniem strony internetowej , która będzie promować jej działalność, by pozyskiwać darczyńców i realizować cele statutowe.

Fundacja „Złote Loki” zakupi brakujący sprzęt potrzebny do pracy, zorganizuje cykl spotkań dla dzieci z zaburzeniami neurologicznymi ze Szkoły Podstawowej nr 162 oraz stworzy kampanię społeczną poszerzającą świadomość o zaburzeniach neurologicznych.

Stowarzyszenie Byłych Pracowników Huty w Krakowie „Złota Jesień Hutnika” nabierze kolorów poprzez wzbogacenie zasobów stowarzyszenia m.in. o sprzęt treningowy do ćwiczeń w ramach organizowanej przez Stowarzyszenie gimnastyki dla seniora. Członkowie organizacji będą mogli skorzystać także z zajęć pokazowych z gimnastyki dla seniora oraz ćwiczenia pamięci z wykorzystaniem tabletów i flipchartu. Przeprowadzone zajęcia pokazowe będą początkiem do realizacji w następnych miesiącach stałych zajęć z tego zakresu.

Jak widać mieszkańcy i organizacje pozarządowe z terenu miasta Kraków są bardzo aktywni społecznie. Zapraszamy do korzystania z przygotowanych atrakcji i poznawania lokalnych organizacji.

Szczegóły na fanpage FIO Małopolska Lokalnie:

https://www.facebook.com/malopolskalokalnie/

Współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014–2020. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa, Powiatu Oświęcimskiego, Powiatu Myślenickiego, Powiatu Krakowskiego i Gminy Klucze. Partnerem projektu jest Województwo Małopolskie.

pokaż metkę
Autor: FIO Małopolska Lokalnie
Osoba publikująca: Joanna Słomska
Podmiot publikujący: NGO
Zobacz także
POLECAMY
Newsletter
newsletter
Zapisz się
Norway Grants
Partnerzy