Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Projekt edukacyjno-społeczny „Po sąsiedzku” - zaproszenie

Fundacja ZUSTIRCZ przy współfinansowaniu ze środków Gminy Miejskiej Kraków zaprasza do udziału w projekcie edukacyjno-społecznym „Po sąsiedzku”, realizowanego w okresie od października do grudnia 2017 roku na terenie miasta Krakowa.

W ostatnich tylko latach tysiące Ukraińców odwiedziło Kraków. Niektórzy tylko w celach turystycznych, inni podjęli tutaj studia, jeszcze inni przybyli w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Spotykamy się z nimi codziennie, w sklepie, w tramwaju, na klatce. Co wiemy o naszych nowych sąsiadach? Już nie o tych za miedzą, po drugiej stronie granicy, ale o tych za ścianą naszego mieszkania? Czy jesteśmy otwarci na ludzi tak bardzo podobnych do nas i jednocześnie tak bardzo innych?

Projekt „Po sąsiedzku” w ramach programu „Otwarty Kraków” skierowany jest do społeczności miasta Krakowa, ze szczególnym uwzględnieniem mniejszości ukraińskiej, w tym migrantów ostatnich lat, przy czym organizatorzy kładą nacisk na wspólny udział Polaków i Ukraińców w każdym z panelów projektu.

Projekt składa się z sześciu paneli. Każdy z nich zogniskowany jest wokół jednego zagadnienia i motywu przewodniego: tradycja i kultura pozwoli uczestnikom odkryć wspólne korzenie, religia uniwersalne wartości. Zagadnienia przedsiębiorczości i gospodarki zachęcić mają do współdziałania, przyroda i turystyka do dzielenia się wspólnym bogactwem, gotowanie i poznawanie osobliwości kuchni zaś stanie się przyczynkiem do poszukiwania wspólnego doświadczenia. Na finał projektu organizatorzy zaplanowali grupowe świętowanie i zabawę.

W sześciu panelach przewidziano zajęcia interaktywne, warsztaty, wykłady, panele dyskusyjne, gry i zabawy zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych uczestników.

Celem projektu jest rozpowszechnianie wiedzy o obu kulturach, integracja, budowanie więzi społecznych i przełamywanie barier. Organizatorzy projektu pragną stworzyć przestrzeń do międzykulturowego dialogu, wesprzeć budowanie pomostów między różnorodnymi grupami narodowymi i społecznymi. Podkreślają, że Polaków i Ukraińców różni wiele, lecz te różnice są często tylko powierzchowne, a łączą nas, przede wszystkim, wspólne cele, które o wiele łatwiej osiąga się razem.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Obowiązuje wstępna rejestracja za pośrednictwem kontaktu mailowego

Szczegółowy program wydarzenia dostępny na plakacie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KRZYSZTOF GAUZA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2017-10-27
Data aktualizacji: 2017-10-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź