Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Konkurs Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił otwarty konkurs na realizację zadania publicznego w latach 2017-2018 w zakresie upowszechniania i ochrony praw konsumentów przez organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie.

Ogłoszony konkurs dotyczy realizacji zadania: Prowadzenie bezpłatnego poradnictwa i pomocy prawnej w zakresie uprawnień konsumentów oraz dochodzenia ich roszczeń, a także sporządzanie pism procesowych na rzecz konsumentów.

Oferent musi dysponować udokumentowanym przynajmniej rocznym doświadczeniem w zakresie poradnictwa prawnego prowadzonego w ramach projektu finansowanego ze środków publicznych o wartości nie mniejszej niż 50 000,00 PLN.

Zasięg terytorialny Oferenta musi obejmować terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Oferent wykonujący zadanie zlecone winien dysponować nie mniej niż 30 jednostkami terenowymi, z czego 16 jednostek musi znajdować się w stolicy województwa, a kolejne w miastach liczących co najmniej 45 tys. mieszkańców. W każdej z jednostek musi znajdować się pomieszczenie przystosowane do obsługi konsumentów, wyposażone w sprawny sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu. Konieczne jest także posiadanie strony internetowej, na której konsumenci będą mogli zapoznać się z przepisami prawa z zakresu ochrony konsumentów i będą mogli uzyskać informacje o możliwości skontaktowania się w celu otrzymania pomocy prawnej od Oferenta. Każda z jednostek terenowych powinna dysponować sprawną linią telefoniczną oraz indywidualnym adresem e-mail.

Oferent zobligowany jest do posiadania wyspecjalizowanej kadry, ze znajomością zagadnień dotyczących praw i obowiązków konsumentów oraz przedsiębiorców.

W ramach zadania należy udostępnić jednostkę terenową dla kontaktu osobistego oraz telefonicznego z konsumentami zgodnie z następującą zasadą:

  1. w stolicy województwa – co najmniej 30 godzin w tygodniu, z zastrzeżeniem, iż w wyznaczony dzień tygodnia będzie dostępna również w godzinach popołudniowych, co najmniej do godziny 18:00,
  2. w pozostałych miastach – co najmniej 20 godzin tygodniowo, z zastrzeżeniem, iż w wyznaczony dzień tygodnia będzie dostępna również w godzinach popołudniowych, co najmniej do godziny 18:00.

W ramach zadania należy zrealizować łącznie we wszystkich jednostkach co najmniej 60 000 porad w każdym roku rozliczeniowym w zakresie określonym w ogłoszeniu konkursowym. W ogłoszeniu znajduje się także szczegółowy opis działalności, jaką musi prowadzić Oferent.

Zadanie musi być realizowane od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2018 r. lub od dnia podpisania umowy w przypadku jej zawarcia po 1 stycznia 2017 r.

Kryteria formalne przewidują ocenę m.in. czy Oferent posiada status organizacji pozarządowej lub innego podmiotu prowadzącego działalność pożytku publicznego, zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 239 j.t. ze zm.) oraz czy Oferent jest organizacją, do której statutowych zadań należy ochrona interesów konsumentów (zgodnie z art. 4 pkt 13 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów – Dz. U. z 2015 r., poz. 184 ze zm.).

Zlecenie realizacji zadania publicznego nastąpi w formie ich powierzenia. Na realizację zadania przeznaczono:

  • w 2017 r. – 1 346 692,00 PLN
  • w 2018 r. – 1 346 692,00 PLN.

Środki przyznane na dany rok należy wykorzystać do 31 grudnia danego roku.

Oferty można składać do 13 grudnia 2016 r. do godz. 10:00.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem: https://www.uokik.gov.pl/konkursy.php

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: ANGELIKA SAŁAPA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2016-11-25
Data aktualizacji: 2016-11-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź