Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Program Justice - współpraca w sprawach karnych w celu zwalczania m.in. terroryzmu

Komisja Europejska zaprasza do składania wniosków w ramach Programu Justice w naborze pod nazwą: Support for judicial cooperation in criminal matters aiming to fight terrorism by preventing radicalization. Termin ostateczny składania wniosków upływa w dniu 19 stycznia 2016 roku.

Celem niniejszego naboru jest promowanie współpracy sądowej w sprawach karnych dotyczących walki z radykalizacją prowadzącą do brutalnego ekstremizmu i zwalczania terroryzmu. Wnioskodawcy powinni wykazać, zgodność projektu z odpowiednimi politykami Unii Europejskiej i dokumentami Komisji Europejskiej.

Priorytety konkursu:

1. Zapobieganie radykalizacji w więzieniach, w szczególności w zakresie:

  • wyboru i organizacji systemów więziennych w celu zapobiegania radykalizacji (np. sposób osadzenia więźniów);
  • rozwoju programów de-radykalizacji i rehabilitacyjnych do zastosowania w więzieniu;
  • roli pomocy psychologicznej w zakresie religii, etyki, moralnym dla więźniów w celu promowania i wsparcia dla poszczególnych procesów de-radykalizacji postaw;
  • rozwoju narzędzi pomocy dla personelu więziennego zajmującego się radykalizacją przestępców.

2. Promocja rozwiązań alternatywnych względem zatrzymania i badanie roli kary w zawieszeniu na poziomie UE w walce z radykalizacją postaw prowadzących do brutalnego ekstremizmu, w szczególności działania dotyczące rozwoju programów de-radykalizacji i rehabilitacyjnych, które będą mogły być wykorzystane poza więzieniem (np. podczas postępowania karnego, jako warunek odwołania oskarżenia przed sądem, zwolnienia z aresztu, zawieszenia kary pozbawienia wolności lub w przypadku zwolnienia warunkowego).

3. Opracowanie metodologii oceny ryzyka do wykorzystania przez administrację więzienną, sędziów i prokuratorów (np. dotyczącej sposobu wykrywania syndromów radykalizacji, rozróżnianie typów osób podejrzanych o terroryzm i ich motywacji, współpraca z organami ścigania, służbami wywiadowczymi.)

4. Rola systemów wymiaru sprawiedliwości wobec nieletnich w kontekście walki z terroryzmem.

Dofinansowanie można otrzymać na następujące działania:

  • gromadzenie danych, analizy i działania badawcze, itp.
  • wymiana informacji oraz tworzenie sieci współpracy pomiędzy sądami, władzami administracyjnymi, środowiskiem prawniczym i odpowiednimi podmiotami społeczeństwa obywatelskiego, takich jak opracowanie dostępnych i kompleksowych źródeł specyficznych informacji krajowych i wytycznych dotyczących procedur, kodeksu kryminalnego, przestępstw i ustawodawstwa w każdym kraju członkowskim,
  • wzajemne uczenie się, wymiana dobrych praktyk, wypracowanie najlepszych rozwiązań, które będą mogły być wykorzystane przez inne kraje członkowskie;
  • rozpowszechnianie i działania informacyjne.

Projekt musi być ponadnarodowy i musi być przedłożony przez partnerstwo uprawnionych organizacji. Wnioskodawcami i partnerami mogą być posiadające osobowość prawną, publiczne lub prywatne instytucje non-profit zarejestrowane w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Danii) lub organizacje międzynarodowe.

Orientacyjny budżet przeznaczony na powyższy konkurs wynosi 1 000 000 Euro. Wnioskowana dotacja nie może być niższa niż 75 000 euro.

Dotacja nie może stanowić więcej niż 80% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu. Wymagany jest wkład własny na poziomie 20%.

Termin ostateczny składania wniosków upływa w dniu 19 stycznia 2016 roku.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej: https://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/opportunities/just/topics/3092-just-2015-jcoo-ag-terr.html

 

Informację przygotowało Biuro Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Osoba publikująca: SYLWIA DROŻDŻ
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2015-11-23
Data aktualizacji: 2015-11-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź