Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Konkurs w ramach PO WER Działanie 2.5

Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił konkurs nr POWR.02.05.00-IP.03-00-015/17 „Wypracowanie i upowszechnienie modelu współpracy instytucji zatrudnienia socjalnego z innymi podmiotami realizującymi usługi społeczne”.

Fot. Pixabay

Konkurs ogłaszany jest w ramach:

  • Osi Priorytetowej II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji,
  • Działania 2.5 Skuteczna pomoc społeczna,
  • Priorytetu inwestycyjnego 9i Aktywne włączenie, w tym z myślą o promowaniu równych szans oraz aktywnego uczestnictwa i zwiększaniu szans na zatrudnienie.

Wnioskodawca zapewni opracowanie końcowej wersji 3-częściowego modelu przy współudziale podmiotów ES, jednostek organizacyjnych pomocy i integracji społecznej oraz NGO.

Model współpracy musi zawierać działania z zakresu właściwości instytucji uczestniczących w projekcie, a działania te będą wdrażane w fazie pilotażu.

Wymagane jest przeprowadzenie pilotażu/testu na grupie minimum 30 podmiotów zatrudnienia socjalnego, podzielonej wg kryterium realizowanej części składowej modelu.

Wnioskodawca po zakończeniu działań w projekcie potwierdzi, że minimum 50% podmiotów zatrudnienia socjalnego, które brały udział w zadaniach testowych (objętych wsparciem w ramach projektu), będzie przygotowanych do wdrożenia modelu w zakresie przygotowania osób zagrożonych wykluczeniem społecznym do świadczenia usług społecznych.

Wnioskodawca zapewni, że opracowany w ramach projektu model oparty będzie na:

  • analizie funkcjonowania centrów i klubów integracji społecznej obejmującej zdiagnozowanie zbioru jednostek organizacyjnych zatrudnienia socjalnego na dzień rozpoczęcia projektu wg danych zawartych w systemie CAS oraz rejestrach wojewodów (wymóg ustawowy potwierdzający możliwość prowadzenia działalności przez podmioty zatrudnienia socjalnego);
  • znajomości zagadnień funkcjonowania podmiotów sektora ES, w tym szczególnie tych, które angażują się w procesy rozwoju świadczenia usług społecznych;
  • opiniach ekspertów i praktyków organizujących, tworzących i prowadzących podmioty sektora ES, w tym podmiotów zatrudnienia socjalnego.

Opracowany model musi uwzględniać realizację usług zgodnie z zasadami wyrażonymi w dokumencie pn. Ogólnoeuropejskie wytyczne dotyczące przejścia od opieki instytucjonalnej do opieki świadczonej na poziomie lokalnych społeczności.

Wymagane jest zapewnienie komplementarności projektu z projektami dotyczącymi deinstytucjonalizacji usług realizowanymi w PI 9iv w celu szczegółowym 2 PO WER (Działanie 2.8).

Zgodnie z SZOOP grupą docelową/ostatecznymi odbiorcami wsparcia w konkursie są podmioty zatrudnienia socjalnego oraz podmioty realizujące usługi społeczne świadczone w interesie ogólnym.

Zgodnie z wymogami konkursu, projekt musi być obowiązkowo realizowany w partnerstwie, przy czym liczba Partnerów w projekcie wynosi minimum 3, a maksymalnie 5. W skład partnerstwa musi wejść obligatoryjnie podmiot zatrudnienia socjalnego, utworzony i działający zgodnie z przepisami ustawy z dn.13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym.
W skład partnerstwa mogą wejść również inne podmioty wskazane w SzOOP PO WER jako Beneficjenci tego typu projektu, tzn.:

  • administracja rządowa i jej jednostki podległe oraz nadzorowane
  • jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne
  • stowarzyszenia i związki jednostek samorządu terytorialnego
  • organizacje pozarządowe
  • podmioty ekonomii społecznej
  • federacje lub związki organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej
  • związki rewizyjne właściwe do spraw spółdzielczości
  • samorząd gospodarczy i zawodowy
  • partnerzy społeczni zgodnie z definicją przyjętą w PO WER
  • uczelnie i podmioty uczestniczące w kształceniu na poziomie wyższym i jednostki prowadzące kształcenie lub doskonalenie zawodowe
  • jednostki naukowe, w tym instytuty badawcze.

Jeden Wnioskodawca może wystąpić w ramach konkursu – jako Wnioskodawca albo Partner nie więcej niż raz we wniosku o dofinansowanie.

Okres realizacji projektu nie może przekraczać 36 miesięcy.

Na konkurs przeznaczono 21 225 390,00 PLN. Do dofinansowania zostanie wybrany 1 projekt. Nie jest wymagane wniesienie wkładu własnego przez Beneficjenta.

Zapytania w kwestiach dotyczących konkursu można kierować do p. Aleksandry Pytki pod nr tel. 22 461 63 61 lub na adres e-mail: Aleksandra.Pytka@mrpips.gov.pl

Wniosek o dofinansowanie należy złożyć w terminie od 31 grudnia 2017 r. do 19 stycznia 2018 r. (do godziny 23.59).

Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są pod adresem: https://efs.mrpips.gov.pl/skorzystaj/nabory/konkurs-nr-powr.02.05.00-ip.03-00-01517

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: AGNIESZKA SIKORA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2017-12-08
Data aktualizacji: 2018-01-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź