Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wsparcie w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności

Europejski Korpus Solidarności – Projekty wolontariatu, Staże i miejsca pracy, Projekty Solidarności

Fot. pixabay

Istnieje możliwość ubiegania się o środki na Projekty wolontariatu w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Realizacja tych projektów odpowiada na potrzeby społeczności lokalnych, a jednocześnie zwiększa szanse wolontariuszy na rynku pracy.

Europejski Korpus Solidarności wspiera młodych ludzi w rozwoju zawodowym i odnalezieniu się na rynku pracy. Program umożliwia młodzieży możliwości rozwijania umiejętności interpersonalnych i zdobywania nowej wiedzy, z korzyścią zarówno dla nich, jak i ogółu społeczeństwa przez położenie nacisku na europejski wymiar solidarności. Do końca 2020 na finansowanie działań Korpusu przewidziano 376,5 mln euro, w tym w 2018 r. 44,25 mln euro

  1. Projekty wolontariatu

Projekty wolontariatu zostały podzielone na:

  1. Wolontariat indywidualny

Wolontariat indywidualny jest realizowany w pełnym wymiarze czasu pracy na rzecz społeczności lokalnej, w ramach codziennej pracy organizacji przyjmującej wolontariusza. Projekty można realizować w okresie  od 2 do 12 miesięcy w kraju lub za granicą.

  1. Wolontariat grupowy

Projekty realizowane są przez grupy od 10 do 40 wolontariuszy, którzy pochodzą z co najmniej dwóch różnych krajów. Są one realizowane w kraju lub za granicą w okresie od 2 tygodni do 2 miesięcy.

Można uzyskać następujące wsparcie:

  1. Dla organizacji – koszty koordynacji i zarządzania projektem;
  2. Dla uczestników – koszty podróży, kieszonkowe, koszty utrzymania (zakwaterowanie i wyżywienie), wsparcie językowe oraz w zakresie włączania społecznego (dla osób z mniejszymi szansami, np. dla osób z niepełnosprawnością), ubezpieczenie, koszty nadzwyczajne (np. koszty wizowe).

Konieczne jest, aby organizacje wybierały wolontariuszy spośród osób zarejestrowanych, posiadających konto na portalu Europejskiego Korpusu Solidarności. Profil EKS posiadają również organizacje realizujące projekty. Organizacje goszczące i wspierające muszą posiadać akredytację wolontariatu Erasmus+ (były program Wolontariatu Europejskiego, EVS) lub Znak jakości.

  1. Staże i miejsca pracy

Organizacja, która chciałaby przyjąć stażystę lub pracownika powinna prowadzić swoje działania w sektorze solidarnościowym. W ramach Europejskiego Korpusu Solidarności instytucja może przyjąć do pracy stażystę lub pracownika w wieku od 18 do 30 lat, którą może  być zarówno osoba przebywająca na terenie Polski, jak i obywatel krajów Unii Europejskiej.
Organizacja ta powinna aplikować o Znak Jakości, który potwierdzi przygotowanie instytucji do przyjęcia uczestnika Europejskiego Korpusu Solidarności.

  1. Projekty Solidarności

W ramach tego filaru organizacja może włączyć się w działania lokalne.
Projekty Solidarności skierowane są do przedstawicieli lokalnych społeczności chcących zmienić otaczające ich środowisko. Organizacja może włączyć się w działanie, które zostało zaplanowane przez grupę minimum pięciu osób, które dostrzegają problem i chcą go rozwiązać. Zadaniem organizacji jest pełnienie funkcji wspierającej realizację projektu.

Wnioski w ramach ww. III filarów można składać w 2020 roku w terminach do (godz. 12.00):

  • 30 kwietnia
  • 1 października

Więcej informacji o konkursie oraz formularze wniosków znajdują się na stronie https://eks.org.pl/

pokaż metkę
Autor: Wydział Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji
Osoba publikująca: Agnieszka Sikora
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2020-02-10
Data aktualizacji: 2020-02-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź