Konkurs pn. Pokolenia w akcji
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” zaprasza do udziału w XVIII edycji konkursu „Pokolenia w akcji”.
Konkurs „Pokolenia w Akcji” realizowany jest w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pod nazwą „Uniwersytety Trzeciego Wieku – Pokolenia w Akcji”. Organizatorem Konkursu „Pokolenia w Akcji” jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.
Celem Konkursu jest wspieranie starszych osób w realizacji ich pomysłów oraz zachęcanie do dialogu i współdziałania z innymi pokoleniami. Wspierane są inicjatywy oparte na współpracy międzypokoleniowej oraz wolontariacie osób starszych, które rozwijają ich rolę jako liderów działań społecznych. Do Konkursu mogą zgłosić się jako liderki/liderzy projektów osoby spełniające kryterium wieku, tj. od 60 roku życia (samodzielnie lub w parze z osobą z młodszego pokolenia, do 40 roku życia).
Konkurs oferuje dotacje na lokalne działania, koncentrujące się na kluczowych wyzwaniach społecznych, takich jak: współpraca międzypokoleniowa, przeciwdziałanie samotności i izolacji, dobre życie w różnorodnym społeczeństwie oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, środowiskowym w następujących obszarach aktywności:
- dialog międzypokoleniowy i budowanie sojuszy międzypokoleniowych;
- przeciwdziałanie stereotypom na temat grup wiekowych i społecznych;
- budowanie społeczeństwa obywatelskiego;
- wzmacnianie autonomii i aktywności społecznej osób starszych i zdrowego stylu życia;
- rozwijanie umiejętności poruszania się w świecie cyfrowym;
- działania proekologiczne.
Liderki/Liderzy biorące/biorący udział w Konkursie zgłaszają pomysły na działania projektowe w swoim najbliższym otoczeniu, tj. dzielnicy, mieście, wsi, gminie lub powiecie. Projekty muszą być realizowane na terenie Polski.
Zgłaszany pomysł powinien mieć wsparcie organizacji pozarządowej lub samorządowej instytucji kultury. Ta organizacja/instytucja będzie pełnić rolę organizacji wspierającej przez cały okres trwania działań, tj. realizacji projektu. Instytucje te powinny wspierać aktywność osób 60+ i promować współpracę międzypokoleniową w społecznościach lokalnych. Powinna również dzielić się swoją wiedzą i zasobami z liderką/liderem/liderkami/liderami pomagając im w ich rozwoju i realizacji zaplanowanych w projekcie działaniach.
Organizacja wspierająca musi posiadać osobowość prawną i być:
- organizacją pozarządową spełniającą definicję zawartą w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 688, zm. Dz. U. z 2019 r. poz. 1570). W przypadku organizacji, których oddziały terenowe posiadają osobowość prawną, oddziały te mogą wnioskować o dotację niezależnie od zarządu głównego. W przypadku organizacji, których oddziały terenowe/okręgowe nie posiadają osobowości prawnej, oddziały te mogą pełnić rolę organizacji wspierającej po uzyskaniu zgody jednostki centralnej, tj. pełnomocnictwa do działania w ramach niniejszego Konkursu w imieniu tej jednostki;
- samorządową instytucją kultury – organizacją kulturalną działającą na rzecz społeczności lokalnej, która nie jest prowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Działania związane z realizacją projektów mogą rozpocząć się najwcześniej 5 listopada 2025 r. i zakończyć najpóźniej 5 lipca 2026 r. Ich trwanie nie może być krótsze niż 7 miesięcy.
Konkurs składa się z trzyetapowego procesu naboru (nabór wniosków, rozmowy online Komisji z osobami zgłaszającymi pomysły i zakwalifikowanymi do drugiego etapu, Inkubator Pomysłów – 3-dniowe warsztaty stacjonarne i składanie wniosków o dotację) oraz etapu realizacji projektów przez wybrane podmioty. Osoby, których pomysły zostaną na trzecim etapie konkursu wybrane do realizacji, otrzymają na ich realizację dotacje w wysokości od 14 000 zł do 17 000 zł. Dotacja na realizację projektu wynosi do 90% całkowitego kosztu. Wymagany jest wkład własny na poziomie co najmniej 10% całkowitego kosztu projektu. Wkład własny może być w postaci wolontariatu, usług lub pieniężny. W drodze konkursu zostanie przyznanych maksymalnie 21 dotacji na realizację wybranych projektów społecznych.
Wnioski można składać do 15 maja 2025 r.
Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć pod adresem: https://pokoleniawakcji.pl/rekrutacja/