Komunikat archiwalny

Zaproszenie na premiere filmu „Strajk 88. Nie ma wolności bez solidarności”

Goethe-Institut Krakau, Instytut Socjologii UJ i Teatr Łaźnia Nowa zapraszają na premierę filmu „Strajk 88. Nie ma wolności bez solidarności”, która odbędzie się 27 listopada 2018 o godzinie 18:00 w Teatrze Łaźnia Nowa. 

Zaproszenie na premiere filmu „Strajk 88. Nie ma wolności bez solidarności”
Fot. https://www.goethe.de

W 1988 roku w kombinacie metalurgicznym w Nowej Hucie został brutalnie spacyfikowany ostatni strajk w PRL-u. Był to moment zwrotny. Stało się jasne, że autorytarny system musi upaść. O jaką wolność walczyli uczestnicy i uczestniczki tamtych wydarzeń? Po 30 latach pytali ich o to studenci i studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Na podstawie przeprowadzonych rozmów powstał film zrealizowany w ramach kursu “Solidarność - rozdział skończony?” w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jako część europejskiego projektu o wolności - Freiraum realizowanego przez Goethe-Institut Krakau.

Cały projekt był okazją do wspólnych rozmów o wolności blisko 30 mieszkańców i mieszkanek Nowej Huty z pokoleniem, które dopiero wchodzi w dorosłe życie. Młodych ludzi interesował nie tylko strajk, ale motywy włączania się w działalność opozycyjną, jej formy oraz codzienne wymiary solidarności. Wolność była celem. Ale dotarcie do tego celu było możliwe dzięki solidarności z determinacją pielęgnowanej przez trudne lata 80. 

Zaproszenie.

Organizatorami wydarzenia są:
Goethe-Institut Krakau
Instytut Socjologii UJ
Teatr Łaźnia Nowa

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KRZYSZTOF GAUZA
Podmiot publikujący: NGO
Zobacz także
Nawikus
POLECAMY
Newsletter
newsletter
Zapisz się
Norway Grants
Partnerzy