Fundusze europejskie dla sektora ochrony zdrowia
Ogłoszono IV nabór wniosków FWD w trybie konkursowym na dofinansowanie projektów ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz organizację seminarium w Norwegii.
Minister Zdrowia, jako Operator Programów:
- PL07 Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych ogłosił IV nabór wniosków FWD w trybie konkursowym na dofinansowanie projektów ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na kwotę 180 000 EUR, tj. 743 760 PLN,
- PL07 Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do tendencji demograficzno-epidemiologicznych i PL13 Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu zorganizuje seminarium w Norwegii w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej dla obu Programów Operacyjnych.
Ad. 1) Celem Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie PL 07 jest rozwój partnerstw oraz ułatwienie tworzenia sieci, wymiany, dzielenia się i przekazywania wiedzy, technologii, doświadczeń i najlepszych praktyk między beneficjentami i podmiotami z Państw-Darczyńców (Norwegia, Islandia, Lichtenstein). Działania podejmowane w ramach Funduszu odnoszą się do celu programu PL07, którym jest poprawa zdrowia publicznego i ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu.
Całkowita alokacja środków dostępnych w ramach IV naboru (środki z funduszy norweskich i EOG oraz z budżetu państwa) wynosi 180 000 EUR, tj. 743 760 PLN. Dodatkowo beneficjenci zapewniają wkład własny, który stanowi, co najmniej 10% wartości każdego projektu w przypadku organizacji pozarządowych i co najmniej 15% w przypadku wszystkich innych beneficjentów.
Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 46.500 EUR, tj. 192 138 PLN.
Wydatki kwalifikowalne to: tworzenie sieci kontaktów, wymiana, dzielenie się i transfer wiedzy, technologii, doświadczenia i najlepszych praktyk między podmiotami z Państw Beneficjentów i podmiotami z Państw-Darczyńców oraz organizacjami międzynarodowymi działającymi w obszarze merytorycznym programu PL07.
Kwalifikowalne są również koszty zarządzania do wysokości 10% wydatków kwalifikowalnych w projekcie.
Wnioski mogą składać wszystkie polskie podmioty publiczne i prywatne oraz organizacje pozarządowe będące osobami prawnymi i działające w interesie publicznym oraz inne stosowne podmioty działające w sektorze ochrony zdrowia, w tym:
- podmioty prowadzące działalność leczniczą świadczące usługi zdrowotne finansowane ze środków publicznych oraz ich organy założycielskie, w tym:
- podmioty prowadzące działalność leczniczą przekształcone w spółki kapitałowe świadczące usługi zdrowotne finansowane ze środków publicznych,
- instytuty badawcze funkcjonujące w sektorze ochrony zdrowia,
- uczelnie medyczne lub wyższe szkoły publiczne prowadzące działalność dydaktyczną i badawczą w zakresie nauk medycznych,
- domy pomocy społecznej finansowane ze środków publicznych oraz ich podmioty założycielskie,
- organizacje pozarządowe działające w sektorze ochrony zdrowia.
Partnerami z Państw - Darczyńców mogą być publiczne i prywatne instytucje, jak również organizacje pozarządowe i organizacje międzynarodowe posiadające osobowość prawną i działające w interesie publicznym w sektorze zdrowia.
Końcowa data kwalifikowalności wydatków nie może być późniejsza niż 30 listopada 2016 r.
Nabór projektów odbywa się w okresie od dnia 31.07.2015 r. do dnia 31.12.2015 r. do godz. 16:15 lub zakontraktowania całej dostępnej alokacji. Termin odnosi się do dokumentacji składanej w wersji papierowej i elektronicznej.
Ad. 2) Seminarium w dniach 28.09.2015 r. - 02.10.2015 r. jest przeznaczone dla przedstawicieli instytucji wskazanych, jako podmioty kwalifikowalne do wzięcia udziału w naborach FWD na poziomie obu programów. Definicja podmiotów kwalifikowalnych w przypadku obu naborów została rozszerzona i znajduje się na stronie Operatora Programu. Ilość miejsc jest ograniczona, zgłoszenia należy nadsyłać do dnia 4.09.2015 r.
Seminarium w Norwegii będzie m.in. okazją do nawiązania kontaktów, wymiany poglądów, wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk oraz do zapoznania się z rozwiązaniami systemowymi w zakresie zdrowia publicznego w Norwegii.
Wszelkie informacje na temat naboru, sposobu złożenia wniosku, w tym niezbędna dokumentacja znajduje się na stronie:
Informacja o możliwości udziału w seminarium na stronie:
Informację przygotowało Biuro Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Krakowa.