Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ogłoszono konkurs ''Edukacja globalna 2017''

Minister Spraw Zagranicznych ogłosił otwarty konkurs ofert: „Edukacja globalna 2017” mający na celu zapewnienie wkładów własnych na realizację przedsięwzięć z dziedziny edukacji globalnej dofinansowanych ze źródeł innych niż budżet RP.

Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych projektów na realizację zadań publicznych w dziedzinie edukacji globalnej, rozumianej zgodnie z definicją zawartą w pkt. 2.2 Regulaminu, będących elementem przedsięwzięcia dofinansowanego ze źródeł innych niż budżet RP oraz skierowanych do społeczeństwa polskiego. Zadanie może być realizowane jako projekt wdrażany tylko w roku 2017 lub jako projekt modułowy, składający się z dwóch lub trzech modułów (patrz pkt. 4 Regulaminu konkursu). Projekty powinny spełniać następujące założenia:

Charakter działań i grupy docelowe Wytyczne
Działania mające na celu zwiększenie świadomości na temat problemów globalnych skierowane do szerokiej publiczności, w tym działania mające na celu popularyzację Celów Zrównoważonego Rozwoju - działania adresowane do szerokiej publiczności ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży;
- uwzględnienie odbiorców o różnym stopniu znajomości tematyki rozwojowej;
- wykorzystanie nowoczesnych środków komunikacji;
- wykorzystanie mediów wizualnych i prasy.
Oczekiwane działania to m.in.:
- ogólnopolskie akcje informacyjne w mediach;
- wydarzenia edukacyjne w przestrzeni publicznej;
- wykłady otwarte;
- interaktywne  narzędzia w przestrzeni wirtualnej;
Inicjatywy edukacyjne w dziedzinie edukacji globalnej o charakterze systemowym z efektem multiplikacji - działania adresowane do osób i grup zawodowych zaangażowanych w działania z dziedziny edukacji globalnej w systemie edukacji formalnej, pozaformalnej i nieformalnej, w tym kluczowych grup docelowych, takich jak: dzieci, młodzież szkolna i rodzice, nauczyciele, kadra akademicka, studenci (w szczególności kierunków pedagogicznych), autorzy i wydawcy podręczników;
- działania edukacyjne realizowane w ramach formalnego systemu nauczania muszą być zgodne z obowiązującą podstawą programową;
-  wprowadzanie i zwiększenie obecności edukacji globalnej w edukacji szkolnej  i akademickiej;
- poprawa jakości i skuteczności działań dot. edukacji globalnej podejmowanych przez placówki edukacyjne i organizacje społeczne
- działania mające na celu popularyzację Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Oczekiwane działania to m.in.:
- szkolenia dla nauczycieli i edukatorów;
- przygotowanie materiałów edukacyjnych;
- popularyzacja edukacji globalnej na poziomie szkolnictwa wyższego (ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia przyszłych nauczycieli).


„Edukacja globalna” jest rozumiana jako działania edukacyjne skierowane do polskiego społeczeństwa i nawiązujące do problemów i wyzwań rozwojowych na świecie stanowiące część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza ich zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności globalnych. Jej głównym celem jest przygotowanie odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości. Przez współzależności należy rozumieć wzajemne powiązania i przenikanie systemów kulturowych, środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, politycznych i technologicznych. Do aktualnych wyzwań globalnych zaliczyć można m.in.: zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa na świecie, poprawę jakości życia w krajach Globalnego Południa, ochronę praw człowieka, zapewnienie zrównoważonego rozwoju, budowanie partnerskich relacji gospodarczych i społecznych pomiędzy krajami Globalnej Północy i Globalnego Południa. Szczególnie istotne w edukacji globalnej jest: tłumaczenie przyczyn i konsekwencji opisywanych zjawisk, przedstawianie perspektywy Globalnego Południa, rozumienie świata jako złożonego i dynamicznie zmieniającego się systemu, kształtowanie krytycznego myślenia i wpływ na zmianę postaw, przełamywanie istniejących stereotypów i uprzedzeń, ukazywanie wpływu jednostki na globalne procesy i wpływu globalnych procesów na jednostkę. Więcej informacji na temat edukacji globalnej i jej zasad można znaleźć na stronach: www.polskapomoc.gov.pl/Edukacja,globalna,1603.html, www.polskapomoc.gov.pl/download/files/Dokumenty_i_Publikacje/MSZ_EG_broszura_170x240_WEB.pdfwww.edukacjaglobalna.ore.edu.pl i www.teg.edu.pl.

Projekt musi być elementem większego przedsięwzięcia współfinansowanego ze źródeł innych niż budżet RP, które zostało już zgłoszone do dofinansowania do donatora operującego takimi funduszami. Wskazane jest, aby projekt złożony w konkursie (projekt modułowy) obejmował cały okres realizacji przedsięwzięcia.

O przyznanie finansowania w ramach konkursu mogą się ubiegać:

  1. zarejestrowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 2016, poz. 1817, z późn. zm.) oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ww. ustawy, w tym:
    1. stowarzyszenia,
    2. fundacje,
    3. osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego,
    4. spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. 2016, poz. 176, z późn. zm.), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału pomiędzy swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników,
    5. stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
    6. spółdzielnie socjalne,
    7. niepubliczne szkoły wyższe;
  2. publiczne szkoły wyższe;
  3. instytuty badawcze;
  4. Polska Akademia Nauk i jej jednostki organizacyjne;
  5. jednostki samorządu terytorialnego.

Projekt może być realizowany w partnerstwie z innym podmiotem, którego zaangażowanie jest merytorycznie uzasadnione i może stanowić dodatkową wartość dla efektów projektu. Każdy podmiot może złożyć maksymalnie trzy oferty (projekt modułowy składający się z dwóch lub trzech modułów traktowany jest jak jedna oferta). Dwa lub więcej podmiotów, o których mowa w pkt. 3.1.1) Regulaminu, działające wspólnie, mogą złożyć ofertę wspólną w rozumieniu i na zasadach określonych w art. 14 ust. 2-5 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 1817, z późn.zm.).

Termin realizacji projektu w roku 2017: nie wcześniej niż od dnia 01.01.2017 r. i nie później niż do dnia 31.12.2017 r.

Termin realizacji drugiego modułu projektu w roku 2018: nie wcześniej niż od dnia 01.01.2018 r. i nie później niż do dnia 31.12.2018 r.

Termin realizacji trzeciego modułu projektu w roku 2019: nie wcześniej niż od dnia 01.01.2019 r. i nie później niż do dnia 31.12.2019 r.

Maksymalna łączna kwota środków finansowych na finansowanie zadań konkursowych w 2017 r. wynosi 350 000 zł. Minimalna wnioskowana kwota dotacji wynosi 40 000 zł.

Oferty należy składać do dnia 2 sierpnia 2017 r. do godziny 16:15. Wyniki konkursu zostaną opublikowane do dnia 31 sierpnia 2017 r.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć pod adresem: http://www.msz.gov.pl/pl/ministerstwo/konkursyministra/ogloszenie_o_wszczeciu_postepowania_dotacyjnego__edukacja_globalna_2017_;jsessionid=8427D892A8D38E1C546E4C18B2B23C10.cmsap6p

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: ANGELIKA SAŁAPA-GICALA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2017-07-11
Data aktualizacji: 2017-07-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź