Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nabór wniosków dotyczący niedyskryminacji i integracji Romów

Komisja Europejska ogłosiła nabór wniosków w Programie „Prawa, równość i obywatelstwo” (Rights, Equality and Citizenship Programme) nr REC-RDIS-DISC-AG-2017 pn. „Support national or transnational projects on non-discrimination and Roma integration” („Wsparcie krajowych lub ponadnarodowych projektów w zakresie niedyskryminacji i integracji Romów”).

Celem naboru jest dofinansowanie krajowych lub ponadnarodowych projektów zwalczających co najmniej jeden z następujących powodów dyskryminacji z art. 19 TFUE: pochodzenie rasowe lub etniczne, religia lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientacja seksualna. Projekty powinny być ukierunkowane na:

  1. Walkę przeciwko dyskryminacji ze względu na orientację seksualną w społeczeństwie oraz promowanie praw osób LGBTI.
  2. Promowanie zarządzania różnorodnością w sektorze publicznym i prywatnym: identyfikacja istniejących praktyk, pomiar korzyści w zakresie zarządzania różnorodnością, a także podnoszenie poziomu świadomości. Proponowane działania mogą być powiązane z uruchomieniem i wdrożeniem Kart Różnorodności.
  3. Zwalczanie dyskryminacji Romów poprzez: działania ukierunkowane na podnoszenie świadomości i zwalczanie krzywdzących stereotypów Romów i poprzez to wspieranie ich integracji w główny nurt społeczeństwa; identyfikacja i wymiana dobrych praktyk w zakresie walki z dyskryminacją wobec Romów i odruchami antyromskimi, w szczególności w edukacji i mieszkalnictwie oraz promowanie wzmocnienia pozycji Romów (młodzieży i kobiet), a także ich aktywne zaangażowanie w proces integracji Romów.
  4. Podnoszenie poziomu świadomości w zakresie solidarności międzypokoleniowej i niedyskryminacji z powodu wieku (w szczególności młodych ludzi).

Priorytet zostanie przyznany na finansowanie co najmniej jednego projektu w każdym z wyżej wspomnianych czterech obszarów priorytetowych, z zastrzeżeniem kwalifikowalności i osiągnięcia wystarczającego poziomu jakościowego zgodnie z kryteriami przyznawania wsparcia.

Wsparcie można pozyskać na następujące działania:

  • zbieranie danych i ankiety; monitorowanie wdrażania prawodawstwa w zakresie niedyskryminacji;
  • szkolenia specjalistów;
  • wzajemne uczenie się, wymiana dobrych praktyk, współpraca, w tym identyfikacja najlepszych praktyk, które mogą być przekazywane do innych uczestniczących państw;
  • działania upowszechniające i podnoszące poziom świadomości (w tym na poziomie lokalnym), takie jak seminaria, konferencje, kampanie lub działania w mediach społecznościowych i w prasie.

Wnioskodawca i partnerzy muszą być zarejestrowanymi prawnie organizacjami publicznymi albo prywatnymi (z siedzibą w jednym z państw uczestniczących w Programie, tj. w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym w ich departamentach zamorskich, lub w Islandii albo Liechtensteinie) lub organizacjami międzynarodowymi. Organizacje nastawione za zysk mogą ubiegać się o dotację tylko w partnerstwie z podmiotami publicznymi lub prywatnymi organizacjami non-profit. Wymagany jest udział organizacji z co najmniej dwóch państw uczestniczących w Programie.

Czas trwania projektu nie powinien przekraczać 24 miesięcy.

Wnioskowana dotacja nie może być niższa niż 75 000 € ani wyższa niż 500 000 €. Wysokość dofinansowania będzie wynosić maksymalnie 80% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.

Wnioski należy składać w terminie od 20 czerwca 2017 r. do 9 listopada 2017 r. (godz. 17:00).

Dokładne informacje o konkursie dostępne są pod adresem internetowym: http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/opportunities/rec/topics/rec-rdis-disc-ag-2017.html

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: AGNIESZKA SIKORA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2017-04-12
Data aktualizacji: 2017-04-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź