Centrum Obywatelskie Centrum C 10
Centrum Obywatelskie Centrum C 10 to zadanie publiczne finansowane ze środków Miasta Krakowa, realizowane przez Fundację Instytut Polityk Publicznych.
Centrum Obywatelskie Centrum C 10 wzmacnia zaangażowanie obywatelskie krakowian oraz skuteczność grup nieformalnych i organizacji pozarządowych. To otwarta, przyjazna przestrzeń oferująca kompleksowe wsparcie - od infrastruktury i pomocy administracyjnej po szkolenia i doradztwo - integrująca środowisko trzeciego sektora w Krakowie. Dzięki finansowaniu Miasta Krakowa korzystanie z oferty Centrum jest bezpłatne.
Fundacja Instytut Polityk Publicznych pełni rolę operatora Centrum Obywatelskiego Centrum C 10 od 2020 roku.
Historia działalności Centrum Obywatelskiego Centrum C 10:
- I edycja – od marca 2020 r. do grudnia 2021 roku,
- II edycja – od stycznia 2022 r. do grudnia 2023 roku,
- III edycja – od stycznia 2024 r. do czerwca 2026 roku.
Centrum Obywatelskie Centrum C 10 to laureat II, III, IV i VI edycji Plebiscytu pn. „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi”. Centrum otrzymało również statuetkę „Miejsce Wyjątkowo Przyjazne Rodzinom z Dziećmi”.
Mnogość wsparcia i działań Centrum Obywatelskiego Centrum C 10 w zakresie infrastruktury, pomocy administracyjnej, szkoleń czy doradztwa pozwala w sposób kompleksowy odpowiedzieć na potrzeby wszystkich beneficjentów i beneficjentek. Najważniejsze elementy oferty Centrum to:
1. Infrastruktura: udostępnianie przestrzeni do pracy i spotkań
Centrum dysponuje dwiema salami do bezpłatnego wynajmu przez organizacje oraz osoby fizyczne. Sala szkoleniowa stanowi idealną przestrzeń do przeprowadzenia konferencji czy warsztatów. Do dyspozycji beneficjentów oferowany jest rzutnik, telewizor oraz flipchart.
Sala coworkingowa wyposażona jest w sprzęt komputerowy, umożliwiający prowadzenie kameralnych warsztatów, seminariów, klubów dyskusyjnych czy też pracę biurową.
2. Wsparcie administracyjne
Centrum oferuje wsparcie administracyjne w postaci: dostępu do telefonu i Internetu, możliwości przechowywania dokumentacji oraz korzystania z adresu korespondencyjnego.
3. Doradztwo: rozwojowe, projektowe, prawne w obszarze organizacji pozarządowych
W zakresie podniesienia skuteczności oraz skali oddziaływania liderów społecznych i aktywistów miejskich - poprzez rozwój ich kompetencji – konsultacji udziela trzech ekspertów. Doradcy również cyklicznie prowadzą wydarzenia dotyczące:
- ZARZĄDZANIA PROJEKTAMI, np. „Warsztaty pisania wniosków projektowych”
- ROZWOJU ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH, np. cykl webinariów „Zakładanie i rozwój NGO – informacje praktyczne”.
4. Warsztaty, szkolenia, wydarzenia, konkursy
Wydarzenia w przestrzeni Centrum Obywatelskim Centrum C 10 realizowane są zarówno w formule online, jak i stacjonarnej, dając możliwość sieciowania, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między przedstawicielami organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, a także mieszkańcami Krakowa.
Przykładowe wydarzenia w Centrum Obywatelskim Centrum C 10:
- Przemoc w miejscu pracy.
- Dzielnica jako jednostka pomocnicza gminy – jakie są jej zadania?
- Jak dbać o wizerunek organizacji pozarządowej?
- O kotach i nie tylko - wizyta studyjna w Fundacji Stawiamy na Łapy.
- Wolontariat - jak, po co, dlaczego?
- Jak mądrze działać dla młodzieży i z młodzieżą?
- Konkurs „Inspiracje NGO”: konkurs skierowany do organizacji pozarządowych działających lub zamierzających działać na rzecz mieszkanek i mieszkańców Gminy Miejskiej Kraków oraz ich przedstawicieli i przedstawicielek. Celami konkursu są promocja aktywności organizacji pozarządowych, wspieranie innowacyjnych organizacji pozarządowych, budowanie partnerstw i wymiana doświadczeń, inspiracja dla innych organizacji i mieszkańców, docenienie zaangażowania i profesjonalizmu oraz wzmocnienie widoczności NGO w Krakowie.
- Konferencja „Sztuczna inteligencja w perspektywie międzysektorowej”.
Przykładowe szkolenia zorganizowane w Centrum Obywatelskim Centrum C 10:
- Cyberbezpieczeństwo w XXI wieku - jak nie dać się oszukać?
- Notion od podstaw – uporządkuj projekty, dokumenty i współpracę zespołu
- Design Thinking
- Kadry i płace w NGO
- Excel – poziom średniozaawansowany
- Od pomysłu do działania – wskazówki do tworzenia wniosków grantowych
- Komunikacja w organizacji w oparciu o NVC (nonviolent communication)
- Komunikacja i współpraca - jak stworzyć przestrzeń komunikacji pełnej szczerości, akceptacji, asertywności i empatii by kreatywnie i skutecznie współpracować?
- Problem Solving (szkolenie w języku angielskim)
- Strategia komunikacji marki
- Komunikacja i współpraca - jak stworzyć przestrzeń komunikacji pełnej szczerości, akceptacji, asertywności i empatii by kreatywnie i skutecznie współpracować?
- Grywalizacja jako narzędzie motywacyjne w zarządzaniu grupą
- Wystąpienia publiczne
- Zdrowie w czasie pandemii. Układanie planów żywieniowych
- Sztuka Patrzenia: Rozwiń skrzydła swojego potencjału
- Skuteczna promocja działań obywatelskich
- Krakowskie dzielnice i osiedla, czyli o zasadzie pomocniczości w praktyce
- Zarządzanie usługami społecznymi w kontekście doświadczeń migracyjnych
- Inicjatywa Lokalna
5. Biblioteka NGO
Centrum posiada bogate zasoby książek, które dotyczą zarządzania, finansów, rozwoju organizacji pozarządowych, społeczeństwo czy rozwoju osobistego.
6. Punkt Pośrednictwa Wolontariatu
Centrum Obywatelskie Centrum C 10 łączy wolontariuszy i organizacje pozarządowe. W celu wspierania działań o charakterze społecznym i obywatelskim prowadzone są dwa rejestry:
- rejestr kandydatek i kandydatów na wolontariuszy,
- rejestr organizacji poszukujących wolontariuszy.
Centrum Obywatelskie Centrum C 10 oferuje także wsparcie w promocji inicjatyw obywatelskich oraz bezpłatnych wydarzeń organizacji pozarządowych na terenie Krakowa.
Prowadzenie stałych cykli informacyjno- promocyjnych:
- CO W NGO? WIADOMOŚCI DOTYCZĄCE SEKTORA POZARZĄDOWEGO I WSPÓŁPRACY W KRAKOWIE;
- CO W NOWEJ HUCIE, CZYLI CIEKAWOSTKI DLA OBYWATELEK I OBYWATELI DOTYCZĄCE NOWEJ HUTY,
w których ukazywane i popularyzowane są inicjatywy i dobre praktyki krakowskich organizacji pozarządowych. Autorskie materiały w postaci tekstów informacyjno-promocyjnych, często mających walor edukacyjny, publikowane są w mediach społecznościowych Centrum, a także przesyłane w newsletterze.
Prowadzenie na stronie internetowej Centrum KALENDARZA OBYWATELSKICH WYDARZEŃ ORGANIZOWANYCH W KRAKOWIE, w którym odnotowywane są ważne i ciekawe inicjatywy organizacji pozarządowych.
Centrum Obywatelskie Centrum C 10 od 2020 r. jest prowadzone z myślą o mieszkańcach i mieszkankach Krakowa oraz organizacji pozarządowych działających na ich rzecz.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu:
Adres: os. Centrum C 10 (wejście od al. Przyjaźni), 31-931 Kraków
Telefon: 578 562 000
E-mail: c10@ipp.expert
Strona internetowa:www.c10.krakow.pl
Instagram: www.instagram.com/centrum_obywatelskie_c10/
Facebook: www.facebook.com/centrumobywatelskiecentrumc10
Godziny otwarcia Centrum:
- poniedziałek: 12.00–19.00
- wtorek: 08.00-15.00
- środa: 12.00-19.00
- czwartek: 12.00–19.00
- piątek: 08.00-15.00