Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nabór wniosków dotyczący praw dziecka

Komisja Europejska ogłosiła nabór wniosków w Programie „Prawa, równość i obywatelstwo” (Rights, Equality and Citizenship Programme) nr REC-RCHI-PROF-AG-2017 pn. „Capacity-building in the area of rights of the child” („Budowanie potencjału w zakresie praw dziecka”).

Projekty powinny wspierać budowanie potencjału specjalistów pracujących na rzecz i z dziećmi w zakresie praw dziecka i ochrony dzieci. Działania projektowe powinny koncentrować się na wprowadzaniu silnych krajowych lub regionalnych mechanizmów wspierania dzieci usamodzielniających się /opuszczających opiekę zastępczą oraz powinny obejmować mocny komponent udziału dziecka (w koncepcji, przygotowaniu i wdrażaniu projektu: placówka, upodmiotowienie i zdolności przystosowawcze dzieci / prawo dziecka do bycia wysłuchanym / zaangażowanie dzieci w przegląd świadczenia usług).

Działania projektowe mogą obejmować:

  • wzajemnie uczenie się, wymianę dobrych praktyk, współpracę;
  • opracowanie i wdrożenie protokołów, rozwój metod pracy, które można przenieść do innych regionów lub państw;
  • budowanie potencjału i szkolenia dla specjalistów.

Projekty powinny dążyć do rozwiązania znanych luk w polityce i świadczeniu usług zarówno w zakresie przygotowania do opuszczenia placówki, jak i dalszego wsparcia takiego jak: mocniejsze zorientowanie przez rodziców „korporacyjnych” i „państwowych” na zapewnienie, aby dzieci przebywające w placówce opiekuńczej posiadały pozytywne doświadczenia edukacyjne oraz monitorowanie wyników edukacyjnych poprzez opiekę alternatywną, umiejętności życiowe / przygotowanie do (częściowo) niezależnego życia, uzupełnianie luk w wiedzy dzieci odnośnie historii ich życia, usługi terapeutyczne, usługi społeczne poza godzinami pracy, zamieszkanie, edukacja, szkolenia i usługi integracji rynku pracy, promowanie pozytywnych relacji z rodzeństwem oraz usługi wzajemnego wsparcia. Należy się w sposób jasny skoncentrować na usługach włączających i zaangażowaniu społecznym, które uwzględniają grupy mniejszościowe, dzieci z niepełnosprawnościami oraz obywateli państw trzecich pozostających w opiece alternatywnej. Dla obywateli państw trzecich, mogą być wymagane procedury ustalania statusu i rozwiązanie statusu dziecka w odpowiednim czasie jako kwestia rutynowej i integralnej części zintegrowanego podejścia. Może być zbadany system „jednego okienka” (one-stop-shop) lub inne zintegrowane modele wsparcia dla usamodzielniających się wychowanków opieki zastępczej. Ponadto, mogą być pożytecznie zbadane jako część podejścia zintegrowanego, modele przedsiębiorstw społecznych oraz społeczna odpowiedzialność biznesu zorientowane na osoby opuszczające opiekę alternatywną.

Projekty powinny mieć raczej charakter praktyczny, aniżeli badawczy, oraz powinny zawierać kombinację elementów, aby stworzyć spójną całość.

Projekty powinny mieć charakter narodowy lub międzynarodowy oraz powinny być opracowane w partnerstwie i / lub być prowadzone przez odpowiednie kluczowe podmioty, takie jak: agencje ochrony dziecka, stowarzyszenia usamodzielniających się wychowanków opieki zastępczej, ministerstwa / organy władzy ds. dzieci lub spraw społecznych, ochrony socjalnej, rzecznicy praw dziecka, służby odpowiedzialne za: mieszkalnictwo, integrację na rynku pracy, szkolnictwo wyższe i kształcenie zawodowe (w tym stypendia i granty), zdrowie i zdrowie psychiczne, poradnictwo i wsparcie psychospołeczne; organizacje społeczeństwa obywatelskiego, sądownictwo, pracownicy socjalni, środowisko akademickie itp.

Wymagany jest udział lub znaczące wsparcie co najmniej jednego organu władzy z każdego kraju uczestniczącego w projekcie. Mogą nimi być np. ministerstwa i / lub agencje odpowiedzialne za kwestie dzieci (np. agencje i służby ochrony dziecka), ministerstwa ds. dzieci, ochrony dzieci, usług społecznych, ochrony socjalnej, integracji na rynku pracy, edukacji, służby zdrowia i zdrowia psychicznego, spraw społecznych, sprawiedliwości, rzecznicy praw dziecka i / lub krajowe instytuty praw człowieka dla dzieci, stosowne władze regionalne itp. Oznacza to, iż jeżeli w międzynarodowy projekt zaangażowani są partnerzy z czterech kwalifikujących się państw, wymagany jest udział co najmniej czterech organów władzy (po jednym z każdego kraju) w charakterze wnioskodawcy lub partnera albo wyrażone pisemnie poparcie dla projektu.

Wnioskodawca i partnerzy muszą być zarejestrowanymi prawnie organizacjami publicznymi albo prywatnymi (z siedzibą w jednym z państw uczestniczących w Programie, tj. w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym w ich departamentach zamorskich, lub w Islandii) lub organizacjami międzynarodowymi. Organizacje nastawione za zysk mogą ubiegać się o dotację tylko w partnerstwie z podmiotami publicznymi lub prywatnymi organizacjami non-profit. Wymagany jest udział co najmniej dwóch organizacji partnerskich (wnioskodawcy i partnera).

Czas trwania projektu nie powinien przekraczać 24 miesięcy.

Wnioskowana dotacja nie może być niższa niż 75 000 €. Wysokość dofinansowania będzie wynosić maksymalnie 80% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.

Wnioski należy składać w terminie od 30 marca 2017 r. do 29 czerwca 2017 r. (godz. 17:00).

Dokładne informacje o konkursie dostępne są pod adresem internetowym: http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/opportunities/rec/topics/rec-rchi-prof-ag-2017.html

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: AGNIESZKA SIKORA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2017-04-12
Data aktualizacji: 2017-04-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź