Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Konkurs ''Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej''

Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu ogłosił konkurs „Niezwyciężeni 1918 – 2018. Pokolenia Niepodległej”. Zgłoszenia do pierwszego etapu można przesyłać do 31 marca 2018 r.

Fot. Pixabay

Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Partnerami projektu są: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Celem konkursu jest zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski przez zachęcenie do poszukiwań w swoich miejscowościach osób odznaczonych Krzyżem bądź Medalem Niepodległości – zasłużonych w walce o niepodległość oraz odkrywania ich historii.

Zadaniem uczestników konkursu jest wybranie osoby odznaczonej Krzyżem lub Medalem Niepodległości, zwanej dalej „Bohaterem”, zebranie i upowszechnienie informacji o Bohaterze w środowisku lokalnym oraz przedstawienie wyników swoich poszukiwań w jednej w wybranych form:

  1. plakat edukacyjny;
  2. film krótkometrażowy;
  3. vlog filmowy.

Plakat edukacyjny jest zadaniem przeznaczonym dla najmłodszych uczestników konkursu (6-9 lat), którzy zostaną zgłoszeni do konkursu wyłącznie grupowo.
Vlog filmowy jest zadaniem przeznaczonym dla uczestników konkursu w wieku powyżej 9 lat zgłaszających się do konkursu indywidualnie lub w zespołowo. Zadaniem jest przygotowanie filmiku w formie wideoblogu (3-3,5 min) prezentującego efekty poszukiwań, pracy, a także przedstawiającego sylwetkę bohatera i jego dokonania. Vlog filmowy powinien mieć formę kroniki z kolejnych działań podejmowanych przez twórcę lub zespół twórców.
Film krótkometrażowy jest zadaniem przeznaczonym dla uczestników konkursu w wieku powyżej 9 lat, zgłaszających się do konkursu indywidualnie lub zespołowo. W zależności od wybranej formy film powinien spełniać następujące wymogi:

  1. forma dokumentalna powinna zawierać wywiady oraz elementy ikonograficzne w postaci archiwalnych dokumentów lub fotografii o Bohaterze (3-3,5 min.),
  2. forma fabularna powinna bazować na wcześniej napisanym scenariuszu. Inspiracją do opowiedzianej w nim historii powinna być biografia wybranego Bohatera (3-3,5 min.).

Do konkursu mogą być zgłaszane wyłącznie prace stworzone po 9 grudnia 2017 r.

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uczniowie szkół polonijnych, członkowie organizacji młodzieżowych (np. harcerstwa, Związek Strzelecki, etc.). Do konkursu mogą również zgłaszać się rodziny, pod warunkiem, iż rodzice będą pełnili rolę opiekunów i inspiratorów, a autorami zadania konkursowego będą dzieci. Uczestnikami konkursu mogą być zarówno osoby pełnoletnie, jak i niepełnoletnie.

Zgłoszenia do konkursu mają charakter:

  • indywidualny;
  • zespołowy (2-3 osobowe);
  • grupowy (dotyczy klas 1-3, gromad/drużyn zuchów, wilczków, etc.) wraz z dorosłym (nauczycielem opiekunem, rodzicem) – opiekunem merytorycznym.

Nagrodami w konkursie są:

  1. dyplomy - otrzymają wszyscy uczestnicy konkursu;
  2. nagrody rzeczowe: gry, książki, etc – laureaci konkursu w kategorii plakat edukacyjny;
  3. nagrody rzeczowe: aparaty, kamery, laptopy, udział w kilkudniowym szkoleniu filmowym – laureaci konkursu w kategorii vloga filmowego;
  4. nagrody rzeczowe: aparaty, kamery, laptopy, udział w kilkudniowym szkoleniu filmowym – laureaci konkursu w kategorii film krótkometrażowy.

Poza ww. nagrodami istnieje możliwość przyznawania dodatkowych nagród pieniężnych, które zostaną pomniejszone o kwotę podatku.

Laureaci w kategoriach vloga filmowego oraz filmu krótkometrażowego zostaną podzieleni na dwie kategorie wiekowe tj.:

  1. 10-14 lat;
  2. 15 lat i powyżej.

Konkurs składa się z dwóch etapów:

  1. Etap pierwszy: regionalny organizowany przez oddziałowe biura edukacji narodowej IPN.
  2. Etap drugi: ogólnopolski organizowany przez Biuro Edukacji Narodowej IPN – Centrala.

Zgłoszenie uczestnictwa następuje poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie internetowej konkursu niezwyciezeni1918-2018.pl w terminie do 31 marca 2018 r. Uczestnicy (zespoły), którzy nie prześlą prac do 31 maja 2018 r. na podany przez organizatora adres, nie zostaną ocenieni i nie będą traktowani jako uczestnicy konkursu. Wyniki I etapu zostaną opublikowane na stronie internetowej organizatora do 30 czerwca 2018 r. Rozstrzygnięcie całego konkursu nastąpi 15 listopada 2018 r. podczas gali finałowej.

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć pod adresem: http://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/konkurs

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: AGNIESZKA SIKORA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2017-12-13
Data aktualizacji: 2018-01-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź